Ste tehotná a čoskoro príde na svet malé prekvapenie. Pomaly kupujete všetko, o čom si myslíte, že budete potrebovať, postieľku, oblečenie, kočík a iné, čo vlastne často ani potrebovať nebudete. Ak premýšľate, ako vybrať bezpečnú kozmetiku, poradíme vám.
Samé reklamy a ponuky detskej kozmetiky, ako vybrať tú správnu?
Určite ste sa dostali do štádia, kedy vás napadlo, čo vlastne kúpiť pre bábätko. Počúvate v okolí rôzne názory. Jeden hovorí dieťa kúpať často, druhý názor to zas neguje. Niekto odporúča mydlá, niekto nie. A vy tápete a hľadáte informácie, aby ste sa rozhodli správne. A všade vidíte reklamy na detskú kozmetiku od výmyslu sveta.
Z ponuky, ktorá je dnes na trhu, je naozaj veľmi ťažké vybrať vhodné produkty. Niektoré o sebe hovoria, že sú prírodné, často to „prírodné“ ale nájdete len v tom samotnom názve. Celkový produkt okolo prírody ani nešiel, alebo sa v ňom skrýva niekde hlboko v nádobe pár % harmančeka, ktorý ale úplne stráca zmysel popri všetkej ostatnej chémii, ktorá sa v danej nádobe nachádza spolu s ním.
Na čo si teda dať pri výbere detskej kozmetiky pozor?
Osobne mám rada kozmetiku, kde je zložiek čo najmenej, tých chemických – “neprírodných“ úplne minimum, ale priznám sa, že vlastne žiadne problémové zložky u nás doma byť nemôžu. Ja som vyberala pre deti kozmetiku s menším počtom zložiek a každú jednu zložku som vždy dohľadala.
Na telo vždy stačil nejaký kvalitný detský olej, či bambucké maslo. Mydlá som kupovala vždy bylinkové a nie tekuté. Vlasy malým deťom nemusíte umývať špeciálnym šampónom.
Čo to znamená, že má mať kozmetika čo najmenej chemických zložiek? Zoberte si nejaký obyčajný krém v obchode, v akomkoľvek, otočte ho a skúste sa zamerať na zloženie. Vidíte tam viac ako 10 zložiek, rôznych chemických skratiek a rôzne pojmy, ktorým nerozumiete? Trochu vám s tým poradím 🙂
Aké chemické prvky v zložení môžu byť problém a prečo?
Prípravky pre deti by mali byť hlavne hypoalergénne, ale asi najpodstatnejšie je, aby boli celkovo bezpečné. Agresívne alergény totiž dráždia jemnú detskú pokožku. V prípade, že vaše dieťa trápi suchšia pokožka, nebodaj atopický ekzém, je skutočne na mieste vyberať kozmetiku v tej najlepšej a najbezpečnejšej kvalite.
Tu je na mieste sa poradiť buď s dermatológom či pediatrom, aj keď zo skúseností mnohých žien vieme, že často odporučia kozmetiku, ktorá je síce predávaná v lekárňach ale mojím “sitom“ by neprešla. Najpraktickejšie bude, ak si jednotlivé zložky naštudujete a sama si vyberiete, čo je pre vaše dieťa ešte vhodné a čo už nie.
Všeobecne by detská kozmetika nemala obsahovať:
- parabény,
- parafínové, éterické a silikonové oleje,
- PEG emulgátory,
- tenzidy,
- parfemáciu,
- ďalšie zložky vo forme rôznych konzervantov, ktoré síce chránia kozmetiku a tá vydrží veky vekov, ale detská pokožka ich naozaj nepotrebuje.
Viac o jednotlivých zložkách a ich vplyvu na vaše bábätko (ale aj vplyvu na vás samotné) nájdete po kliknutí na názov každej z nich.
Časom sa to dá zvládnuť
Snáď nie ste úplne šokovaná, čo všetko treba sledovať, zvlášť v kozmetike pre malé deti. Postupne však nájdete produkty, ktoré majú zloženie skutočne v poriadku. Chce to čas a trochu si naštudovať konkrétne zložky. Jednotlivé látky sa dajú krásne dohľadať a hneď viete, čo je bezpečené a čo nie 🙂
Ako si vyberáte kozmetiku pre deti vy? Dbáte na jej zloženie? Ktorá je vaša obľúbená prírodná kozmetika? Podeľte sa o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku alebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.
Publikováno: 28. 6. 2022