Piata detská choroba

Piata detská choroba sa líši od šiestej detskej choroby tým, že sa vyskytuje u predškolákov a mladších školákov. Ide o infekčné vírusové ochorenie.

Piata detská choroba

Pôvodcom ochorenia je Parvovírus B19, ktorý sa šíri kvapôčkovou infekciou a vstupuje do tela detí prostredníctvom dýchacích ciest.

Prejavy ochorenia

Piata detská choroba má rôzne prejavy. Parvovírus, ktorý sa postupne šíri až do kostnej drene a kĺbov, môže v kostnej dreni dočasne spôsobiť zníženie krvotvorby, ktoré ale zdravé deti neohrozí.

Dieťa je počas choroby viditeľne unavené, môžu ho pobolievať kĺby. Jej prejavom môžu byť škrvny na koži fialovočervenej farby. Vyrážka sa najprv objaví v okolí nosa a tvári. Je typická tvarom, ktorý pripomína motýlie krídla. Škvrny môžu vystúpiť aj na zadočku a vnútornej strane končatín, a to zhruba počas 7 – 10 dní. Teplota sa tiež môže vyskytovať, podobne ako aj zdurené uzliny. Je možné, že ochorenie prejde aj bezpríznakovo.

Liečba piatej detskej choroby

Keďže ide o vírusové ochorenie, nie je nutné podávať ATB. Liečba prebieha v kľudovom režime na lôžku. Ak je to nutné, môžu sa dieťaťu podať antipiretiká v prípade horúčky. Dieťa by sa malo vyhýbať kolektívu. Prekonaním dieťa získava doživotnú imunitu.

Ochorenie môže znamenať problém pre tehotné mamičky, pretože sa môže prostredníctvom placenty dostať k plodu a spôsobiť vážne poškodenie až smrť plodu.

O ochorení Šiesta detská choroba si môžete prečítať v našom článku.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe