1.až 6.týždeň tehotenstva

Prejdite s nami vývojom tehotenstva v období od 1. až 6. týždňa tehotenstva. Aké zmeny sa týkajú v tomto období bábätka a aké ženy?

Dieťa

Embryo dosiahne kritického momentu vo vývoji niekedy omnoho skôr, než Vy zistíte, že ste tehotná! Preto Vám každý lekár odporučí prestať napr. fajčiť minimálne 3 mesiace pred tehotenstvom – plánované počatie teda má svoje opodstatnenie!

Miecha

Už v 2. týždni sa na zadnej časti embrya objaví v podobe čiernej bodky.

Srdce

Srdce má embryo na konci 3. týždňa.

Ďalšie orgány

V 3. týždni vstupuje embryo do zásadnej fázy vývoja, pretože sa začínajú vytvárať všetky dôležité orgány. Všeobecne je embryo odolné, ale akákoľvek infekcia, liek, alkohol, cigarety alebo iné návykové látky,  môžu spôsobiť potrat alebo narodenie postihnutého dieťaťa! Je vo Vašej zodpovednosti, aby ste si uvedomili, čo všetko sa môže stať. Na konci šiesteho týždňa je embryo dlhé asi 4 mm a váži menej než 1 gram.

Tehotenstvo 6. týždeň

Matka

Naliate prsia, nafúknuté brucho, závraty – niektoré ženy vedia, že sú tehotné veľmi skoro, dokonca ešte pred meškaním menštruácie. Niektoré však ešte ani na konci prvého mesiaca nevedia celkom naisto, či sú tehotné, pretože tehotenské testy nemusia tehotenstvo v takomto rannom štádiu potvrdiť.

Symptómy tehotenstva

Je ich zatiaľ skutočne veľmi málo, pravdepodobne sa budete cítiť ako pred menštruáciou a častejšie budete chodiť na WC. Prsia môžu byť bolestivé a ťažké a možno sa objavia aj prvé nevoľnosti.

Pořadí: 0 / 0
vstúpiť do galérie

Ovulačný cyklus

Ten sa zastaví v okamžiku zahniezdenia embrya vo výstieľke maternice. Žlté teliesko produkuje progesterón, ktorý potláča menštruáciu a zaisťuje životaschopnosť celého procesu.

Pošva

Rovnaký hormón – progesterón – spôsobí zhustnutie cervikálneho hlienu, ktorý vytvorí zátku na maternicovom krčku. Zátka odíde von ako prvá až v momente, keď začne pôrod, takže po celú dobu tehotenstva chráni maternicu aj plod pred vonkajšími vplyvmi.

Maternica

Jej steny sa stávajú jemnejšími práve preto, aby sa embryo mohlo bezpečne zahniezdiť. Je to neuveriteľné, ale takmer v okamžiku počatia sa začne zväčšovať aj maternica, aj keď to Vy ešte nepozorujete.

Výživa v tehotenstve

Tehotenstvo je náročné na výživu. Preto je odporúčané brať prenatálne vitamíny počas celého tehotenstva a dbať na vyváženú stravu a dostatok spánku. Posledné štúdie dokazujú nepriaznivý vplyv kávy, môže spôsobiť potrat alebo riziko predčasného pôrodu. Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo vás čaká v ďalších týždňoch 7. až 10. týždeň tehotenstva.

Zdieľajte

Zabudnuté heslo

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe