Alergia, anafylaxia

Ako neprísť o Dieťa

Prečítajte si podkapitolu “9.2. Alergia, anafylaxia” z príručky prvej pomoci “Ako neprísť o dieťa” z pera autorov Viliama Dobiáša a Branislava Podhoranského. Príručka je určená pre všetkých, nie len pre mamičky.

Čo je to?

 • Prehnaná reakcia organizmu dieťaťa na antigén, čo v princípe môže byť čokoľvek telu „cudzie“!
 • Poznáme alergie potravinové, keď dieťa reaguje na niektoré zložky potravy, napr. kravské mlieko, liekové, alergie na prostredie, napríklad prach a pele, alebo alergie na uštipnutie hmyzom.

Ako dieťa vyzerá?

 • Najčastejšie a najtypickejšie prejavy alergickej reakcie sú zmeny na koži a slizniciach. Koža svrbí, zjavujú sa červené fľaky, ktoré sa postupne menia na vyrážku, tzv. žihľavku (pripomína reakciu kože po kontakte so žihľavou).
 • Pridáva sa slzenie očí, sekrécia z nosa.
 • Ak ide o potravinovú alergiu alebo sa vyvolávajúca látka do tela dostala cez zažívací trakt (liekové tabletky, antibiotické sirupy atď.), môžu kožným prejavom predchádzať príznaky z tráviaceho systemu ako nevoľnosť, zvracanie, kŕčovité bolesti brucha, nadúvanie a hnačky.
 • Ak reakcia postupuje ďalej, objavujú sa komplikácie s dýchaním. Dochádza k opuchu horných, neskoršie aj dolných dýchacích ciest. Dieťa má pocit opuchu jazyka, ťažšie sa mu dýcha, objavujú sa piskoty na pľúcach. Zrýchľuje sa akcia srdca.
 • Osem z desiatich reakcií ostáva len pri kožných prejavoch, ktoré nie sú nebezpečné.
 • Keď ale v priebehu pár minút pribudnú dýchacie ťažkosti a závrate, treba volať na tiesňovú linku 155/112. Ak dochádza k poklesu tlaku krvi, závratom a kolapsu, ide o varovné príznaky šoku. Pre rýchlu orientáciu ukazuje tabuľka jednotlivé štádiá.

Čo robiť?

 • V prvom rade sa snažíme dieťa upokojiť a odstrániť zdroj alergie. Odísť z prašného prostredia, zmyť kozmetický prípravok, odstrániť žihadlo.
 • Po uštipnutí priložiť na postihnuté miesto chladivý obklad – ľad. Ľad sa dá aj cmúľať, ak došlo k poštipnutiu do úst (situácia častá hlavne v lete pri konzumácii ovocia).
 • Dieťa polohujeme podľa celkového stavu a podľa prevažujúcich príznakov. Ak má problémy s dýchaním, väčšinou sa cíti lepšie v sede, ak sa mu krúti hlava – čo sú prejavy zníženého tlaku, uložíme dieťa do protišokovej polohy na chrbát a zdvihneme dolné končatiny.
 • Ak máme k dispozícii, podáme liek proti alergii (cetirizín, loratadín – sú dostupné v lekárni aj bez lekárskeho predpisu, preto ich je možné mať ako štandardnú výbavu príručnej lekárničky. Pred použitím ale vždy skontrolovať dávkovanie).
 • V ťažších prípadoch alergickej reakcie, najneskôr keď sa objavia ťažkosti s dýchaním, je plne na mieste podať adrenalín. Pre menej zasvätených čitateľov to znie možno dramaticky, lebo sa s týmto liekom pravdepodobne stretli jedine v súvislosti s oživovaním,  ale v prípade ťažkej alergickej reakcie je to jediný naozaj rýchlo a efektívne účinkujúci liek a predovšetkým je u detí aj bezpečný. Je dostupný vo forme laickej injekčnej striekačky – autoinjektoru (Epipen®, Jext® a i.) v dvoch rôznych dávkach: 150 μg pre deti od 6 mesiacov do 6 rokov a 300 μg pre staršie deti.
 • Ak už dieťa raz na niečo alergicky reagovalo, odporúča sa stav prekonzultovať s pediatrom a imunológom, nechať si tento autoinjektor predpísať a mať ho vždy k dispozícii. Dieťa od 5 rokov je schopné zvládnuť aplikáciu po nácviku aj samostatne.

Nepamätám si a nemám čas cítať

Ide o prehnanú reakciu organizmu dieťaťa na antigén, čo v princípe môže byť čokoľvek telu „cudzie“ – potravina, liek, prach, peľ. Najčastejšími prejavmi sú svrbenie, začervenanie, vyrážka, pálenie a slzenie z očí, sekrécia z nosa. V ťažších prípadoch príznaky sťaženého dýchania, pocit opuchu jazyka, piskoty na pľúcach.

Najťažšou formou je tzv. anafylaktický šok, dieťa odpadáva,
má nízky tlak, výrazne zrýchlenú činnosť srdca. Tento stav môže viesť až k zastaveniu dýchania a obehu. Prvá pomoc je odstránenie vyvolávajúcej látky, podanie liekov proti alergii – ak sú dostupné, v ťažších prípadoch je liekom voľby adrenalín v laickej injekcii.

Pre tých, čo chcú vedieť viac

Veľmi nadnesene sa dá tvrdiť, že dnes asi okrem čistej vody existuje alergia na všetko. Vplýva na to určite aj moderný spôsob života, kde sme stále viac vystavovaní rôznym cudzorodým látkam či už v potravinách, alebo v životnom prostredí. Ak vieme, že je dieťa na niečo precitlivené, máme situáciu ľahšiu a môžeme sa vyvolávajúcemu faktoru plánovane vyhnúť alebo sa potrebnými liekmi dostatočne predzásobiť, alergická reakcia však môže vzniknúť aj náhle.

Hoci bolo dieťa už 10-krát poštípané včelou, 11. raz môže zareagovať neočakávane prudko! Aj keď často alergická reakcia prebehne ľahko a odznie sama, vždy treba rátať s tým, že môže prejsť do obávaného štádia, tzv. anafylaktického šoku, ktorý môže viesť až k zastaveniu dýchania, krvného obehu a následne k smrti.

Väčšina reakcií začne do 1 hodiny od kontaktu s vyvolávajúcou látkou – alergénom. Reakcia je spravidla tým ťažšia, čím skôr sa začnú prvé prejavy. Rýchlosť nástupu príznakov závisí aj od cesty, akou sa alergén do tela dostal! Ak ide o potravinu, trvá dlhšie, kým sa v dostatočnom množstve vstrebe, ak ide o poštípanie hmyzom alebo sa napríklad liečivo, na ktoré je dieťa alergické, podá do žily, môže dôjsť k reakcii takmer okamžite, v priebehu minúty. Keď začnú prejavy alergickej reakcie za viac ako 30 minút od kontaktu s alergénom, reakcia určite nebude ťažká. Smrteľná reakcia na potraviny vznikne do 35 minút, pri uštipnutí hmyzom do 15 minút a po podaní lieku do žily do 5 minút. Z rýchlosti nástupu ťažkých reakcií vyplýva dôležitosť prvej pomoci pred príchodom záchrannej služby.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe