Rastový špurt – 3 znaky a ako ich spoznať

Ako poznáte, že vaše bábätko prechádza obdobím nazývaným rastový špurt? A čo to vlastne je?

Rastový špurt

Bábätká počas prvého roka rastú najrýchlejšie vo svojom živote, pokiaľ nepočítate vývoj v brušku. Priemerný prírastok u školopovinného dieťaťa je 5 cm ročne. Počas puberty sa toto číslo zdvojnásobí na 10 cm ročne. Ale počas prvého roka vyrastie dieťa priemerne o 25 cm.

Aj počas takto náročného roka bábätká nerastú stále rovnako, ale ide často o skoky. A to ako do výšky, tak váhovo. Každé dieťa je iné, a tak tieto skoky nemusíte zaznamenať všetky, alebo v trochu iných obdobiach. Najčastejšie ide o tri obdobia – často ide o 3. týždeň, potom okolo 3. mesiaca a posledný okolo polroka života. Väčšinou ide iba o pár dní, kedy môžete u detí pozorovať tieto znaky.

Znaky rastového špurtu

  1. Je vaše dieťa stále hladné? Máte už zabehnuté časy jedla a zrazu bábätko začne vyžadovať dojčenie, alebo inú stravu častejšie? Spolu s rastovým špurtom je spojené aj zrýchlenie metabolizmu, pričom väčšina energie ide práve do rastu. Našťastie ľudské telo je geniálne vymyslené. 😊 Pokiaľ ide o plne dojčené bábätko, potom vaše telo začne počas niekoľkých dní produkovať viac mlieka, presne podľa jeho potrieb. Stačí veriť svojim inštinktom, bábätko prikladať k prsníku častejšie a všetko sa upraví. Nepočúvajte povery o tom, že máte málo výživné mlieko, alebo ho máte málo. Všetko je len otázka dopytu a ponuky.
  2. Zrazu začne vaše bábätko spať inak? Niektorí rodičia dokladajú, že ich deti počas rastového špurtu spia viac, iné naopak menej. Jedna vec je ale jasná – počas spánku je produkovaný tzv. rastový hormón. S tým môže byť práve spojená náhla zmena spánkového režimu.
  3. Je vaše bábätko viac nekľudné? To môže byť zapríčinené dvomi bodmi uvedenými vyššie. Samotné rastové bolesti sú väčšinou zaznamenané až v období dospievania alebo ranného školského veku. Aj u bábätiek ale môžu ich svaly byť napnuté a rastový špurt môže byť sprevádzaný nepohodlím.

Rastový špurt dokáže potrápiť

Čo keď to nie je rastový špurt?

Rastový špurt je ovšem možné tiež zameniť. Môže ísť o rast zubov alebo nejaké iné ochorenie. Rozhodne postupujte vylučovacou metódou.

  • Nemá vaše bábätko teplotu?
  • Má počas dňa dostatočný počet počúraných plienok? To môžete ľahko overiť vážením počúraných plienok a zapísaním, tým vylúčite znížené množstvo príjmu mlieka u dojčených detí.
  • Nemá na tele nejakú vyrážku?
  • Je veselé počas dňa pri hraní?

V prípade akejkoľvek neistoty, určite kontaktujte svojho pediatra.

Nielen o rastovom špurte ale omnoho viac zo sveta rodičovstva sa dočítate u nás na webe.

Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe