Bábätko má atopický ekzém 

Ekzém je kožné ochorenie spojené s atopiou, ide o stav, kedy organizmus reaguje na podnety vonkajšieho prostredia neprimeranou reakciou, jej výsledkom je často zápal.

Ekzém nie je jediné atopické ochorenie – patrí sem aj astma, senná nádcha, alergie.

Tieto problémy sú často dedičné, takže ak má vaše bábätko ekzém, je možné, že niekto z rodiny nejaké alergické ťažkosti má.

Liečba ekzému

V prípade veľmi zlého stavu musí byť liečba komplexná, od miestne aplikovaných mastí a krémov cez zmäkčujúce prísady do kúpeľa až po imunomodulačné lieky a antihistaminiká.

Ak sa však jedná o začínajúci ekzém, je možné urobiť isté kroky, ktorými sa dá vyhnúť jeho rozšíreniu a zhoršeniu stavu. Tým sa vyhnete chemickým liekom, ktoré tiež nemusia byť bez vedľajších účinkov.

Kúpeľ iba občas

Dojča musíte prestať denne kúpať, stačí 1-2 týždenne. Veľmi dobre fungujú liečivé kúpele, napríklad kúpeľ z ovsených vločiek, alebo pridanie morskej soli, či olivového oleja. V lekárni môžete kúpiť sírový koncentrát k príprave sírového kúpeľa.

Pri kúpaní v žiadnom prípade nepoužívajte bežné gély na umývanie!

Rady, čo nekonzumovať

Určite je dobré vyhnúť sa čokoláde, kakau, údeninám, citrusom, korenistým jedlám, ale problém môžu spôsobovať aj iné alergény – paradajky, vajíčko, mlieko a pod. Je to potrebné dodržiavať ako u bábätka, tak aj u mamičky, ak je bábätko dojčené. Je vhodné  vysledovať pomaly, čo spôsobuje tieto prejavy, a preto je veľmi vhodná aj eliminačná diéta.

Starostlivosť o pokožku

Základom je mať pod kontrolou, aby sa dieťa neškriabalo. Na pokožku používajte hutné krémy, buď z lekárne alebo prírodné krémy bez chemických zložiek, v prípade, ak je ekzém mokvavý, tak môžete použiť zinkovú masť a následne niečo na premastenie – napr. mandľový olej. Dieťa obliekajte do bavlneného oblečenia, ideálne svetlej farby.

Zdieľajte
  1. Eva M.

    náš malý mal škvrny na lícach a ručičkách – pomohla zmena stravy bez citrusov a červeného ovocia, sprchovanie vlažnou vodou, obliekanie do oblečenia z organickej bavlny a potieranie protopan mliečkom

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe