Homeopatiká sa vyrábajú z prírodných látok prevažne rastlinného, ale aj živočíšneho alebo minerálneho pôvodu. Východiskovou látkou je materská tinktúra, ktorá sa získava maceráciou základnej látky v alkohole, ktorá sa následne riedi a dynamizuje (prudké mechanické pretrepanie) v rôznych pomeroch podľa riedenia.
Prečo je homeopatia súčasťou integratívnej medicíny?
Homeopatické lieky sú predpisované a odporúčané odborníkmi v zdravotníctve, ako sú lekári, pôrodné asistentky a lekárnici, ktorí túto starostlivosť zaštiťujú a garantujú tak správnosť liečby aj bezpečnosť pacientov.
Vedeli ste, že až 300 miliónov osôb na svete používa homeopatické lieky¹’²?
(1). B. Poitevin, WHO Policy and Practice, Integrating homoeopathy in health systems, 1999 http://www.who.int/bulletin/archives/77(2)160.pdf (2). World Health Report, WHO Global Atlas of Traditional, Complementary and Alternative Medicine, Map Volume, 2005
Mýty o homeopatii
O homeopatii panuje v spoločnosti stále veľa predsudkov; ide o stereotypy, ktorým dodáva živnú pôdu neznalosť tejto metódy a miesta, ktoré zastáva v liečebných postupoch.
Vymenujme len niektoré z nich: homeopatia je len placebo, homeopati sú šarlatáni, homeopatia je len liečenie bylinkami, o účinnosti homeopatie neexistujú žiadne štúdie, keď užívam homeopatické lieky, nemôžem užívať iné lieky.
„ Zdravie je výsledkom fyzickej, mentálnej a sociálnej pohody a nespočíva iba v absencii choroby alebo telesného neduhu.“
Predhovor k Ústave Svetovej zdravotníckej organizácie, 22. júl 1946
- Mýtus: Homeopatia je len liečenie bylinkami. Homeopatia býva často zamieňaná s fytoterapiou, ktorá ale využíva liečebné vlastnosti rastlín. Homeopatia využíva okrem bylín aj látky živočíšneho pôvodu (hadí a včelí jed, sépiový atrament, vápenec z ustríc, atď.) a minerálneho alebo chemického pôvodu (tuha, síra, ortuť atď.). V homeopatii sú základné látky (rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu) veľmi riedené a tiež dynamizované, čo je ďalší nenahraditeľný krok výroby homeopatických liekov.
- Mýtus: Keď užívam homeopatické lieky, nesmiem užívať iné lieky.
Homeopatické lieky a ostatné lieky sa môžu kombinovať. Neexistujú kontraindikácie, ktoré by súčasné podávanie homeopatických liekov a iných prípravkov obmedzovali. Je však potrebné vždy dodržiavať rady odborníka, lekára alebo lekárnika, ktorý vám môže odporučiť homeopatickú liečbu samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi. Aby bola liečba maximálne efektívna, je nutné lekára informovať o všetkých liekoch, ktoré užívate.
- Mýtus: O účinnosti homeopatie neexistujú žiadne štúdie. Homeopatia sa zrodila z výskumu a stále zastáva úplne plnohodnotné miesto vo vede. Výskum v homeopatii je veľmi aktívny v mnohých a rôznych odvetviach, ako je základný a klinický výskum. Celkovo bolo vo vedeckých časopisoch publikovaných cez 6000 prác, ktoré sú dostupné v databáze Pubmed (1), najväčší vyhľadávací program štúdií na svete. Pokiaľ ide o klinický výskum, bolo vykonaných nespočetné množstvo štúdií, pričom niektoré z nich zodpovedajú tým najprísnejším normám: kontrolovanej randomizovanej klinickej štúdie proti placebu. Tie dokazujú účinky homeopatických liekov na rôzne choroby. Napríklad štúdia z roku 2019 týkajúca sa astmatikov dokázala, že homeopatia použitá ako doplnok konvenčnej liečby dokáže u týchto pacientov zlepšiť dýchanie (2).
- Mýtus: Často sa hovorí, že “homeopatia účinkuje pomaly”. Jednou z výhod homeopatie je, že ju možno predpísať pri akútnych (ktoré sa vyskytujú náhle a príležitostne) a chronických ochoreniach (ktoré sa pravidelne opakujú).
Pri akútnych ochoreniach lekár predpisuje homeopatickú liečbu na krátku dobu (niekoľko hodín alebo dní), aby príznaky rýchlo vymizli.
Pri chronických ochoreniach lekár predpisuje homeopatickú liečbu na dlhšie časové obdobie (niekoľko týždňov), aby sa znížila intenzita a frekvencia epizód pacienta; ide napríklad o sennú nádchu, chronickú sinusitídu, ekzém, herpes atď. - Mýtus: Homeopati sú liečitelia a šarlatáni. Homeopatia je liečebná metóda s presnými pravidlami a pevnými klinickými základmi, ktorú v súčasnej dobe vo svete používa 300 000 lekárov a v mnohých krajinách sa vyučuje na univerzitách. V Slovenskej republike pôsobí Slovenská lekárska homeopatická spoločnosť (SLHS), ktorá zastupuje lekárov, ktorí sa rozhodli obohatiť svoje medicínske vzdelanie o štúdium homeopatie a začlenili homeopatiu do svojej praxe.
- Mýtus: Dávkovanie u dieťaťa a dospelého nemôže byť rovnaké. V homeopatii sa predpísaný liek môže líšiť v závislosti od pacienta, jeho/jej profilu, anamnézy, symptómov: preto dvom pacientom trpiacim rovnakým stavom môže byť poskytnutá odlišná liečba.
Množstvo granúl a tabliet je však rovnaké bez ohľadu na hmotnosť a vek, či je pacient dospelý, dieťa alebo zviera (zvyčajne 5 granúl naraz, prípadne podľa príbalovej informácie ak ide o viaczložkové homeopatické lieky). - Mýtus: Často sa hovorí, že homeopatických granúl by sa nemalo dotýkať holými prstami. Dotýkanie sa homeopatických granúl holými prstami nemení ich kvalitu ani očakávané účinky. Z hygienických dôvodov je však vhodné používať špeciálne dávkovače, ktoré sú súčasťou tuby, a granule z viečka sypať priamo do úst.
- Mýtus: Keď užívam homeopatický liek, nesmiem piť kávu a čistiť si zuby zubnou pastou s mentolom. Homeopatické lieky sa nechávajú voľne rozpustiť v ústach a do organizmu sa vstrebávajú sliznicou ústnej dutiny. Je preto vhodné, aby v okamihu užitia boli ústa čisté. To je tiež dôvod, prečo sa neodporúča užívanie homeopatických liekov bezprostredne pred jedlom alebo tesne po ňom a prečo sa homeopatické lieky nezapíjajú.
To isté pravidlo platí aj pre užívanie výrazne aromatických látok (káva, mentol, tabak a pod.), ale nie preto, že by tieto látky samé účinnosť homeopatických liekov ovplyvňovali.
Neznamená to teda, že by konzumácia týchto látok bola vylúčená, neodporúča sa iba bezprostredne pred užitím lieku alebo po ňom.
Prinášame vám prehľad viaczložkových homeopatických liekov* (vo väčšine prípadov ide o kombináciu viacerých liečiv), ktoré boli zostavené tak, aby liečili konkrétny zdravotný problém:
- Prechladnutie a chrípkové stavy
- Rôzne druhy kašľa
- Precitlivenosť, podráždenosť, úzkostné stavy a poruchy spánku
- Ťažkosti pri prerezávaní zubov u detí
- Tráviace ťažkosti, pálenie záhy, nafukovanie
- Bolesti hrdla a zápaly hrtana
- Peľové alergie, slzenie očí a alergická nádcha
- Hemoroidy
- Nevoľnosť pri cestovaní
- Nervozita a poruchy spánku u detí
1- PubMed 2- Qutubuddin M, Singh S, Nayak C et al. Efficacy of individualized homeopathy in bronchial asthma in adults: Double-blind, randomized, placebo-controlled, clinical trial in the context of usual care. Advances in Integrative Medicine. 2019;58-65
*Pri voľnopredajných homeopatických liekoch si pred použitím lieku pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.
Ak máte akékoľvek pochybnosti o účinku homeopatických prípravkov, neváhajte nahliadnuť na stránku Homeopatia fakty ako dôkazy | Vedecké dókazy (homeopatiaslekarom.sk), ktorá je venovaná práve výskumu v oblasti homeopatie a jej účinkom. Homeopatia účinkuje, veda a najnovší výskum to potvrdzujú.
Publikováno: 30. 3. 2022