Masáže bábätiek po cisárskom reze

Minule som písala, aké hlavné prednosti sú v dojčenskej masáži ukryté a kde je možné očakávať prospech. Pri jednom bode by som sa zdržala dlhšie. Nebude to úplne veselé čítanie a nie je mojím záujmom niekoho strašiť. Naopak, chcem ponúknuť pomoc.

Mamičky po cisárskom reze, alebo ako obnoviť väzbu s bábätkom pomocou masáží.

Pomoc je určená všetkým mamičkám, ktoré priviedli na svet svoje dieťatko pomocou cisárskeho rezu, alebo mali pôrod tak vyčerpávajúci či komplikovaný, že ich materská náruč zostala niekoľko hodín či dní po pôrode prázdna. Je potrebné si uvedomiť, že rovnako tak prázdna zostala aj u dieťaťa, ktoré bolo náročným pôrodom vyčerpané ako Vy a ktoré potrebovalo možno ešte viac uistiť, že je tu vítané a v bezpečí a že tú bytosť, která ho ukrývala, chránila a milovala celé mesiace, nestratilo.

Zakladateľka výuky dojčenských  masáží, Vimala McClure, (mezinárodná asociácia IAIM, vznikla v roce 1981) ktorá pracovala ako dobrovoľníčka v Indii, kde pozorovala matky v naprosto zúfalých podmienkach, ako dodávajú svojím deťom vieru a lásku v podobe starostlivého dotyku), po návrate sama porodila cisárskym rezom. Uvedomila si, aká prospešná by masáž novorodenca mohla byť pre matku aj dieťa ako pomoc pretrhnutej väzby. Áno, je už mnoho výskumov, ktoré potvrdzujú, že prvé emócie dieťaťa po pôrode ovplyvnia vývoj mozgu. Práve zvýšené hladiny kortizolu, spôsobené stresom či traumou, majú na vývoj mozgu vplyv.

Čo sa do emočnej oblasti mozgu zapíše, keď dieťa zažíva strach, necíti sa bezpečne a nie je tu mamička, ktorá ho ukľudní?  Emócie nás ovplyvňujú po celý život a sú tu už od praveku. Práve emócie určujú , či budeme tzv. bojovať, alebo utekať vo vyhrotených situáciách. V dnešnej dobe a v našich podmienkach ide o zvládanie stresu a záťaže všeobecne.

Pokiaľ sa mamička po návrate z pôrodnice začne masážam venovať, veľmi dobre sa dá dosýtiť potreba dieťaťa aj matky po vzájomnej láske. Práve starostlivý dotyk a pravidelné stretnutie, kedy sa vzájomne uistí, že sú spolu, že je tu kľud a bezpečne, vyrovnajú hormonálne hladiny – emočnú stabilitu matky aj dieťaťa. Bábätko bude cítiť, že mamička je kľudná, cez jej dotýkanie, úsmev, hlas, teplo kože, to všetko dodá materskú lásku a vytvára vieru dieťaťa, že mamička vie, ako tento svet funguje a tým pádom je u nej v bezpečí. Môže sa z príchodu na svet tešiť a zaujímať sa oň.

Mamička získa dotýkaním a maznaním sa s bábätkom opäť svoju istotu, že je všetko v poriadku, pre seba a pre svoje dieťa vytvorí pravidelný čas, kedy nie je kam sa ponáhľať, prečo tiež, okolo nás je všetko akoby v behu a zhone, a pritom žijeme v blahobyte. Urobiť si čas na seba navzájom, to je, o čo tu ide, byť prítomná celou svojou bytosťou a mysľou teraz a tu. Prežiť stretnutie so svojím dieťaťom pri masážnom rituáli ako určitej forme meditácie, kedy dieťa uisťuje o svojej láske a ďakuje, že je tu u mňa a môžeme sa spoločne radovať z každého dňa. Všetko potom pôjde lepšie, dojčenie, imunita, celkové prospievanie. Hlboká citová väzba medzi matkou a dieťaťom má svoje opodstatnenie. Vytvára sa prvá synapsia v mozgu dieťaťa a ukladajú sa jeho prvé skúsenosti tu na sveta.

Jednoducho povedané, je to práve prvotný spôsob starostlivosti mamičky o bábätko, ktorý výrazne ovplyvní, ako bude jej dieťa a následne už dospelý jedinec riešiť emočne komplikované situácie. Keď sa pýtam niekedy mamičiek, čo by si pre svoje deti najviac priali, odpovie skoro jednohlasne, zdravie a spokojnosť sami so sebou, skrátka, aby sa mali radi a boli šťastné. Myslím, že keď im to mamička po narodení bude na materskej pravidelne predvádzať, môžu túto výbavu získať. Práve vy ste prvá, kto svoje deti 24 hodín denne učí, aké to tu je a či ste tu spokojné, dieťa to prijíma a snaží sa Vám čo najviac prispôsobiť.

Jana Trantová,

www.kojeneckemasaze.cz

facebook.com/Kojenecké masáže Praha

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe