My, maminy, dobre vieme, že niektoré veci sa pri malých deťoch neoplatí podceňovať, ani zanedbávať. Môžu mať totiž dôsledky v ďalšom vývoji. Viaceré potenciálne riziká, či komplikácie sú spojené práve s rastom zúbkov a vývinom čeľuste. Rozprávali sme sa s detskou zubnou lekárkou, MDDr. Soňou Lisou, ktorá nám poradila, ako týmto problémom predchádzať alebo ich aspoň minimalizovať.
Bude dieťa potrebovať strojček? Rozhodnúť môže aj cumlík
Hovorí sa, že najlepší cumlík je žiadny cumlík. Len málo detí sa však zaobíde úplne bez neho.
„Sací reflex je u detí prirodzený a preto sa cumlíku nebránim. Ak im ho nedáte, často si začnú cmúľať palec. Od neho je ťažké dieťa odnaučiť a môže spôsobovať anatomické poruchy chrupu,“ hovorí MDDr. Lisá.
Rovnaký negatívny dopad môže mať cumlík, správny výber je preto obzvlášť dôležitý. Všímajte si hlavne, aby špička bola plochá. Klasické „vypuklé“ cumlíky môžu spôsobovať napríklad predkus či skrížený zhryz. Následkom takéhoto cumlíka môže byť aj potreba zubného strojčeka v budúcnosti.
Cmúľanie palca alebo vypuklého cumlíka znamená aj ďalšie riziko. Vzniká tlak na podnebie, to sa postupne vytláča smerom dohora, čím sa zároveň zatláčajú a zužujú horné dýchacie cesty. Viesť to môže k problémom s dýchaním a k dýchaniu ústami.
Biofunkčný cumlík Curaprox Baby poteší rodičov okrem plochej špičky aj flexibilnou silikónovou membránou s výstupkami – tá drobcovi pripomína prsník, čím mu okrem iného uľahčuje prirodzené prehĺtanie.
Prejavujte dieťaťu lásku, ale nie takto…
Časy, keď sa verilo na akúsi dedičnú kazivosť zubov, sú dávno preč.
„Bábätká sa narodia bez baktérií zapríčiňujúcich zubný kaz. Zubný kaz je infekčné ochorenie spôsobené kariogénnymi baktériami, hlavne Streptococcus mutans,“ hovorí detská zubná lekárka.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo lekári nie sú nadšení z pohľadu na rodiča bozkávajúceho dieťa na ústa.
„Baktérie sa prenášajú aj slinami, často sa bábätká veľmi skoro „nakazia“ zubným kazom od rodičov. Infikujú sa hlavne od mamičiek, najčastejšie pri skúšaní teploty jedla pre dieťa z lyžičky, bozkom na pery, vložením cumlíka do úst rodiča a následne dieťaťa. Baktérie môžu začať pôsobiť v ústach ešte skôr, ako sú tam prerezané prvé zuby,“ vysvetľuje MDDr. Lisá.
Aj drobca poteší jedno vychladené
Zväčša okolo 6. mesiaca sa na svet derú prvé zúbky. Väčšina z vás, ktoré to už máte za sebou, určite súhlasíte, že doma je vtedy poriadne živo. Čo s tým?
„Na upokojenie môžete použiť hryzkanie zdravých surových potravín ako ovocie či zelenina (ošúpaná uhorka, mrkva). Dieťa však musí byť pod dohľadom,“ odporúča lekárka.
Mnoho mamičiek siaha po hryzadielku. „Hryzenie do neho prekrvuje ďasná a uľahčuje tak prerezávanie,“ hovorí MDDr. Lisá.
Odborníčka tiež odporúča, ako zmierniť nepohodu ešte viac a to aj bez analgetík:
„Stačí malý trik a drobcovi uľavíte aj bez chémie – ak dáte hryzadielko na chvíľu do chladničky, chlad spôsobí mierne znecitlivenie.“
Hryzadielko Curaprox Baby okrem toho dokáže ešte niečo – špeciálny výbežok s gumenými štetinkami pripravuje dieťa na ľahšie prijatie prvej zubnej kefky.
Prvé čistenia bez plaču? Myslite na jemnosť
Pri prvých pokusoch o čistenie zubov sa kúpeľňa niekedy mení na bojovú zónu. Čo je za odporom detí pri čistení? Väčšinou sú to bolesť a nepríjemné pocity. „Prvá zubná kefka by aj preto mala mať jemné vlákna a malú hlavičku,“ zdôrazňuje detská zubná lekárka. Zubná kefka Curaprox Baby od prvých zúbkov do 4 rokov má okrem malej hlavičky a hustých extra jemných vlákien aj ďalšiu dôležitú výhodu – hlavička potiahnutá gumou minimalizuje bolestivé skúsenosti napríklad pri náraze do ďasna či líca.
Veríme, že vám tipy odborníčky pomohli a v najbližších rokoch vás doma čaká poriadna dávka zdravých a spokojných detských úsmevov:)