Bolesti bruška – kolika a nafúknutosť

Nafúknutosť a plynatosť sú jedným z najbežnejších zdravotných problémov, ktoré dokážu potrápiť v každom veku. U bábätiek sa z dôvodu ešte nevyvinutej svaloviny brušnej steny a nezrelosti tráviaceho systému tieto problémy objavujú najčastejšie v prvých troch mesiacoch života. Tento stav sa odborne nazýva dojčenská alebo trojmesačná kolika. Často ho sprevádza úporný plač. Práve bolesti bruška sú jedným z najčastejších dôvodov, prečo rodičia bábätiek vyhľadajú detského lekára.

Ako plyny v brušku vznikajú?

Je niekoľko dôvodov, prečo sa tvoria plyny v črevách bábätka. Prvým z nich je mlieko. Materské mlieko, najmä to predné, sladšie, podlieha v tráviacom trakte kvasným procesom, pri ktorých práve v črevách vzniká plynatosť. Preto by bábätko malo piť z jedného prsníka dostatočne dlho, aby sa dostalo aj k zadnému, tučnejšiemu mlieku. Ďalšou príčinou môže byť rýchle a hltavé sanie bábätka. Pri takom spôsobe dieťatko prehltne veľa vzduchu, ktorý potom musí prejsť celým tráviacim traktom.

Na vine môžu byť tiež nevhodné nadúvajúce zložky matkinej stravy. Avšak je veľa prípadov, keď sa mamička stravovala úplne ukážkovo – bez čerstvého pečiva, strukovín a podobných nadúvajúcich potravín – ale bábätko napriek tomu kolikami trpelo a úporne preplakalo takmer celé tri mesiace.

Ak máte stravu vyváženú a vaše bábätko aj tak plynatosťou trpí, nepodliehajte panike a nenasadzujte si žiadne drastické diéty. Svoju stravu môžete obohatiť o probiotiká, ktoré posiľňujú črevnú mikroflóru.

Kedy k lekárovi?

Bolesti sa všeobecne delia na dva druhy – funkčné a organické. Organické sú dôsledkom nejakého ochorenia a príčinu musí odhaliť lekár. Jedná sa napríklad o bolesti z dôvodu zápalu (slepé črevo) alebo hnačky. Návštevu lekára neodkladajte, pokiaľ je bolesť náhla a intenzívna, sprevádza ju zvracanie, prípadne teplota či zhoršené dýchanie. Pri bolestiach, ktoré nemajú jasnú príčinu by bábätko mal tiež skontrolovať pediater.

Dojčenská – trojmesačná kolika

Bolesti bruška z nafúknutia majú jasné ukazovatele. Bábätko sa okrem usilovného plaču prehýba a krúti, striedavo naťahuje a krčí nožičky, dochádza k začervenaniu v tvári. To všetko je spôsobené tlakom v brušku, bábätko sa snaží vetry vytlačit von. Akonáhle sa mu to podarí, máte doma opäť spokojné a kľudne spiace dieťatko. Bolesti bývajú cyklické, napríklad vždy v určitý čas po kojení.

Hovorí sa o pravidle 3 – objavuje sa vo veku do 3 mesiacov, dieťa plače 3 hod. denne najmenej 3 x v týždni, počas doby 3 mesiacov.

Kolika – ako na ňu?

Dieťatko si musí po kojení predovšetkým správne odgrgnúť. Čím viacej vzduchu odíde grgnutím, tým menej ho doputuje do čriev. Cvičenie a masáže bruška sú ďalšie metódy, ako riešiť koliku vo chvíli, kedy sa už bábätko trápi bolesťami. Teplé obklady či masážne gély, vyrobené priamo pre túto problematiku, tiež môžu pomôcť. Ďalšou možnosťou je užívanie kvapiek špeciálne určených na úľavu od nafúknutého bruška či užívanie probiotík, ktoré obsahujú priateľské baktérie, pomocou ktorých dochádza k správnemu a rýchlejšiemu vývoju črevnej mikroflóry.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe