Hnačka u detí

Hnačka u detí je najčastejším detským ochorením. Može mať rôzne príčiny, intenzitu, niektoré deti budú o nej vedieť, niektoré si ju nevšimnú.

Hnačka u detí, aké má prejavy

Stolica u detí je vodnatá a veľmi častá.  Obvykle nejde o závažné život ohrozujúce ochorenie. Problém však spôsobuje dehydratácia dieťaťa, pretože stráca príliš vela vody a nie každé dokáže prijať dostatok tekutín v takomto stave. V prípade veľkej dehydratácie môže dôjsť aj k životu ohrozujúcemu stavu.

Čo spôsobuje hnačku u detí a aké má prejavy?

Hnačka môže mať rôzne príčiny. Môže ísť o vírusové, bakteriálne, parazitické infekcie, ale môže ju spôsobiť aj otrava jedlom, vedľajšie účinky liekov či potravinové alergie.

Vírusový pôvod hnačky má rýchly nábeh z plného zdravia. Dieťa môže zvracať, je nekľudné, väčšinou má teplotu, či horúčku. Stolica býva vodnatá a postupne sa vráti do pôvodného stavu, zhruba do 10 dní.

Bakteriálna infekcia môže mať za následok krv v stolici, ale aj vysoké horúčky, ktoré môžu pretrvávať dlhšie.

Vedľajšie účinky liekov sú veľmi časté, zvlásť ak dieťa berie antibiotiká, vtedy je dobré kúpiť spolu s antibiotikami v lekárni kvalitné probiotiká, ktoré upravia narušenú črevnú mikroflóru dieťaťa.

Pri potravinových alergiách pretrváva hnačka vždy po nejakom druhu jedla a je to vlastne dlhodobý stav. V tomto prípade treba zistiť, o aký tip potravinovej alegie ide a vyhnúť sa jedlu, ktoré to spôsobuje. Môže ísť o alegiu na lepok, mlieko, sóju a pod.

Hnačka u detí

Kedy kontaktovať lekára

  • v prípade, že sa vám nepáči stav vášho dieťaťa, navštívte lekára, aby zistil, čo je pôvodcom hnačky a na základe toho, urobte potrebné kroky
  • ak má vaše dieťa menej ako 6 mesiacov je na mieste lekára navštíviť tiež
  • pokiaľ má dieťa horúčku viac ako 48 hodín alebo sa vám javí ako dehydrované, prípadne je stolica s prímesou krvi alebo tmavá
  • keď dieťa odmieta dlhšiu dobu prijímať potravu a nápoje, má nafúknuté brucho a bolesti brucha, zvracia
  • ak má žlté sfarbenie pokožky a očí
  • samozrejme, ak trvá riedka stolica viac ako týždeň

Ako postupovať pri liečbe hnačky u detí

Väčšina hnačkových ochorení je spôsobená vírusovými infekciami. V tom prípade neexistujú žiadne lieky. Mnohé takéto problémy odídu samé v priebehu niekoľkých dní. Samozrejme je dobré upraviť stravu, ktorá má byť ľahká, určite deťom neponúkajte vyprážané mastné jedlá, sladké nápoje a sladkosti. Ak má dieťa spojené hnačky so zvracaním je na mieste zavodňovať organizmus, napríklad pomocou rehydratačných roztokov, ktoré kúpite v lekárni.

Ak sú hnačky zdĺhavé a ťažké a zdá sa vám, že dieťa je už dehydrované príliš, a navyše je to ešte dieťa do veku 6 mesiacov, je potrebné stav sledovať, a keď dieťa nie je v poriadku, je nutné ísť do nemocnice, kde dieťaťu podajú rehydratačný roztok intravenózne alebo sondou.

Ak je dieťa dojčené, určite dojčenie neprerušujte.

Pri kŕmení umelým mliekom postupujte podľa návodu, ale väčšinou sa nepodáva iba v prvej fáze rehydratácie.

V prípade zlepšenia stavu začnite podávať ľahkú stravu ako ryžovú polievku, ryžu s maslom, mrkvové pyré, jablkové pyré a pod.

Ak je hnačka bakteriálneho pôvodu podávajú sa antibiotiká, vtedy je nutné podávať aj probiotiká, ktoré už bakteriálnou infekciou a zároveň antibiotikami zničenú črevnú mikroflóru pomaly upravia.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe