Odsávačka mlieka je vlastne menej účinná umelá náhrada dieťaťa, ktorá má za úlohu odoberať mlieko z prsníkov, keď to dieťa z nejakých príčin nemôže alebo nedokáže dostatočne, či vôbec.
Odsávačka mlieka
Ľudské mláďatá sú pripravené na tento svet rovnako dokonalo ako mláďatá ostatných cicavcov, ktoré však žiadne umelé náhrady nepotrebujú. Prečo ich teda používa skoro každá čerstvá mamička?
Naliate prsníky a nadmerná tvorba mlieka
Prílišné naliatie prsníkov vzniká krátko po pôrode. Je to spôsobené neprirodzeným vedením pôrodu (použitie umelého oxytocínu, tlmenie aktivity dieťaťa kvôli použitiu epidurálu…) v kombinácii so seperáciou po pôrode, ďalšou separáciou v podobe perinky, postieľky a cumlíka a dokrmovaním z fľaše. V prípade cisárskeho rezu sa popôrodná separácia ešte predlžuje. Táto neprirodzenosť spojená s obmedzovaním dĺžky dojčenia a jeho frekvencie ústi do prílišného naliatia prsníkov. Odporúčané odsávanie, aby sa dieťa malo šancu sa prisať, vytvára zvýšenú tvorbu mlieka, a tým sa vytvára začarovaný kruh zvýšenej tvorby a opätovného odsávania
Dieťatko je na tento svet pripravené dokonalo. Okamžite po pôrode očakáva pokračovanie kontaktu s matkou v podobe kontaktu koža na kožu a zahájenia dojčenia (prakticky v priebehu pár minút po pôrode). Dieťatko má spočiatku veľmi malý objem žalúdka a jeho prirodzená aktivita spočíva v krátkom, zato veľmi častom dojčení (niekoľkokrát za hodinu s rôznou dĺžkou trvania). Prirodzené hormóny oxytocínu zabezpečia spolu s častým dopytom optimálnu tvorbu mlieka, pri ktorej sa prsníku nemajú dôvod príliš naliať.
Riešenie: Žiadna chémia pri pôrode a neprerušovaný kontakt koža na kožu počas prvých hodín a dní po pôrode. V prípade prílišného naliatia prsníkov použiť kvetinkovú masáž na uvoľnenie mlieka. Prsníky striedať po vyprázdnení jednej strany, t.j. v prípade väčšej tvorby použiť jednu stranu aj viackrát. Ak začne prsník bolieť, použiť dieťatko, nie odsávačku.
Dieťa sa neprisáva
Najčastejšou príčinou neprisávania je absencia kontaktu kože na kožu a použitie perinky, kedy sa dieťa dostáva do nevhodnej polohy. Vtedy nemôže použiť svoje reflexy a nie je umožnené, aby hlavička bola v záklone a brada sa dostala do prsníka. Od prvých chvíľ je dôležité, aby sa dieťa dojčilo v prirodzenej polohe pololežmo, ktorá je veľmi pohodlná pre mamičku a zároveň i pre dieťa a zabezpečí optimálne prisatie. Táto poloha dokáže prekonať i drobné prekážky v podobe prirastenej uzdičky, či menšej sánky.
Ak sa však ani napriek dobrej polohe neprisáva, stále nie je nutné siahnuť po odsávačke a komplikovane dokrmovať mimo prsníka, ale je možné použiť klobúčik a medzitým hľadať pomoc s podstrihnutím uzdičky.
Pozrite si video, v ktorom vidíte, ako je možné aj po štyroch týždňoch odsávania, radách iných poradkýň, nevzdať sa a nájsť takú odbornú radu, ktorá pomôže dojčiť sa a zrusiť odsávačku.
Dieťa je v inkubátore
Neurovedec a pediater Dr. Nils Bergman dokázal, že inkubátor je pre dieťa veľmi nevhodné prostredie a namiesto toho zaviedol starostlivosť na tele matky – tzv. klokankovanie, kde sa dieťa môže dojčiť a netreba žiadnu odsávačku. U nás je to bohužiaľ zatiaľ beh na dlhšiu trať, ale je dôležité žiadať o túto možnosť. Ak sa vám to nepodarí, neostáva nič iné, len odsávať mliečko. Po ukončení inkubátora je však veľmi dôležité nabehnúť na plný neprerušovaný fyzický kontakt a napriek doterajším návykom kŕmenia v troj
hodinových intervaloch prejsť na prirodzené časté a neobmedzované dojčenie.
Zvyšovanie tvorby mlieka
Je veľkým stresom používať odsávačku na zvyšovanie tvorby mlieka, nakoľko počas odsávania musí byť dieťa mimo matky. Je lepšie použiť vlastné dieťa na zvyšovanie tvorby mlieka. Je to príjemnejšie a účinnejšie.

Dieťa v šatke
Je potrebné ísť na úrad, či k lekarovi
Dieťa je odteraz už súčasťou matky rovnako, ako tomu bolo počas tehotenstva. Ani vtedy si matka neodkladala bruško s dieťaťom doma, ale mu poskytovala nepretržitú starostlivosť. Rovnako aj teraz. Dieťa treba vložiť do šatky, či nosiča, poskytnúť mu prsník a neobmedzovať sa vo svojich potrebách. Nie potrebné limitovať sa časom (teraz musí dieťa spať) ani priestorom (sú tam schody bez výťahu) ani stresom (Neplače za mnou? Bude piť z tej fľaše? Neodmietne sa potom dojčiť?).
Potrebné záležitosti sú vybavené dokonca omnoho rýchlejšie s dieťaťom ako bez neho a ešte je možné si dať po ceste s kamarátkou zákusok v cukrárni, aby mliečko lepšie chutilo.
Ak napriek všetkému máte pocit, že odsávačku potrebujete, hľadajte pomoc. Ak však rady zostanú pri odsávačke a dokrmovaní mimo prsník (s výnimkou inkubátora), zavolajte mi, či napíšte. Pri dojčení netreba dokazovať hrdinstvo odsávaním.
Ing. Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení, (www.dojčenie.eu), sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Tento článok bol poskytnutý bezplatne.
Prečítajte si predchádzajúco článok.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Publikováno: 3. 1. 2019