Bábätko má atopický ekzém 

Atopický ekzém je kožné ochorenie spojené s atopiou, ide o stav, kedy organizmus reaguje na podnety vonkajšieho prostredia neprimeranou reakciou, jej výsledkom je často zápal.

Ekzém nie je jediné atopické ochorenie – patrí sem aj astma, senná nádcha, alergie.

Tieto problémy sú často dedičné, takže ak má vaše bábätko ekzém, je možné, že niekto z rodiny nejaké alergické ťažkosti má.

Atopický ekzém a jeho liečba

V prípade veľmi zlého stavu musí byť liečba komplexná, od miestne aplikovaných mastí a krémov cez zmäkčujúce prísady do kúpeľa až po imunomodulačné lieky a antihistaminiká.

Ak sa však jedná o začínajúci ekzém, je možné urobiť isté kroky, ktorými sa dá vyhnúť jeho rozšíreniu a zhoršeniu stavu. Tým sa vyhnete chemickým liekom, ktoré tiež nemusia byť bez vedľajších účinkov.

Atopický ekzém u bábätka

Kúpeľ iba občas

Dojča musíte prestať denne kúpať, stačí 1-2 týždenne. Veľmi dobre fungujú liečivé kúpele, napríklad kúpeľ z ovsených vločiek, alebo pridanie morskej soli, či olivového oleja. V lekárni môžete kúpiť sírový koncentrát k príprave sírového kúpeľa.

Pri kúpaní v žiadnom prípade nepoužívajte bežné gély na umývanie!

Rady, čo nekonzumovať

Určite je dobré vyhnúť sa čokoláde, kakau, údeninám, citrusom, korenistým jedlám, ale problém môžu spôsobovať aj iné alergény – paradajky, vajíčko, mlieko a pod. Je to potrebné dodržiavať ako u bábätka, tak aj u mamičky, ak je bábätko dojčené. Je vhodné  vysledovať pomaly, čo spôsobuje tieto prejavy, a preto je veľmi vhodná aj eliminačná diéta.

Atopicky ekzém a starostlivosť o pokožku

Základom je mať pod kontrolou, aby sa dieťa neškriabalo. Na pokožku používajte hutné krémy, buď z lekárne alebo prírodné krémy bez chemických zložiek, v prípade, ak je ekzém mokvavý, tak môžete použiť zinkovú masť a následne niečo na premastenie – napr. mandľový olej. Dieťa obliekajte do bavlneného oblečenia, ideálne svetlej farby.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane
  1. Eva M.

    náš malý mal škvrny na lícach a ručičkách – pomohla zmena stravy bez citrusov a červeného ovocia, sprchovanie vlažnou vodou, obliekanie do oblečenia z organickej bavlny a potieranie protopan mliečkom

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe