Boľavé bradavky pri dojčení

Boľavé bradavky

Ak ste sa s tým stretli, viete, ako vás môžu potrápiť boľavé bradavky pri dojčení. Ako sa dá ale bolestivosti bradaviek pri dojčení predchádzať?

Keď som pred niekoľkými rokmi začala dojčiť svojho syna, tiež som sa s bolestivosťou bradaviek stretla, a tak viem, že to nie je žiadna hitparáda. Bolesť je veľmi nepríjemná a hojenie zdĺhavé. Pri ďalších deťoch už som si dávala pozor, aby sa to neopakovalo.

Boľavé bradavky – ako sa im vyhnúť

Mnoho mamičiek vynechá predchádzajúcu prípravu. Neskôr môžu byť ale nepríjemne prekvapené, keď ich bradavky pri dojčení začnú bolieť a nebodaj, sa im začnú tvoriť ragády na prsiach. Je preto fajn, ak sa mamičky zúčastia nejakého predpôrodného kurzu, ktorý vedie kvalifikovaná laktačná poradkyňa či pôrodná asistentka.

Ak už sa jej to z nejakého dôvodu nepodarí, môže vyhľadať laktačnú poradkyňu aj po pôrode, ktorá jej určite všetko rada vysvetlí. Tiež má svoj význam aj kontakt koža na kožu po pôrode, ktorý umožňuje bábätku dostať sa prirodzene bez prekážok na prsník mamičky.

Dôležité je správne prisatie na prsníku

Jedným z dôvodov bolesti bradaviek pri dojčení je nesprávne prisatie. Skontrolujte preto prisávanie vášho bábätka. To by nemalo byť bolestivé, ani by sa vám nemali tvoriť rany na prsníkoch. Neprospievanie bábätka môže byť tiež znakom zlého prisatia, rovnako ako aj to, že bábätko na prsníku zaspáva.

Krátka uzdička má tiež vplyv na bolestivosť bradaviek

Ak má vaše bábätko kratšiu uzdičku pod jazykom, výsledkom môže byť opäť nesprávne prisatie a bolestivé bradavky. Aj tu môže pomôcť laktačná poradkyňa, ktorá dieťaťu uzdičku skontroluje a poradí vám, ako ďalej postupovať.

Na čo si dať pri dojčení pozor?

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu mať vplyv na bolestivosť bradaviek. Spomenúť musím určite cumlík a fľašu. Tie totiž môžu zhoršiť techniku prisatia bábätka. Bábätko totiž z fľaše saje úplne inak ako z prsníka, používa iné svaly, podobne aj pri cumlíku. Na kvalitu prisatia môže mať vplyv aj klobúčik či odsávačka.

Kontakt pri dojčení

Svoj význam má aj to, či bábätko mamička drží tak, aby bolo čo najbližšie k jej telu. Jednoducho povedané, ideálne je, keď kontaktu medzi nimi nič nebráni. Problémom často býva zavinovačka, ktorá drží bábätko od tela, a tým zamedzuje bábätku prístup k bradavkám a jednoduché prisatie. Tiež má svoj význam aj poloha, ktorá by mala byť mamičke príjemná.

Ako si pomôcť, ak už máte boľavé bradavky

Ak už ste sa dostali do štádia, že vás bradavky bolia, či dokonca sa vám začali tvoriť ranky, je dôležité začať liečbu. V tomto prípade prestaňte prsia držať v podprsenke, snažte sa ich čo najčastejšie vetrať. Ak si dáte sprchu, použite iba čistú vodu. Natrieť ich môžete troškou olivového oleja spolu s exktraktom z jadierok grapefruitu. Viac rád vám poskytne opäť laktačná poradkyňa, ktorá zvolí pre vás vhodný postup.

Bolesť totiž môže mať za následok ukončenie dojčenia, ktoré ale, ak budete dbať na správne prisatie bábätka, môže byť naopak pre vás krásnym zážitkom a pre bábätko skvelým štartom do života.

Viac informácií nájdete napríklad na www.mamila.sk

Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe