Kiahne – typické detské ochorenie

Ide o bežné detské ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster, kde je zdrojom nákazy chorý človek. Prejavuje sa výsevom na tele dieťaťa.

Prenos vírusu

Vírus sa prenáša vzdušnou cestou. Väčšinu chorých tvoria deti, aj keď občas sa môže kiahnami nakaziť aj dospelý človek, ktorý ich neprekonal ako dieťa. Chorí jedinci sú nákazliví od posledného dňa inkubačnej doby, kedy sú ešte bez príznakov, až kým vyrážky neuschnú. Je preto nutné, aby boli v izolácii. V našich zemepisných podmienkach sa nakazí do dosiahnutia dospelosti 90% ľudí, najčastejšie sa ochorenie vyskytuje v predškolskom a školskom veku. Po prekonaní už človek kiahne dostať nezvykne, aj keď opakovaný výskyt kiahní je možný, ale skutočne je to raritná záležitosť.

Nezabudnite, že po prekonaní kiahní v tele človeka ostáva vírus varicella zoster, ktorý sa môže v neskoršom veku aktivovať v podobe pásového oparu. Je preto veľmi dôležité dlhodobo sa o svoj imunitný systém starať a vyhýbať sa stresu, ak je to vo vašich silách.

Príznaky ochorenia

Ochorenie začína najčastejšie horúčkou a výsevom červených vyrážok, ktoré majú tvar šošovice, tie sa v priebehu hodín zmenia na pľuzgieriky. Najprv začne výsev na trupe, tvári a na hlave, postupuje na končatiny s výnimkou dlaní a plosiek nôh. Pluzgiere sa zmenia postupne na chrasty, trvá to zhruba dva týždne.

Možné komplikácie

Deti, ktoré disponujú dobrým zdravotným stavom, väčšinou nemávajú žiadne komplikácie. Ťažší ale býva priebeh u dospelých jedincov. Veľmi zriedka u detí so slabou imunitou môže dôjsť k vážnejším komplikáciám. Treba preto kiahne sledovať, aby nedošlo ku zlyhanou orgánov. Sledujte preto signály, aby ste sa možným komplikáciám vyhli, a to trvale zvýšenú horúčku nad 38,5 stupňa, zvracanie (môže ísť o vírusom zasiahnutý mozog) a ťažší kašeľ a dýchanie (môže ísť o zasiahnutie pľúc vírusom). Ak sa vám priebeh choroby nezdá, vždy kontaktujte lekára.

Starostlivosť a liečba kiahní

Liečba kiahní v podstate neexistuje, miernia sa iba príznaky a sleduje sa stav dieťaťa. Dôležité je dosiahnuť, aby bol priebeh choroby čo najľahší. V dnešnej dobe sa už púder veľmi neodporúča. Mamičky môžu deťom podať lieky proti svrbeniu – antihistaminiká, aby zabránili škriabaniu, čo môže mať za následok škaredé jazvy po tele dieťaťa. Pomôcť môžu krátke kúpele, do ktorých môžete pridať hypermangán či trošku jablkového octu alebo repík. Vyrážky je možné potierať koloidným striebrom, ale aj zriedeným čajovníkovým či levanduľovým olejom.

Podpora imunity zvnútra je tiež veľmi dôležitá, ideálne je pridať kvalitný vitamín Cvitamíny skupiny B, prípadne probiotiká.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe