Gratulujeme, narodil sa vám bojovník! Okolnosti predčasného pôrodu a náročnosť situácie spôsobuje, že mamy si prechádzajú rôznymi fázami citového prežívania novej situácie – smútok, žialenie, nepokoj, apatia, vina, hnev, depresia. Momenty hlbokého sklamania, hnevu a depresie sa striedajú s pocitmi radosti, akceptáciou skutočnosti a vierou v lepšiu budúcnosť pre vás aj vaše predčasniatko.
Narodilo sa vám predčasniatko?
Ste po pôrode a bábätko nemáte v náručí. Dieťatko už nie je vo vašom brušku, teraz už bojuje „samé za seba“ a vy mu musíte v tomto boji čo najviac pomôcť. Dôležitá je blízkosť rodiča pri dieťati, je potrebné sa mu prihovárať a povzbudzovať ho v jeho boji.
Starostlivosť o predčasniatko
Predčasne narodené deti potrebujú mimoriadnu pomoc, aby mohli prežiť mimo ochrany maternice svojej matky. Mávajú problémy s udržaním telesnej teploty, dýchaním či príjmom potravy. Cieľom novorodeneckých pracovísk je pomôcť deťom zvládnuť tieto tri dôležité funkcie.
Umiestnenie detí v inkubátore..
…alebo vo vyhrievanej detskej postieľke zabezpečí udržiavanie telesnej teploty a dýchací prístroj im pomôže dýchať. Môžu byť kŕmené pomocou tenučkej hadičky (sondy) cez nos alebo ústa do žalúdka, alebo im je výživa podávaná do žily, kým nebudú schopné prijímať všetko potrebné mlieko ústami.
Prvé dni v nemocnici sú veľký nápor na psychiku rodičov, ale aj zdravotný stav ženy. Stav bábätka sa u predčasniatok môže meniť každú chvíľu, preto je komunikácia so zdravotným personálom veľmi dôležitá. Mamy po predčasnom pôrode sa v náročných chvíľach budú tešiť z každej pozitívnej informácie, z každého mililitra stolerovaného mliečka, z každej plnej plienky, z každého nádychu či pribratého gramu.
Už váži predčasniatko viac?
Priberanie dieťatka zo začiatku nie je najvýznamnejším ukazovateľom zdravotného stavu dieťatka. Do 10 % schudne prvé dni po pôrode každý donosený novorodenec, predčasne narodené deti schudnú aj viac, 10–15 %, je to individuálne. Organizmus sa totiž zbavuje plodovej vody a všetkého, čím je „naliaty“ ešte z pobytu v maternici.
Priberanie je však takou „barličkou“, pozitívnou informáciou pre rodičov, ktorú chcú počuť od lekárov a sestričiek, že dieťatko prospieva. Priemerne by malo dieťa v prvých troch mesiacoch života priberať denne 15 – 35 g, týždenne 100 – 250 g.
Starostlivosť rodiča o predčasniatko
Keď bude dieťatko zdravotne stabilné, rodičia sa ho za prísnych hygienických podmienok budú môcť dotýkať, kŕmiť ho, umývať a pomáhať pri starostlivosti oň, zatiaľ čo sa bude ďalej vyvíjať. Sestry starostlivo rodičov zedukujú, ako sa tieto činnosti vykonávajú v nemocničnom prostredí.
Väčšina predčasne narodených detí (zvyčajne s extrémne nízkou a veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou) bude musieť v nemocnici podstúpiť viacero vyšetrení s cieľom vylúčiť alebo zabezpečiť včasné zistenie určitých bežných zdravotných problémov.
Najčastejšie komplikácie zdravotného stavu predčasne narodených detí
Nedonosené deti majú síce vyvinuté pľúca, ale nemajú v nich tzv. surfaktant, aktívnu látku, ktorá udržiava roztiahnuté pľúcne mechúriky a zabraňuje ich kolapsu, preto sa extrémne nedozretým deťom surfaktant umelo dodáva.
Orgány a procesy, ktoré potrebujú špeciálnu lekársku starostlivosť:
● srdce,
● dýchanie,
● tráviaca sústava,
● zrak,
● sluch,
● svalové ústrojenstvo,
a ďalšie v závislosti od každého dieťatka, jeho týždňa narodenia a zdravotného stavu.
Klokankovanie – kontakt skin–to–skin
Mnohé novorodenecké špecializované pracoviská povzbudzujú rodičov, aby praktizovali tzv. klokankovanie, čo je spôsob držania dieťaťa, ktorý poskytuje kontakt pokožky s pokožkou (skin to skin). Klokankovanie môže byť pre vývoj dieťaťa užitočné, pretože bábätko jemne upokojuje a stimuluje. Mnohí rodičia zistili, že klokankovanie im pomáha cítiť sa k dieťatku bližšie. Sestry rodičom ukážu, ako sa dieťatko pri klokankovaní správne drží.
Klokankovanie podporuje nielen tvorbu materského mlieka
Kontakt koža na kožu je taktiež významný aj pre mamičku, keďže stimuluje tvorbu materského mlieka. Je to totiž jediný moment spojenia tela matky a dieťatka, na rozdiel od donosených detí, ktorých mamy majú možnosť dieťa prikladať podľa ich potrieb.
Kontakt koža na kožu má teda mimoriadne pozitívny vplyv na zdravie a prospievanie bábätka, na dojčenie, na psychiku matky i dieťatka. U predčasne narodených detí je táto metóda o to významnejšia, že bábätko nemôže byť s mamou bezprostredne po pôrode, ale na tento svoj klokankový kontakt majú vyhradený čas, keď to zdravotný stav dieťatka dovolí.
Pomáha deťom stabilizovať srdcový rytmus, dýchanie, znižuje výskyt infekcií a vedie k celkovému skráteniu hospitalizácie.
Kangaroo care má rovnako význam aj v domácom prostredí, navyše si mama či otecko môže užívať svoje bábätko bez opýtania a bez vymedzeného času. Nahrádzajú mu tým čas odlúčenia, dodávajú pocit bezpečia, istoty, stimulujú nervovú sústavu, srdcovú činnosť, dýchanie, dokonca telo matky funguje ako termoregulátor – ak má dieťatko zvýšenú teplotu, matka ju dokáže stiahnuť až o jeden stupeň, naopak – ak je dieťatko podchladené, mama mu potrebné teplo dodá.