Pomaly nastává čas leta a krásneho počasia a určite sa chystáme s deťmi k vode. Niekto pôjde na prírodné kúpalisko alebo verejný bazén, niekto si dopraje kúpanie doma v súkromí. Bohužiaľ, aj v týchto príjemných chvíľach sa môže stať niečo, čo nám navždy zmení život. Topenie dieťaťa je častou príčinou úmrtia detí.
Topenie v štatistikách
Na Slovensku sa utopí cca 120 ľudí ročne. Utopenie je druhá najčastejšia príčina náhodného úmrtia detí do 15 rokov. Polovica z týchto detí sa utopí zhruba 23 metrov od rodiča alebo iného dospelého. V 10 percentách týchto prípadov ich dokonca dospelá osoba bude sledovať a absolútne nebude tušiť, že sa niečo deje.
Ako vyzerá topenie
- Topenie je veľmi tiché, celé telo sa snaží sústrediť iba na to, aby dostalo nejaký príjem kyslíku a neostáva dych na to, aby si topiaci mohol privolať pomoc.
- Topiaci nemávajú rukami, snažia sa naopak inštinktívne udržať hlavu nad hladinou.
- Človek, ktorý zvládne volať o pomoc, je vo veľmi vážnej situácii, ale ešte sa nejedná o topenie, taký človek ešte môže byť svojpomocný svojej záchrany.
Deti a topenie
Na čo si dať pozor?
- Nikdy nenechávajte deti samé ani vo vani (pokiaľ si musíte trebárs zobrať uterák, je dobrý trik nechať dieťa spievať, tak ho stále počujete a vedeli by ste, keby sa čokoľvek dialo).
- Používajte vo vani protisklzovú podložku.
- Zabezpečiť všetky miesta na záhrade, kam dieťa môže spadnúť – sudy na dažďovú vodu, septiky, záhradné bazény.
- Aj v plytkom bazéne je dobré, aby deti používali rukávniky.
- Najohrozenejšie sú deti do piatich rokov. Ich hlava je ešte ťažká a ľahko prepadnú, nie je pre ne ale ľahké sa opäť zvdvihnúť. Deťom stačia na utopenie aj 2 centimetre vody!
Každé druhé topenie končí smrťou dieťaťa. Utopiť sa môže dieťa počas niekoľkých sekúnd trebárs aj len v 2 cm vody. Nezvratné poškodenie mozgu vzniká už po 5 minútach bez kyslíka.
Ako postupovať v prípade prvej pomoci topiacemu sa dieťaťu
- Čo najrýchlejšie dostať dieťa von z vody.
- Hlava dieťaťa by mala byť nižšie ako hrudník.
- Dieťa uložíme na chrbát a zisťujeme, či dýcha. Pokiaľ to tak nie je, zistíme, či má dieťa priechodné dýchacie cesty, tie uvoľníme záklonom hlavy a predsunutím dolnej čeľusti, čím dôjde k otvoreniu úst. Pokiaľ dieťa nedýcha, skúsime nahmatať pulz (najvhodnejšie miesta sú na tepnách krku alebo paže). Pokiaľ je všetko negatívne, zahájime resuscitáciu. Teda dýchanie z úst do úst a stláčanie hrudníka.
Dýchanie z úst do úst a stláčanie hrudníka – ako postupovať podľa veku dieťaťa
- U dojčiat vdychujeme vzduch súčasne do úst aj nosu dieťaťa a sledujeme zdvíhanie hrudníka. Hlavička dieťaťa musí byť stále zaklonená!
- U väčších detí palcom a ukazovákom stlačíme dieťaťu nos a pozvoľna vdychujeme vzduch do úst dieťaťa. Hlava musí byť dobre zaklonená, aby vzduch mohol prúdiť do hrudníka. Skontrolujeme tiež prípadný zapadnutý jazyk. Hĺbku vdychu riadime podľa veku dieťaťa a podľa sledovaného zdvíhania hrudníka.
- U novorodencov platí jedno vdýchnutie a tri stlačenia. U dojčiat a väčších detí, rovnako ako u dospelých, sú to dva vdychy a tridsať stlačení.
Potom je vhodné uložiť dieťa do stabilizovanej polohy a počkať na príjezd záchranárov, ktorých nemôžeme nikdy zabudnúť zavolať! V prípade nutnosti volajte na záchrannú službu na číslo 155 alebo 112!
Mamičky, žiadna z nás si nepraje podobnú situáciu zažiť, ale je lepšie byť pripravená a informovaná. Hlavne zachovať kľudnú hlavu a nepanikáriť
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o Vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Registrujte sa, nech vám neuniknú ďalšie zaujímavé články, príp. súťaže a testovania, do ktorých sa môžete zapojiť.
Publikováno: 2. 7. 2021