Prečo sú batoľatá a deti v predškolskom veku agresívne?

Šokujúce to síce môže byť pre vás a hlavne pre vaše okolie, ale uisťujeme vás, že agresívne chovanie je normálnou súčasťou vývoja vášho batoľaťa. Vďaka rozvíjajúcim sa jazykovým schopnostiam, túžbe stať sa nezávislým a nevyvinutému riadeniu impulzov, sa deti v tomto veku stávajú najlepšími kandidátmi na získanie fyzickej kondície.

Určitý stupeň bitia a hryzenie je pre batoľa celkom normálne, to však neznamená, že by ste to mali ignorovať. Uistite sa, že vaše batoľa vie, že agresívne správanie je neprijateľné, a ukážte mu iné spôsoby, ako vyjadriť svoje pocity.

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? 2

Čo môžem urobiť v prípade agresívneho batoľaťa?

Zachovajte kľud. Kričať, biť alebo hovoriť dieťaťu, že je to zlé, ho neprinúti, aby to v okamžiku zmenilo – len mu na príkladoch ukážte nové cesty, ako prejaviť svoje pocity. A ukázať mu, že ovládate svoj temperament, mu pomáha naučiť ovládať seba samého.

Stanovte jasné limity. Reagujte okamžite, kedykoľvek je vaše batoľa agresívne. Na krátky čas ho odstavte, stačí minúta alebo dve. To mu dáva čas, aby sa ukľudnilo. Po chvíli si uvedomí následky svojho správania a príde na to, že pokiaľ udrie alebo hryzie, bude na čas doslova vyradené z akcie.

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? 3

Posilňujte dobré správanie. Skôr než venovať pozornosť vášmu dieťaťu, len keď sa správa nahnevane, skúste reagovať aj v opačnom prípade. Keď napríklad požiada, či by sa mohlo hojdať namiesto iného dieťaťa, nekričí, nerozčuľuje sa ani inak nevyvádza, pochváľte ho za takýto prejav. Posilňujte to dobré, časom si uvedomí, čo všetko môže dokázať.

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? 4

Dajte logické dôsledky. Pokiaľ sa vaše dieťa dostane do hry s loptou a začne hádzať loptu do iných detí, a to dosť surovo, okamžite ho odstráňte z hry. Keď si s ním sadnete a sledujete, ako sa ostatné deti hrajú, vysvetlite mu, že sa môže vrátiť, až keď bude pripravené na zábavu, nie na zúrivý boj.

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? 5

Dodržujte dôsledne disciplínu. Pokiaľ je to možné, vždy reagujte na každú epizódu rovnakým spôsobom. Vaša predvídateľná odpoveď vytvára vzorec, ktorý sa vaše dieťa nakoniec naučí rozpoznávať a očakávať. Nakoniec pochopí, že pokiaľ sa bude chovať nevhodne, bude to mať dôsledky.

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? 6

Učte alternatívy. Počkajte, až sa vaše batoľa po hneve ukľudní, potom kľudne a jemne zistite, čo sa stalo. Spýtajte sa, či dokáže vysvetliť, čo spôsobilo jeho výbuch.

Zdôraznite stručne, že zlosť je prirodzená, ale nie je v poriadku trebárs hrýzť a kopať. Povzbuďte dieťa, aby našlo účinnejší spôsob reakcie, napríklad pomocou slov na vyjadrenie samého seba alebo požiadanie o pomoc dospelého.

Dávajte pozor na čas pri obrazovke. Animované filmy, digitálne hry a ďalšie médiá určené pre malé deti môžu byť plné hrozieb, surovostí, bojov. Niekoľko štúdií naznačuje, že po dlhšom čase to môže prispieť k problémom so správaním detí, ktoré rastú. A niektorí odborníci sa obávajú, že sa tým narúša aj sociálny a emočný vývoj detí.

Americká pediatrická akadémia neodporúča sledovanie televíznej obrazovky a iných displejov (vrátane telefónov, počítačov a tabletov), kým deti nedosiahnu vek 18 mesiacov, s výnimkou krátkych video chatov s dospelými.

Pokiaľ má váše dieťa aspoň 18 mesiacov, obmedzte dobu sledovania na maximálne hodinu denne a vyberte si kvalitné vhodné médiá podľa veku, zvlášť pokiaľ sa zdá, že je náchylné na agresívne správanie.

Diskutujte o tom, ako postavy riešia konflikty a vymýšľajte lepšie spôsoby ich riešenia. Nenechávajte televízor zapnutý na pozadí.

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? 7

Udržujte svoje batoľa aktívne. Možno zistíte, že keď vaše dieťa nemá šancu poriadne sa vybiť a zbaviť sa tak prebytočnej energie, je doslova chodiacou katastrofou. Pokiaľ je veľmi temperamentné, venujte mu dostatok času, najlepšie vonku, aby vypustilo paru.

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? 8

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe