Príprava na pôrod

Možno už od chvíle, čo sa na vašom tehotenskom teste objavili dve čiarky, sa vám vynárajú myšlienky a otázniky v súvislosti s pôrodom. Strach a neistota sa miešajú s intenzívnou túžbou po tom, aby ste už svoje bábätko držali v náručí. Myšlienka na pôrod často vyvoláva v tele pestrofarebný kokteil emócií. Dá sa vôbec na niečo také pripraviť? Ako?

Bude to znieť ako klišé, ale je to proste tak. Každá sme iná. A cesta k pôrodu každej z nás je rovnako jedinečná, ako sú jedinečné naše bábätká, ktoré privádzame na svet. Sú ženy, ktoré v rámci prípravy na pôrod dychtivo absorbujú kvantá informácií. A sú také, ktoré sa bez akéhokoľvek štúdia vnútorne nalaďujú na chvíle, ktoré ich čakajú. Je to tak v poriadku. Snáď nikdy v histórii ľudstva sa tehotnej žene neponúkalo toľko možností a ciest v príprave na pôrod ako dnes. Ako na to? Uvarte si nejaký dobrý čajík, vyložte si nohy a vydajte sa hľadať ten váš „pravý orechový“ spôsob. Tu sú niektoré možnosti, z ktorých si môžete vybrať.

Služby pôrodnej asistentky

Samostatná pôrodná asistentka ako vysokoškolsky vzdelaná odborníčka na tehotenstvo a pôrod vám dokáže poskytnúť individuálnu starostlivosť v tehotenstve a môže byť pre vás zdrojom kvalitných informácií o zdravom priebehu pôrodu. Takáto pôrodná asistentka vám dokáže zaistiť zdravotnú starostlivosť a zároveň poskytnúť psychofyzickú prípravu na pôrod. Dĺžka a intenzita tejto starostlivosti záleží na vašej vzájomnej dohode. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 11 takýchto profesionálok, bližšie kontakty nájdete na stránke Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Skupinová predpôrodná príprava

Ak chcete okrem užitočných poznatkov získať aj nové priateľstvá, rada fungujete v skupine a láka vás dozvedieť sa, ako to majú ďalšie tehotné maminky, tak by skupinová predpôrodná príprava mohla byť voľba pre vás. Niektoré takéto kurzy sa konajú priamo v pôrodnici, iné nájdete pod hlavičkou materských centier vo vašom regióne, ďalšie realizujú duly či iné sprievodkyne žien. Obyčajne sa jedná o 3-5 tematicky zameraných stretnutí. Hľadajte, čo potrebujete, pýtajte sa na referencie a skúste vnímať, ktorá ponuka vás oslovuje. Kompas, ktorý vás správne nasmeruje, je jednoduchý. „Ten správny“ kurz bude pre vás zdrojom podpory. Mal by znižovať vaše obavy a vyživovať vašu dôveru vo vás a vaše dieťatko.

Skupinová príprava na pôrod poňatá trochu netradične

Individuálna príprava

Ak sa dobre cítite v kontakte jeden na jedného, chcete čo najefektívnejšie využiť čas stretnutia a rada by ste absolvovali predpôrodnú prípravu šitú „na mieru“, bude pre vás pravdepodobne vhodný individuálny spôsob predpôrodnej prípravy. Môžete osloviť dulu či inú sprievodkyňu žien z vášho okolia, ktorá sa  vám bude individuálne venovať, odpovie na vaše otázky a bude vás v atmosfére bezpečia sprevádzať spleťou informácií a pocitov. Frekvencia, počet jednotlivých stretnutí a ich obsah je zvyčajne vecou vzájomnej dohody. Keďže ide o veľmi osobnú formu starostlivosti, je dôležité, aby táto služba prebiehala v dôvere a vzájomnej otvorenosti.

Bez prípravy

Možno si hovoríte, či je pri takej prirodzenej udalosti, akou pôrod bezpochyby je, vôbec potrebná nejaké príprava. To je dobrá otázka. Pravdou je, že dieťatko sa dokáže narodiť bez toho, aby nejaký predpôrodný kurz absolvovalo :). Dokonca sa dokáže narodiť aj v prípade, ak ani vy žiadny kurz neabsolvujete. Je to tak zázračne vymyslené. Ak ale chcete byť aktívnou účastníčkou pôrodu a chcete počas pôrodu robiť informované rozhodnutia týkajúce sa vášho zdravotného stavu a zdravotného stavu vášho dieťatka, javí sa ako užitočné aspoň v skratke sa oboznámiť s priebehom pôrodu.

Ženy objaviteľky

Mnoho žien sa v rámci predpôrodnej prípravy vyberie cestou skúmania „na vlastnú päsť“. Čítajú internetové fóra a diskusie či vyhľadávajú videá pôrodov. Ak je toto pre vás prvý zdroj, odkiaľ informácie ohľadom pôrodu získavate, veľmi pravdepodobne vo vašom vnútri začnú klíčiť obavy či strach. Prečo? Ženy, ktoré majú pozitívny pôrodný zážitok, nemajú obyčajne ambíciu vo verejných fórach zdieľať svoje zážitky. Oveľa častejšie narazíte na príbehy žien, pre ktoré bol pôrod náročným procesom, s ktorým sa im spája veľká dávka strachu, bolesti a ohrozenia. Možnosť „vypísať sa“ z týchto pocitov má až terapeutický účinok na ženy, ktoré takéto pôrodné príbehy zažili. Na čitateľku, ktorej vnímavosť a citlivosť sú v čase tehotenstva na maxime, však nákazlivo preskakuje množstvo negatívnych pocitov.

Niektoré mamičky si mnohé informácie nájdu v diskusiách a článkoch na internete

Ak sa chcete vydať vlastnou cestou prípravy na okamih zrodenia, tu je niekoľko tipov:

  • vyhnite sa verejným skupinám a fóram, hľadajte uzavreté skupiny, najlepšie také, kde sa tehotenstvo a pôrod vyskytuje v pozitívnom zmysle, hľadajte slová ako napr. radosť, láskavosť, spokojnosť… môžete natrafiť na inšpiratívne, láskyplné a pokojné príbehy zrodenia,
  • hľadajte knihy a publikácie, ktoré hovoria o pôrode ako o prirodzenom procese – napríklad Znovuzrozený porod od francúzskeho pôrodníka Michela Odenta či Rodičovstvo od počatia od Thomasa Vernyho,
  • ak vás zaujíma bližšie, ako by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mala prebiehať starostlivosť o vás a dieťatko, ktorá podporí vaše zdravie, vyhľadajte si odporúčania WHO pre pôrod,
  • v reálnom aj virtuálnom živote sa obklopte ženami s pozitívnou pôrodnou skúsenosťou, budú pre vás zdrojom podpory vo chvíľach, keď to budete potrebovať.

Zo srdca vám želám, aby čas prípravy na pôrod bol pre vás obdobím zvedavého skúmania, vďaka ktorému bude rásť váš pokoj a budete sa cítiť sebaistejšie v náročnej, ale neuveriteľne krásnej role matky.

Mgr. Lucia Kubíny
dula
OZ Slovenské duly
www.duly.sk

Zdieľajte
  1. kvetinka

    bez prípravy si to ani neviem predstaviť … teraz čítam milióny stránok a som v strese že čo to vlastne bude … dokonca som sa prihlásila na chattyclass.sk na hodinu Príprava na pôrod ku pôrodnej asistentke, kde sa môžem pýtať čo ma zaujíma tak hádam to zvládneme a ja sa už nebudem nervačiť

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe