Molusky – infekčné ochorenie kože

Molusky sú vysoko nákazlivé vírusové kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u detí, ale môžu ho dostať aj dospelí. Ide o výsev malých vyrážok po celom tele.

Prenos je až príliš jednoduchý

K prenosu dochádza kontaktom s infikovanou osobou alebo infikovaným predmetom. Veľmi často si ich deti prinesú z bazénov, detských ihrísk či kútikov. Molusky môžu mať aj dospelí a dokonca je typ, ktorý sa prenáša výhradne pohlavným stykom.

Molusky, kam sa pozrieš

Molusky sa vyskytujú hlavne u detí do veku 8 rokov. Ale nepohrdnú ani adolescentami a dospelými, aj keď v značne menšej miere. Inkubačná doba je od 2 do 7 týždňov. Až 10% detí, ktoré trpia moluskami, majú zároveň aj ekzém. Deti majú molusky najčastejšie z toho dôvodu, že ich imunitný systém sa nákaze ešte nedokáže brániť, pričom u mnohých si časom imunitný systém s moluskami sám poradí.  U imunodeficientných pacientov môžu mať molusky vážnejší priebeh, ak sa vírus dostane do krvi, kedy môže spôsobiť väčšiu imunitnú reakciu.

Ako spoznáte molusky

Sú to malé pologuľaté vyrážky vírusového pôvodu, sú sfarbené zväčša ako samotná pokožka, ale niekedy ide o sfarbenie viac do červena či dožlta. Molusky sa môžu vykytnúť po celom tele. Deti pociťujú svrbenie, je preto dôležité zabezpečiť, aby si ich deti neškriabali, pretože sa tak neudržateľne šíria ďalej. Na tele ich môže byť časom niekoľko stoviek.

Liečba klasická

Klasická liečba býva ordinovaná lekárom formou mastí a roztokmi na potieranie. V prípade, že na tieto liečebné prípravky molusky nereagujú a molusiek je skutočne viac, lekári ich zvyknú vytiahnuť pinzetou pomocou znecitlivenia alebo kyretážou (vyškriabnutím) chirurgickou lyžičkou, kedy však často dochádza k reinfekcii, a tak sa kyretáž považuje ze menej vhodnú. Niektorí lekári poradia sterilnou ihlou prepichnúť molusku a okamžite dezinfikovať Betadinom, aby sa nákaza ďalej nešírila.

Alternatívne postupy liečby

Existuje niekoľko osvedčených rád, ktoré pri liečbe molusiek môžu zabrať. Keďže sa často objavujú u detí s oslabeným imunitným systémom, pomôže naštartovanie imunitného systému – kvalitná strava, vyššie dávky vit C (ideálne lyofilizovaný), v zime pridať olej z treščej pečene – vit. D. V lete pomôže dovolenka pri mori, pretože soľ má dobrý účinok aj v tomto prípade, možné sú aj kúpele s morskou soľou. V mnohých prípadoch sa molusky vyliečia samé, spontánne, aktiváciou imunitného systému dieťaťa.

Aromaterapia – ide o priame potieranie olejov ako levanduľa, čajovníkový olej a ravensara.

Existujú aj prípravky ako Molusan, či Molunol, ktoré tiež môžu pomôcť, taktiež pomáha aj potieranie koloidným striebrom. A dobré výsledky majú mamičky pri použití tinktúry z cesnaku či prípravku Alivictus.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe