Materské mlieko sa státisíce rokov vyvíjalo pre potreby ľudského mláďaťa. Vznikol z neho dokonalý koktail živín, minerálov, vitamínov, rastových faktorov aj obranných látok. Bábätku chutí, dokáže ho dokonale stráviť, umožňuje mu rásť. Ale nie len o tom je dojčenie.
Základné potreby bábätka
Vďaka kontaktu pusy bábätka s bradavkou sa v priebehu niekoľkých hodín v mlieku vytvárajú protilátky na mikroorganizmy v okolí matky, čím dokáže lepšie odolávať infekciám. Dojčenie v skutočnosti nie je len kŕmenie, dáva bábätku i mamičke oveľa viac. Základné potreby bábätka sú zasýtiť hlad, byť v teple a bezpečí. Toto všetko nájde v náručí mamičky, na prsníku.
Niekedy sa dojčí krátko od smädu, inokedy dlhšie od hladu. Chce sa dojčiť, keď sa cíti preťažené, opustené alebo mu je zima. Preto sa niekedy pýta na prsník každú hodinu a inokedy každé 4 hodiny. Matka, ktorá je v tesnom fyzickom kontakte s bábätkom, reaguje na jeho potreby včas, vie ich ľahšie rozpoznať a uspokojiť.
Najlepšou výživou ostáva dojčenie
Moderný človek sa síce pokúša posledné desaťročia umelo zasahovať do tohto procesu, no len veľmi nedokonale. Najlepším inkubátorom zostáva maternica, najlepšou výživou dojčenie, najlepšou postieľkou mamičkina náruč. Našťastie, opätovne začíname objavovať tento zázrak prírody a dnes už vieme, že naše deti dojčenie potrebujú.
Bohužiaľ, medzitým sme si osvojili mnoho nesprávných návykov, ktoré mnohé mamičky a ich deti ochudobňujú o možnosť dojčenia. Chýbajú nám vzorce, ktoré sa dedili z generácie na generáciu, a ktoré sme nahradili rôznymi pomôckami.
Dojčenie naozaj nemusí byť jednoduché
Mnoho ľudí si myslí, že keď dojčiť chcú a budú sa snažiť, dojčenie pôjde bez problémov. Niekedy však pre úspešné dojčenie treba spraviť viac, než len chcieť. Keď si v prvých dňoch dojčenia nie sú mamičky isté, či je všetko tak, ako má byť, váhajú, či zavolať poradkyni. Boja sa obťažovať, nie sú si isté, či ten ich problém skutočne stojí za telefonát, však sa ten ich problém sa za pár dní vyrieši hádam sám. Pár dní býva v skutočnosti mnohokrát pre úspešné dojčenie kľúčové.
Pomoc pri dojčení
Poradiť sa skutočne dá, ohľadne dojčenia existuje množstvo postupov, protokolov na riešenie problémov, techník a skúseností, ktoré skutočne nie sú bežne známe. Pokiaľ mamička naozaj chce pre dojčenie urobiť maximum, dá sa opätovne úspešne dojčiť aj bábätko, ktoré je už takmer iba na fľaši. Ale platí ako všade inde – čím skôr sa začne na úspešnom dojčení pracovať (najlepšie ešte v tehotenstve), tým je dojčenie a hlavne dlhodobé dojčenie, uspešnejšie.
Ing. Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení (www.dojčenie.eu) sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Tento článok bol poskytnutý bezplatne.
Pomoc pri dojčení nájdete tiež na: www.dojcenie.eu, www.adrianakralova.sk, lenkatyemiakova.sk
Prečítajte si nasledujúci článok o vplyve pôrodu na dojčenie.