O ceste ku spokojnému materstvu

Možno ste si všimli, že tehotenstvo je obdobím, kedy sa na tehotnú maminku z rôznych zdrojov hrnú väčšinou dobre mienené, ale nevyžiadané rady. Návody na internete, nespočetné množstvo kníh a časopisov o materstve.

Cudzí ľudia, ktorí vás zastavujú na ulici a odporúčajú vám zaručene osvedčený návod na spokojné tehotenstvo či pôrod, ani nehovoriac o ľuďoch z blízkeho okolia, ktorí s vami (či chcete, či nie) zdieľajú svoje pôrodné príbehy…

Poznáte to, však? Často sa môžete stretnúť s protichodnými názormi na to, čo máte či nemáte jesť, čo máte či nemáte robiť, čo ešte treba zohnať, zariadiť či nezabudnúť. A žena s rastúcim novým životom pod srdcom má často pocit, že musí vyštudovať nejakú tajomnú univerzitu materstva, aby vôbec zvládla všetky tie nároky, ktoré sa na ňu zo všetkých strán sypú. Chceme sa cítiť ako dobré, schopné mamy. Chceme to najlepšie pre naše deti. Ale čo robiť, keď sa to materstvo občas zdá ako riadna veda?

Iba vy a vaše dieťatko

Mám pre vás dobrú správu: sú tu dvaja veľmi kvalitní radcovia, ktorí vás môžu viesť po ceste ku spokojnému materstvu.

Prvým radcom ste vy sama. Poznáte sa. Viete, čo je vám príjemné i z čoho vám naskakuje husia koža. Skôr, ako začnete čítať nekonečné diskusie na internetových fórach, opýtajte sa sama seba: „Ako by som to chcela? Ako by som to určite nechcela?“ Situácie, kedy sa vy sama cítite dobre, „vo svojej koži“, vám dobíjajú baterky. Z nich môžete čerpať aj pre chvíle, ktoré pre vás nie sú úplne komfortné.

Druhým radcom je vaše dieťatko. Môžete vnímať jeho jemné signály. Existuje mnoho spôsobov, ako s ním môžete krásne komunikovať. Keď máte voľnú chvíľu, môžete si položiť obe ruky na bruško a spojiť sa s ním. Dýchajte do svojich dlaní a skúste si predstaviť svet, ktorý sa odohráva pod vašimi rukami. Môžete vnímať, ako dieťatko reaguje na vaše pocity a situácie okolo vás. Pokojne si nájdite váš vlastný, jedinečný spôsob komunikácie. Môžete si toho navzájom mnoho „povedať“.

Ak by som mala k týmto dvom radcom doplniť niečo, čo v tehotenstve a materstve považujem za užitočné, bolo by to toto:

Buďte k sebe láskavá. Doprajte si čas pre seba, dožičte si pozornosť a starostlivosť.

Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás podporujú. Vyberte si lekárov, ktorí zdieľajú váš prístup k tehotenstvu. Zastavte tých, ktorí chcú zdieľať s vami svoje strachy. Toto je váš čas – čas pre vás a vaše dieťatko.

Načúvajte, aké signály vám dáva vaše dieťatko. Systémy vašich tiel sú vzájomne prepojené – vy dieťatko vyživujete a ono vo vás rastie. Na hormonálnej úrovni tu prebieha neustála komunikácia. Dieťatko vám radí, ako sa máte stravovať, s kým sa máte stretávať, aj v akej polohe máte spať.

Zdravá a pestrá strava vám pomôže predchádzať únave či ťažkostiam. Vaše dieťatko je vaším najlepším výživovým poradcom. Že to môže byť aj celkom protichodné? Čo robiť, keď si vaše telo denne žiada 3 balíčky gumených cukríkov? Rozhodnite sa najlepšie, ako to v danej chvíli dokážete. Netýrajte sa pocitmi viny.

Pokúste sa vyvarovať veciam a situáciám, ktoré vo vás vzbudzujú stres. Napätie a nepohoda ide cez váš organizmus veľmi rýchlo k dieťatku. Ak sa pred náročnými situáciami nedá „skryť“, hovorte so svojím dieťatkom o tom, čo prežívate, a uistite ho, že napriek náročným chvíľam je ľúbené a očakávané.

Tancujte, spievajte, maľujte, cvičte…

…varte, choďte do prírody, meditujte, robte čokoľvek, čo vás teší a napĺňa. Pohoda a radosť podporujú rast vášho dieťatka.

Nezabúdajte na pitný režim. Dostatok tekutín vám pomôže predchádzať rozličným ťažkostiam.

Doprajte si čas na spánok a oddych. Vaše telo funguje v novom režime a môže to byť pre neho energeticky náročné. Ak to potrebujete, relaxujte a čerpajte sily.

Môžete pocítiť, že dieťatko vám dáva novú silu na prekonanie mnohých vecí. Ono rastie vo vašom tele, ale cez neho rastiete vy ako matka. Vďaka tejto sile sa aj vy stávate novým človekom.

Pripravte sa na pôrod tak, ako potrebujete. Niektoré ženy hľadajú praktické informácie o priebehu pôrodu. Iné chcú pracovať so svojím strachom. Ďalšie chcú podporiť svoju intuíciu. Nájdite si sprievodkyňu či sprievodcu, ktorí vám pomôžu zorientovať sa na vašej ceste.

Spíšte si veci, ktoré sú pre vás počas pôrodu dôležité.

Čo je pre vás kľúčové? Čomu by ste sa, naopak, chceli vyhnúť? Ujasňujte si veci sama pre seba. Môže vám to pomôcť rozhodovať sa o tom, kde, v akých podmienkach a s kým sa rozhodnete porodiť.

Môžete sa rozhodovať o tom, aké vyšetrenia si želáte a ktoré si neželáte. To platí počas tehotenstva, pri pôrode aj kedykoľvek vo vašom živote. Vyberajte si tak, aby rástol váš pokoj a pocit bezpečia.

Chcela by som vás uistiť v tom, že proces tehotenstva a pôrodu funguje v obdivuhodnej harmónii tela a mysle.

Užite si tehotenstvo spolu s partnerom

Zapojte do prežívania tehotenstva svojho partnera.

Môže sa s dieťatkom rozprávať, hladkať vaše bruško, masírovať vás. Zdieľajte s ním svoje radosti i obavy. Hovorte mu o tom, čo prežívate. Povedzte mu o svojich predstavách o pôrode. Radosť sa zdieľaním znásobí, obavy sa vo dvojici ľahšie znesú.

Ak to tak cítite, môžete si vybrať osobu, ktorá vás podporí počas pôrodu. Osoba, ktorú si zvolíte, by mala prispieť k tomu, aby ste sa cítili bezpečnejšie a pokojnejšie na mieste, ktoré ste si vybrali pre svoj pôrod.

Môžete si zvoliť miesto svojho pôrodu. Hľadajte, kde sa cítite dobre, kde ľudia okolo vás vzbudzujú dôveru.

Prijmite, že materstvo môže byť aj náročné.

Aj za dokonalými instagramovými fotkami maminiek s detičkami sú ženy, ktoré sú občas unavené, ubolené, ktoré pochybujú o tom, či sú dobrými mamami a partnerkami. Materstvo môže byť ťažké. Môžeme si dokonca klásť otázku, či to všetko za to stojí. Pravdivo prijmite pocity, ktoré na svojej ceste zažívate. Je to v poriadku.

Ak cítite, že potrebujete pomoc, požiadajte o ňu. Existujú odborníci, ktorí vás bezpečne prevedú náročnejšími okamihmi vašej cesty. Dovoľte si to.

Materstvo je unikátne, jedinečné dobrodružstvo. Je to vaša neopakovateľná cesta s vaším dieťaťom. Zo srdca vám prajem, aby vás náročné výstupy na tejto ceste posilnili, aby vás strmé zostupy nevyľakali, aby ste mali možnosť vychutnať si s vaším dieťatkom všetky tie nádherné zákutia, výhľady a úžasné miesta, kam sa spolu dostanete. Šťastnú cestu!

 

Mgr. Lucia Kubíny
dula
OZ Slovenské duly
www.duly.sk

 

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe