Syndróm náhleho úmrtia – SIDS

Zabrániť náhlemu nočnému úmrtiu bábätka, bohužiaľ, nevie nikto. Napriek tomu ale môžete vykonať niekoľko dôležitých krokov a riziko aspoň minimalizovať.

Čo je to vlastne SIDS

Syndróm náhleho úmrtia (SIDS) je definovaný ako smrť, ktorá nastane neočakávane, z plného zdravia dieťatka a je veľkým strašidlom novopečených rodičov. Ročne poľahne tomuto syndrómu niekoľko desiatok detí.

Najčastejšie sa objavuje medzi 2. – 5. mesiacom života bábätka, ale môže k nemu dôjsť od prvého dňa narodenia až do jedného roka.

Čo má vplyv na tento syndróm?

Doteraz sa vlastne nepodarilo objasniť príčinu, ktorý toto náhle úmrtie spôsobuje. Hovorí sa však o niekoľkých faktoroch, ktoré môžu mať na SIDS vplyv. Je preto dôležité tieto faktory minimalizovať.

Dojčenie, alebo skôr nedojčenie

Štatistiky „hovoria“, že SIDS sa vyskytuje hlavne u detí, ktoré dojčené neboli alebo boli dojčené iba krátkodobo. Predpokladá sa, že je to vďaka tomu, že v mlieku sa nachádzajú veľmi účinné imunologicky aktívne látky.

Fajčenie v blízkosti bábätka

Fajčenie samé o sebe nie je vhodné, pokiaľ žena očakáva bábätko, nie je vhodné ani zotrvávať v zafajčených priestoroch, zvlásť s malým bábätkom. Fajčenie v domácnosti by malo byť tabu. Nikotín totiž vplýva na dychové centrum a môže dýchanie tlmiť.

Ako spí bábätko v izbe 

Je dôležité, aby teplota v miestnosti, kde spí bábätko bola zhruba okolo 19 stupňov. V takejto teplote nedochádza k aktivácii mikrobiálnej flóry, ktorej nadmerná aktivita môže mať negatívny vplyv na dýchanie bábätka.

Je veľmi dôležité, aby bábätko nemalo okolo seba žiadne plyšové hračky, ktoré mu bránia v dýchaní či príliš veľa textílií, vankúšov a pod.

Bábätko prikrývajte iba jednou prikrývkou a nedávajte mu čapičku, stačí mu iba jeden overal na spanie. Samozrejme, vhodnejšie je, aby bábätko spalo v rovnakej miestnosti ako vy, hoci má monitor dychu pod sebou.

Poloha bábätka pri spaní

Ešte stále prevláda názor, že by vplyv mohla mať aj poloha bábätka na brušku. Pokiaľ dieťatko máte v tejto polohe kontrolované a iba chvíľku, je to v poriadku, určite ho tak neukladajte na celú noc.

Cumlík

Predpokladá sa, že používanie cumlíka môže mať vplyv na to, aby ste sa prípadne SIDS vyhli, aj keď nie je jasné pomocou akého mechanizmu a či naozaj. Je to iba jedna z hypotéz a nie všetci s ňou súhlasia.

Monitor dychu

Monitor dychu sa zdá byť veľkým spásonosným pomocníkom, pretože sa spustí alarm pri každej odchýlke, ktorú zaznamená. Čím sa dych bábätka naštartuje, keďže divoký zvuk ho zobudí. Problém ale je, že to neplatí na 100 % a spoliehať sa iba na monitor proste nejde.

SIDS – rizikové faktory

 • nedonosené deti
 • úmrtie súrodenca na SIDS
 • nedojčenie
 • horšie sociálne podmienky
 • fajčenie rodičov
 • spánok na bruchu
 • prehriatie
 • porucha srdcového svalu
 • častejší výskyt u detí príliš mladých matiek
 • poloha na bruchu
 • vyskytuje sa častejšie u chlapcov
 • podvýživené deti
Zdieľajte
Empik fotoreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe