Trichomoniáza

Trichomoniáza je chorenie, ktoré sa prenáša sexuálnym stykom a môže spôsobiť obrovské nepríjemnosti. Viete, o aké ochorenie ide?

Trichomoniáza

Ide o parazitárnu infekciu prenášanú bičíkovcom Trichomonas vaginalis nechráneným sexuálnym stykom. Je však možnosť získať ju aj inak. Preniesť sa môže aj iba vaginálnym sekrétom bez pohlavného styku či prenosom prostredníctvom uteráka. Tieto ďalšie možnosti sú však menej časté, keďže na predmetoch vydrží trichomoniáza zhruba dve hodiny.

Prejavy trichomoniázy

Medzi prejavy patrí výtok z pošvy, ktorý je riedky, spenený a zapáchajúci po rybacine. Môže byť žltej či žltozelenej farby. Žena môže cítiť aj pálenie močovej trubice, ak je zasiahnutá aj tá. Často býva veľmi bolestivý aj sexuálny styk.

Telo, resp. pohlavné ústrojenstvo je po nakazení oslabené a býva veľmi často a rýchlo náchylné na iné infekcie, ako sú kvasinky, HIV či genitálny herpes.

Muž, ktorý tiež môže byť infikovaný, nemáva častokrát žiadne prejavy.

Priebeh ochorenia

Ochorenie prebieha v štyroch fázach. Najprv ide o prvé štádium, kedy vnikne cez sliznicu parazit do tela ženy. V druhom štádiu dochádza k prejavu infekcie formou výtoku, pálenia po močení či svrbením v pošve.

Tretie štádium je vlastne, v prípade neliečenia, prenos ďalej, a to do pohlavného ústrojenstva, čo sa môže prejaviť bolesťami v podbrušku.

Štvrté štádium je typické tým, že sa infekcia stáva chronickou a asymptomatickou, čiže neviditeľnou formou. Problém je ale ten, že takto skrytá infekcia môže spôsobiť problémy v tehotenstve (predčasný pôrod) či sťažiť možnosť oplodnenia.

Liečba trichomoniázy

Je dôležité včas informovať lekára o zmenách a zistiť, o čo sa jedná. V prípade trichomoniázy pôjde o liečbu ATB či liečbu chemoterapeutikami zhruba 7 – 10 dní. Je dôležité, aby sa spolu so ženou liečil aj jej partner.

V čase tehotenstva sa však nesmú podávať tieto tipy liekov, preto je žena liečená iba lokálne formou čapíkov či clotrimazolu.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe