Príbeh tehotenstva na pokračovanie od mamičky Zuzany

Bábätko v brušku

Prečo som začala písať pre Happy Baby? A prečo som sa dala nahovoriť na iný ako odborný článok?

Žijem v Košiciach. kde máme, okrem iných pekných vecí, aj jedno úžasné Materské centrum Pastierik. Tam mi dali možnosť robiť predpôrodnú prípravu pre budúce mamičky, cvičiť s mamičkami po pôrode a venovať sa aj cvičeniu s deťmi do 3 rokov.

Práve pri týchto aktivitách som ale prišla na to, aká je dôležitá informovanosť. Dnes sa na nás hrnú, vďaka nášmu “milému” internetu, častokrát neúplné alebo mylné informácie, hrôzostrašné varovania, čo ako robiť, či nerobiť. A toto je cesta, ako viem prispieť k šíreniu tých správnych informácií, nie len pre mamičky v našom centre, ale na celom Slovensku.

Takže Vám dnes prinášam svoj prvý článok, zo série, o mojom prebiehajúcom, v poradí druhom tehotenstve. Momentálne som na konci 1. trimestra. Takže som na konci 13. týždňa.

Aké je teda? Jedným slovom: INÉ. Iné ako prvé. Nie, nie je tažšie, to by to nevystihovalo. Proste iné.

Asi sa pýtate v čom? Moje prvé a druhé tehotenstvo majú mnoho spoločného, aspoň zatiaľ. Prvý trimester bol bez ranných nevoľností, rovnako ako aj bez citových výlevov.

Verte, či neverte, môj nos, ale reaguje na všetko. Keby som sa postavila pred dvere susedov, vymenujem Vám, čo dobré majú dnes na obed. Tá nepríjemnejšia časť je však, keď mi niečo nevonia. Vtedy je môj žalúdok ako na kolotoči a ja sa urýchlene, s nosom zaboreným vo svojom oblečení, poberám preč.

Na nákup tehotenského oblečenia som sa tentoraz musela vybrať skoro okamžite po zhliadnutí tehotenského testu. Nebolo to ale preto, že som chcela mať v šatníku nové kúsky. Bolo to jednoducho preto, že som svoje pôvodné nohavice proste nezapla.

Bruško rastie veľmi rýchlo

Bruško mi začalo rásť veľmi skoro a čuduj sa svete do úplne iného tvaru. Pri prvom tehotestve som ho mala dopredu, špicaté a zozadu ani nebolo vidieť. Ako z príručky našich starých mám, “určíme pohlavie podľa tvaru brucha“, to bol naozaj chlapec. Tentoraz idem skôr na boky a pás. Možno je táto zmena zapríčinená len hormónami a zmenou postavy po prvom pôrode. Alebo, žeby to bolo dievčatko?

Únava, tá je dlhotrvajúca a nemá konca. Napríklad toto je iné. Pri prvom tehotenstve, keď som bola unavená, išla som jednoducho spať, alebo som si ľahla a prečítala si knihu, či pozrela dobrý film. Verte mi, že to bolo skvelé. Teraz akonáhle sa odvážim položiť svoj zadok na gauč, už odo mňa môj prvorodený syn niečo chce. Výsledok teda je, že síce som unavená, ale nemám čas si to uvedomovať.

Ďalším prekvapením pre mňa boli sprievodné bolesti v podbrušku. Príčinou bola pravdepodobne jazva po sekcii, ako aj rýchlosť rozťahujúcej sa maternice. Preto mi bolo odporučené šetrenie. No viete si to predstaviť? Šetrite sa pri dva a pol ročnom nezbedníkovi. Jednoducho som sa pobavila.

Vyšetrenia prebiehajú aj tentoraz rovnako, potvrdenie tehotenstva, prvá poradňa, odber krvy, meranie tlaku a naše obľúbené priberanie. Zatiaľ + 1kg. Pred dvomi dňami sme absolvovali tzv. Prvotrimestrálny skríning, teda vyšetrenie, ktoré má vylúčiť akúkoľvek chromozómovú abnormalitu. Všetko bolo v poriadku, čo nás veľmi potešilo.

Ukončujem prvý trimester viac menej bez problémov. Dúfam, že spoločne to dotiahneme aj do uspešného konca. 😊

 

Mamička Zuzana

Zdieľajte
Mamy v pohodeMamy v pohodereklama

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe