Prehnaná ctižiadostivosť a tréning po pôrode bez odbornej asistencie pri návrate do pôvodnej formy môže telu viac uškodiť než pomôcť, a prečo je také dôležité cvičiť po pôrode pod odborným vedením. Na ktoré možné popôrodné problémy by ste sa mali zamerať?
Popôrodná inkontinencia
Vedecké štúdie preukázali, že 20 až 30 percent matiek trpí po pôrode záťažovou inkontinenciou. Svaly panvového dna pritom nie sú schopné čeliť akémukoľvek tlaku v oblasti brucha (spôsobenému napr. zakašlaním, kýchnutím alebo smiechom). To sa týka tiež žien, ktoré porodili cisárskym rezom.
Podľa jednej nórskej štúdie sa u 21 percent žien po prirodzenom vaginálnom pôrode a u 15,9 percent žien po cisárskom reze prejavila inkontinencia. To znamená, že ani pôrod prostredníctvom cisárskeho rezu neznamená žiadnu ochranu pred ochabnutím panvového dna.
Pokles maternice
Popri popôrodnej inkontinencii dochádza u 30 až 50 percent žien v priebehu ich života k poklesu maternice – podporená opakovanými tehotenstvami a pôrodmi. To je spôsobené pravdepodobne tým, že väčšina žien nevie, ako správne precvičovať panvové dno, aby sa navrátilo do pôvodnej formy.
Rozostup brušných svalov oslabením brušnej steny
Pri diastáze brušných svalov sa priame brušné svaly rozostúpia, čím vznikne viditeľná medzera medzi priamymi vláknami brušných svalov a brušná stena sa stáva nestabilná. Jeden americký prieskum preukázal, že 35 až 39 percent žien vykazuje ešte 6 mesiacov po pôrode diastázu brušných svalov – bez ohľadu na to, aký vysoký je Body Mass Index matky, koľko v tehotenstve pribrala na váhe a aká bola pôrodná váha dieťaťa.
Aby ste znížili riziko všetkých týchto možných problémov, je dôležité riadiť sa počas cvičenia pri uvedení do pôvodnej kondície radami lekársky školených expertov. Tréning, ktorý je odborne vedený fyzioterapeutom a pohybovým špecialistom, je nutný pre to, aby rehabilitácia po pôrode prebiehala zdravým spôsobom.
Zdravotné následky nedostatečného, či naopak nadmerného tréningu, sa ukážu väčšinou až niekoľko mesiacov či rokov po pôrode. Pokiaľ pri športe po tehotenstve chýba odborný dohľad nad postupom pri navrátení fyzickej kondície do pôvodného stavu, môže to viesť k závažným zdravotným problémom matky v ďalšom priebehu života.
Cvičenie na navrátenie sa do pôvodnej formy
Nie je nikdy neskoro navrátiť panvové dno a brušné svalstvo do pôvodnej formy! Cvičením zabránite:
- oslabeniu panvového dna,
- rozostupu brušných svalov,
- poruchám hojenia sa pôrodných poranení (natrhnutie hrádze, nástrih hrádze a cisársky rez),
- poklesu maternice,
- poklesu močového mechúra,
- pupočnému pruhu,
- bolestiam chrbta a
- bolestiam panvy.
Čo ste po pôrode začali robiť vy? Podeľte sa o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.