Golfová noha – dôvod pre potrat? Nie, ale s liečbou je potrebné začať včas

Ročne sa narodí niekoľko desiatok detí s najčastejšou vrodenou ortopedickou vadou dolnej končatiny. Takzvaná konská či golfová noha spôsobuje vtočenie jednej alebo obidvoch končetín. Aj napriek tomu, že sa dá dnes táto vada liečiť, sa špecializovaní lekári stretávajú s tým, že gynekológovia ženám odporúčajú tehotenstvo ukončiť. Hoci k tomu nie je žiadny dôvod..

Toto poškodenie má latinský nazov Pes equinovarus (skratka PEC) a je vôbec najčastejšou vrodenou ortopedickou vadou nohy. Ešte nedávno sa táto vada nazývala „koňská noha“, ale momentálne sa ustálil výraz „golfová noha“ pretože je tam podobnosť takto postihnutej nôžky s golfovou palicou.

Je veľmi dôležité túto vadu liečiť od začiatku, aby deti mohli v dospelosti vôbec chodiť. Aj napriek tomu sa občas stane, že príde tak zanedbané dieťa, že našľapuje na chrbát nohy.

Dnes sa však dá vada úspešne liečiť. Ideálne je, keď sa noha začne do týždňa od pôrodu sadrovať. Každý týždeň sa sadra mení, niektoré deti majú nožku relatívne v poriadku napríklad už po štvrtom sadrovaní.

Po sadrovaní väčšinou nasleduje drobný zákrok na Achillovej šľache a detičky musia nosiť špeciálnu obuv. Až v polovici prípadov nasleduje operácia ešte v neskoršom veku.

Poradie: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Lekári hľadajú nové možnosti liečby

Občas v niektorých prípadoch môže v dospelosti zostať obmedzený pohyb niektorých kĺbov. Možno aj z toho dôvodu niektorí gynekológovia ženám, ktoré čakajú takto postihnuté dieťa, odporučia potrat.

Podľa odborníkov na to však nie je dôvod. Táto vada by nemala byť dôvodom na ukončenie tehotenstva. Okrem známych spôsobov liečby sa neustále odborníci snažia nájsť nové možnosti liečby ako napríklad látku, pomocou ktorej by uvoľnili tkanivá postihnutej nohy, čím by sa vyhli operácii a mohli liečiť len pomocou sádry.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe