Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka je strašiakom mnohých mamičiek. Trpí ňou približne 2-5 % tehotných žien. Nemusíte sa ale báť, pri dodržiavaní rád lekárov všetko aj s bábätkom zvládnete.

Ako zistím, že trpím tehotenskou cukrovkou?

Množstvo cukru v krvi sa počas tehotenstva niekoľkokrát meria. Pokiaľ váš lekár bude mať podozrenie potom vás pošle na dodatočné vyšetrenie. V súčasnej dobe ale tehotné ženy podstupujú záťažový test na odhalenie cukrovky tzv. OGTT medzi 24. – 28. týždňom.

Čo je OGTT?

OGTT alebo orálny glukózový tolerančný test podstupujú mamičky a slúži na odhalenie rizika tehotenskej cukrovky. Na odberové miesto prídete v dohovorený termín ráno nalačno. Bude vám odobraná krv. Potom vypijete 75 g glukózy rozpustenej vo vode. Po hodine je vám odobraná krv druhýkrát a po druhej hodine tretíkrát.

Hraničné hodnoty cukru pri OGTT sú

Pri prvom meraní nalačno….. 5,1 mmol/l

Pri druhom meraní hodinu po vypití glukózy….. 10,0 mmol/l

Pri treťom meraní hodinu po vypití glukózy….. 8,5 mmol/l

Aj v prípade, že je iba jedna hodnota vyššia než hraničná hodnota, jedná sa o tehotenskú cukrovku.

Náš tip: Pre lepšiu chuť si môžete do rozpustenej glukózy vytlačiť polovicu citróna.

Test dopadol pozitívne a mám tehotenskú cukrovku

Dobrou správou je, že vďaka včasnému odhaleniu tehotenskej cukrovky, dokážete pod lekárskym dohľadom všetko zvládnuť. Pri dodržiavaní všetkých odporúčaní nemusíte mať obavy o zdravie bábätka ani vás.

Ako tehotenská cukrovka vzniká?

Tehotenstvo je pre telo náročné obdobie a musí sa vyrovnať s celým radom zmien. Pokiaľ vo vašom tele inzulín nefunguje tak, ako by mal a dochádza k tzv. inzulínovej rezistencii, hladina cukru vo vašej krvi je zvýšená. Cukor sa premieňa na tuk a to aj v telíčku dieťaťa. Neliečená tehotenská cukrovka tak môže spôsobiť vyššiu pôrodnú váhu a rozkolísať hladinu cukru v tele bábätka po pôrode. V určitých prípadoch môže dôjsť aj k dychovým komplikáciám, vyššiemu predpokladu novorodeneckej žltačky, a v extrémnych prípadoch aj možnosti predčasného úmrtia. Vyššie riziko pre vznik tehotenskej cukrovky je výskyt cukrovky v rodine, vyšší vek mamičky a nezdravý životný štýl. Často sa ale objaví aj u žien, ktoré sú štíhle a dodržiavajú dobrú životosprávu.

Ako liečiť tehotenskú cukrovku?

U väčšiny mamičiek stačí ľahko upraviť jedálniček a primerane sa pohybovať. Základom je pravidelnosť. Niekoľko percent mamičiek potom musí ešte užívať lieky v podobe tabliet a niektoré aj injekcie inzulínu. Viac sa dozviete v našom článku o Liečbe tehotenskej cukrovky. Prípadne si prejdite náš ukážkový jedálniček.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe