Pôrod do vody môže byť pre vaše dieťa jemnejším uvítaním do sveta, ak ale zvolíte túto cestu, musíte vedieť, čo je v poriadku a čo nie.
Pozrite sa na výhody a riziká – a čo môžete očakávať, pokiaľ sa rozhodnete, že je pre vás pôrod do vody to pravé.
Keď si uvedomíte, že vaše dieťa trávi deväť mesiacov v teplom a mokrom pohodlí plodovej vody, môže sa zrodenie do vody vo vani alebo bazéne zdať ako prirodzený spôsob, ako prichádzať na svet. Je však dôležité, aby ste presne vedeli, kedy je v poriadku byť vo vode počas procesu pôrodu a pri pôrode, a kedy už to nie je to najlepšie rozhodnutie pre vás a vaše malé dieťa.
Čo je to pôrod do vody?
O pôrode do vody sa hovorí v prípade, kedy strávite aspoň časť pôrodu v pôrodnom bazéne naplnenom teplou vodou. Pôrod do vody je všeobecne veľmi dobre prijímaný medzi mnohými pôrodnými asistentkami.
Lekári sú však viac opatrní, pretože pôrod do vody môže vaše dieťa vystaviť riziku radu vzácnych, ale nebezpečných stavov a žiadne vedecké štúdie nepotvrdili prínosy počas druhej fázy aktívneho pôrodu, kedy je dieťa tlačené von.
Pôrodníci a gynekológovia odporúčajú rodiť v prvej fáze vo vode, ale samotný pôrod na suchu, pretože voda môže u novorodencov viesť k potenciálne závažným až smrteľným stavom.
Výhody
Pôrod do vody počas prvej fázy, zatiaľ čo krčok maternice a kontrakcie naberajú na frekvencii a intenzite, môže:
- znížiť bolesť alebo potrebu anestézie,
- skrátiť dĺžku pôrodu,
- dodať väčší pocit kontroly,
- šetriť energiu,
- znížiť traineálnu trauma / bolesť hrádze,
- znížiť pravdepodobnosť epiziotómie či nástrihu hrádze,
- znížiť krvný tlak a pocity úzkosti, vďaka čomu môže telo uvoľňovať endorfíny a tým zmierniť bolesť.
Vďaka vode môžete vyskúšať rôzne polohy a voľne sa pohybovať, pokiaľ stojíte, gravitácia môže posunúť dieťa dolu k pôrodnému kanálu.
Čo stojí proti?
- Nemôžete použiť žiadne opiáty, aspoň 6 hodín predtým, než sa dostanete do bazénu, a nemôžete mať epidurál.
- Použitie prístrojov na monitoring tiež nebude možné.
- Vaše kontrakcie sa môžu spomaliť alebo zoslabiť, hlavne pokiaľ idete do bazénu príliš skoro.
- Pokiaľ je voda príliš chladná, vaše dieťa je vystavené riziku podchladenia.
Aj keď sa rozhodnete nezdržiavať sa dlho vo vodnom kúpeli – či už je to kvôli nepríjemným pocitom alebo vám to nedovoľujú pravidlá nemocnice – možno bude pre vás veľmi uvoľňujúce začať s pôrodom práve vo vode.
Nevýhody a riziká
Deti nedýchajú in utero, teda nemusia dýchať, keď sú v lone matky, pretože získavajú kyslík z krvi, ktorá pochádza z placenty. Keď sa rodí do vody, ich telo sa správa, ako by ešte bolo v lone. Teoreticky by teda váš novorodenec nemal začať dýchať, kým nevyjde z vody. Pľúca totiž nie sú otvorené a voda nemôže vstúpiť.
Ale aj napriek tomu lekári hovoria nie, pokiaľ ide o skutočný pôrod do vody. Pokiaľ sa vaše dieťa pri pôrode nadýchne vzduchu, môže to spôsobiť vážne komplikácie, vrátane utopenia a aspirácii mekónia, teda nastupujúcej dychovej tiesni u dieťaťa narodeného s mekóniom skalenou plodovou vodou.
Okrem toho deti narodené pod vodou by sa mohli nakaziť legionárskou chorobou, extrémne závažným typom bakteriálnej pneumónie, ako to bolo pri najmenej dvoch novorodencoch narodených v domácich vaniach v roku 2016. Legionelóza je skutočne potenciálnou komplikáciou zrodenia do vody, ktorú rodičia musia zvážit.
Vzhľadom k rizikám pre dieťa počas záverečných fáz pôrodu by teda mamičky mali tlačiť tak, aby dieťa porodili na suchom mieste.
Čo by nemal byť problém, pretože nebolo vedecky preukázané, že by konečná fáza pôrodu do vody prospela matke aj plodu.
Keď nemôžete porodiť do vody
Pretože nie je možné nepretržité elektronické monitorovanie plodu, pôrod do vody sa neodporúča, pokiaľ:
- máte predchádzajúci pôrod cisárskym rezom,
- vykazujete stav ako je hypertenzia, cukrovka alebo opar (ktorý sa šíri ľahšie vo vode),
- zažívate počas tehotenstva komplikácie aako napríklad preklampsiu,
- poloha dieťaťa je koncom panvovým,
- budete rodiť dvojičky a pod.,
- hrozí predčasný pôrod, čo väčšinou znamená, že vaše dieťa bude pravdepodobne umiestené v inkubátore na jednotke intenzívnej starostlivosti za účelom monitorovania a neustáleho sledovania.
Kde môžete rodiť do vody
- doma
- v niektorých pôrodných centrách
- v niektorých nemocniciach
Zatiaľ čo niektoré pôrodné centrá majú pôrodné bazény alebo jacuzzi na mieste, v nemocniciach je menej pravdepodobné, že budú vybavené na pôrod do vody, aj keď niektoré už áno.
Samozrejme, pokiaľ plánujete narodenie doma, môžete využiť svoju vaňu počas ranných fáz pôrodu – alebo si priniesť pôrodnú vaňu, ktorá je dostatočne veľká pre vás a vášho partnera či asistentku.
Čo sa stane, keď začnete rodiť
Pokiaľ budete rodiť doma, naplňte vaňu a počkajte, kým dorazí asistentka. Akonáhle ste vo vani, nechajte svojho partnera či asistentku upravovať vodu podľa potreby tak, aby teplota ostala medzi 35–37 stupňami, ale nie vyššia, inak by sa vaša telesná teplota mohla zvýšiť a zvýšiť tak srdcovú frekvenciu dieťaťa.
Majte po ruke veľa pitnej vody a niekoľko uterákov na ochladenie tváre a krku. Pôrodná asistentka či váš lekár budú sledovať stav dieťaťa pomocou podvodného Dopplerovho prístroja, ktorý premení pohyb (srdečný tep) na signály.
Keď príde čas na tlačenie, uistite sa, že ste o svojom pláne už hovorili so svojím lekárom, pretože je to potenciálne najnebezpečnejšia súčasť pôrodu a odborníci neodporúčajú tlačiť pod vodou. Váš partner môže byť vo vani alebo v bazéne, aby vás podporil.
Majte na pamäti, že pokiaľ ignorujete odporúčanie lekárov a rozhodnete sa porodiť pod vodou, je vaše dieťa ohrožené nie len vyššie uvedenými komplikáciami ale pupočná šnúra sa môže roztrhnúť a odrezať prísun kyslíka. To ho vystavuje ďalšiemu nebezpečiu, pretože keď sa placenta oddelí od maternice (k čomu môže dôjsť kedykoľvek po pôrode), nemôže už vášmu dieťaťu poskytnúť dostatočné množstvo kyslíka.
Akonáhle prebehne pôrod dieťaťa, mali by ste ho priviesť veľmi pomaly nad hladinu. Pod vodou bude bábätko iba krátko.
Pri pôrode placenty je pre vás lepššie vyjsť z bazéna, aj pre prípad núdze, môžete byť tiež unavená a cítiť nevoľnosť.
Ďalšie články o pôrodu nájdete tu.
Publikováno: 29. 6. 2020