Koronavírus: Čo musia vedieť tehotné a dojčiace mamičky

Pokiaľ ste práve teraz tehotná alebo dojčíte novorodenca, pravdepodobne sa obávate vírusov. Chápeme, že teraz máte čerstvý a snáď najväčší príval informácií o novom víruse, ktorý sa šíri po celom svete. Ale nenechajte sa zmiasť titulkami a nepodliehajte panike.

Pokiaľ vás však COVID-19 znepokojuje, porozprávajte sa so svojím lekárom a pediatrom.

Sú tehotné ženy vystavené vyššiemu riziku koronavírusu?

Centrum pre kontrolu chorôb (CDC*) informuje, že miera rizika úmrtia je v tejto chvíli nízka.

„V súčasnaj dobe vieme o COVID-19  len veľmi málo, hlavne v súvislosti s jeho účinkom na tehotné ženy a dojčatá, a neexistujú žiadne konkrétne odporúčania týkajúce sa tehotných žien,“ píše sa v prehlásení.

CDC nemá žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že tehotné ženy s COVID-19 budú mať nejaké následky a ohrozia plod, hoci mať horúčku je vždy rizikovým faktorom počas tehotenstva, takže sa odporúča opatrnosť a praktizovanie správnej hygieny.

Pokiaľ COVID-19 dostane tehotná osoba, dostane to aj dieťa?

CDC uvádza, že v obmedzenom počte nedávnych prípadov, kedy sa novorodenci narodili matkám diagnostikovaným s COVID-19, nemali pozitívny test na vírus, ktorý spôsobuje COVID-19. Naviac vírus nenašli ani vo vzorkách plodovej vody alebo materského mlieka.

Štúdia publikovaná v The Lancet skúmala zdravie detí narodených matkám počas infekce COVID-19. Všetky deti mali dobré skóre Apgar. Ďalší výskum publikovaný v JAMA skúmal 89 detí vo veku od jedného mesiaca do 11 mesiacov, ktoré získali COVID-19 (od infikovaného dospelého, s ktorým žili). Z týchto detí štyri mali horúčku, dve mali respiračné príznaky a jedno nemalo vôbec žiadne príznaky. Žiadne z deviatich detí nepotrebovalo intenzívnu starostlivosť, pretože žiadne z nich nemalo závažné príznaky.

Ale výskumy poznamenali, že vzhľadom k tomu, že „tehotné ženy sú citlivé na respiračné patogény a na rozvoj ťažkej pneumónie“, môžu byť náchylnejšie na COVID-19, teda sú automaticky považované za ohrozenú populáciu.

Dosiaľ preskúmané prípady naznačujú, že starší ľudé a ľudia s oslabeným imunitným systémom sú viac ohrození a dosiaľ neexistujú opodstatnené správy o ťažkom priebehu u detí a vážnych komplikáciách.

Pokiaľ dostanem koronavírus, ako mám ochrániť svoje dieťa?

Zatiaľ neexistuje dôkaz, že COVID-19 je prenášaný cez materské mlieko. Vo vzorkách materského mlieka však boli najdené formy protilátok, ktoré chránia pred koronavírusmi, čo je dobrá správa. To znamená, že telá matiek vyrábajú protilátky a predávajú ich deťom.

Pokiaľ matka dostane koronavírus, mala by urobiť všetky možné opatrenia, aby zabránila šíreniu vírusu na jej dieťa, vrátane umývania rúk pred dotykom dieťaťa a nosením rúšky, pokiaľ je to možné.

Primárnym problémom nie je to, či sa vírus môže prenášať cez materské mlieko, ale skôr to, či infikovaná matka môže počas obdobia dojčenia prenášať vírus prostredníctvom respiračných kvapiek.

Spočítané a zhrnuté

Rozhodne stojí za to podniknúť všetky preventívne opatrenia v súvislosti s COVID-19, ale nemusíte si robiť vážne starosti. Pokiaľ máte pocit, že to všetko ovplyvňuje vaše tehotenstvo alebo materstvo, zavolajte svojmu pediatrovi a lekárovi.

Odborníci navrhujú, aby mamičky nejazdili ihneď na pohotovosť, tam môžu stretnúť množstvo nakazených ľudí.

A aké sú príznaky COVID-19?

  • horúčka
  • kašeľ
  • dýchavičnosť

CDC odporúča zavolať odborníkov z radov lekárov, pokiaľ sa u vás objavia príznaky a ste v blízkom kontakte s osobou, o ktorej je známe, že má COVID-19, alebo pokiaľ ste nedávno cestovali z oblastí s rozšíreným alebo pokračujúcim rozšírením vírusu COVID-19.

Odporúčania sa môžu v priebehu epidémie zmeniť, preto sledujte najčerstvejšie správy.

 

*CDC je federálna agentúra Spojených štátov pod ministerstvom zdravotníctva a humanitných služieb so sídlom v Atlante v Georgii. Jeho hlavným cieľom je ochrana verejného zdravia a bezpečnosti prostredníctvom kontroly a prevencie chorôb, úrazov a zdravotného postihnutia v USA aj medzinárodne.
Zdieľajte
BIFIBABY-banner v článkuBIFIBABY-banner v článkureklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe