Mliečne zuby

Mliečne zuby

Zuby sú životne dôležité pre naše celkové zdravie. Vďaka nim hryzieme a rozložíme jedlo na menšie kúsky. Počas života ako prvé prichádzajú na rad mliečne zuby a často s nimi prichádza trápenie, kým sa prebojujú na svet. Sú to práve mliečne zuby, o ktorých bude dnes reč.

Mliečne zuby

Mliečne zuby sú oficiálnym termínom pre prvé zúbky. Začínajú sa vyvíjať už počas embryonálneho štádia, ale objavujú sa najčastejšie vo veku od 4 do 6 mesiacov.

Väčšina detí má do 3 rokov plnú sadu 20 mliečnych zubov. Keď dosiahnu 5. alebo 6. rok, tieto zuby začnú vypadávať a uvoľnia cestu dospelým zubom. Mliečne zuby pripravujú prostredie pre stály chrup a majú veľký význam aj pri vývoji reči, čeľuste a tváre.

Poznáte to, vaše skôr usmievavé a spokojné dieťatko sa práve premenilo na nervózny, rozhnevaný, uplakaný uzlíček. Môže mať aj teploty, viac sliní, ako je normálne. Povedali by ste, že je schopné strčiť si do úst nohu, ruku, dokonca aj obidve pästičky dohromady. Aááá, to budú zúbky, počujete zo všetkých strán a skutočne, ďasná sú napuchnuté a cítite aj malé hrbolčeky. Také trápenie môže sprevádzať väčšinu bábätiek, keď na dvere ťukajú mliečne zuby.

Kedy presne môžete očakávať mliečne zuby?

Mliečne zuby sa začínajú prerezávať od štvrtého do ôsmeho mesiaca veku dieťaťa.

Typicky existuje 20 primárnych zubov, 10 horných a 10 dolných.

Zvyčajne väčšina z nich dorastie v dobe, kedy je dieťaťu dva a pol roka.

Do konca prvého roka by dieťa malo mať zhruba šesť zubov. Avšak, je potrebné zmieniť, že každé dieťa je iné a každé sa vyvíja inak v určitom čase, a to platí aj pre rast zúbkov.  Pokiaľ má dieťa v roku štyri alebo dokonca len dva, nič sa nedeje.

Prvé sa zvyčajne objavia spodné rezáky – dolné zuby sa totiž prerezávajú spravidla skôr ako horné – a potom prídu na rad horné rezáky.

Okolo 9. mesiaca sa deťom prerezávajú dvojky a po prvých narodeninách sa prerezávajú prvé stoličky – dolné aj horné.

Do roka a pol by sa deťom mali začať objavovať špičáky. Zároveň sa začínajú prerezávať druhé stoličky, ktoré najprv rastú v spodnej čeľusti. Horné zadné stoličky rastú deťom medzi druhým a tretím rokom. V troch rokoch by mali mať deti kompletný chrup, teda 20 mliečnych zubov.

mliečne zuby

Starostlivosť o mliečne zuby

Ako uľaviť deťom, keď sa prerezávajú mliečne zuby

Masážou ďasien za pomoci chladivých gélov. Pomôcť môžu tiež hryzadlá s masážnymi kefkami a hrkálkami, ktoré miernia problémy a bolesť. Hryzadlá s masážnymi kefkami zároveň pripravujú ústa na používanie prvých kefiek v budúcnosti.

Studené obklady: prikladajte ich na tvár či na ďasná.

Hryzenie: nechajte deti žuť trebárs tvrdšiu kôrku chleba alebo rožku, prípadne nech žužlajú studenú lyžicu.

Harmančekový alebo šalviový čaj. Nesladeným čajom môžete buď vatovou tyčinkou potierať boľavé miesta, alebo môže dieťa čaj popíjať.

Prvá návšteva zubára

Mala by byť asi v 1. roku života dieťaťa alebo 6 mesiacov od prvého zubu. Nejde o vyšetrenie ako také, ide o to, aby si vaše dieťa zvyklo na také návštevy. Je to preň do budúcna ideálne v tom, že bude tieto návštevy brať ako normálnu súčasť a nebude sa báť kresla ani lekára či vŕtačky, bude skrátka vedieť, čo ho v kresle čaká.

Ako sa mliečne zuby líšia od dospelých zubov?

Farbou – sú belšie.

Veľkosťou – primárne zuby sú menšie.

Korene mliečnych zubov sú kratšie a tenšie.

Slabšou sklovinou.

Ako sa starať o mliečne zuby?

Nepodceňujte starostlivosť o mliečne zuby, dbajte na starostlivosť hneď od toho prvého! Stav mliečnych zubov výrazne ovplyvňuje správny vývoj dospelého chrupu, pretože na skazených mliečnych zuboch sa len ťažko môže vyvinúť zdravý stály zub.

Mliečne zuby u dojčiat čistite dvakrát denne vatovou tyčinkou alebo mäkkou handričkou a čistite prednú aj zadnú stranu zubov. Môžete tiež použiť rôzne prstové hadrové kefky.

Zubná kefka by mala byť až ďalším stupňom, odporúča sa čistiť zúbky deťom do 3 rokov, potom iba pri a po čistení zúbky prehliadnuť a kontrolovať správnosť čistenia alebo dočistiť. Menšie dieťa môžete nechať čistiť si zuby samostatne pred zrkadlom a viesť mu ruku, aby videlo, ako sa správne čistia. Dobrou motiváciou sú krásne farebné hravé kefky.

Pri výbere kefky je nutné voliť jemné vlákna, aby nepoškodili ďasná. Najlepšie sú mäkké gumové vlákna.

Aké zubné pasty na mliečne zuby?

Prvé mliečne zuby nepotrebujú zubnú pastu, tá prichádza na rad od cca roka a pol veku, a to vo veľmi malom množstve. Maličké deti zubné pasty väčšinou prehĺtajú a obsiahnutý fluór síce posilňuje zubnú sklovinu, ale jeho nadmerné množstvo zuby naopak oslabuje. Voľte teda pastu s čo najnižším množstvom fluoridových iontov, to je 250 ppm alebo zubné gély bez fluóru.

Ak vás zaujímajú aj ďalšie informácie ohľadne starostlivosti, vývoja bábätka a podobne, návštívte náš web.

Odpovede na otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, nájdete aj na našom facebookovom profile Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe