Vlčie zrno alebo jačmeň?

Veľmi často sa vytvoria na očiach hrbolčeky, ktoré nie sú iba kozmetickou vadou. Môže ísť o vlčie zrno alebo jačmeň, preto zbystrite pozornosť a nenechajte to len tak.

Hrčky môžu byť veľmi nepríjemné a zvyčajne ide o zápal a zároveň možnosť oka vidieť je obmedzená. Existujú dva tipy týchto zápalov, ktoré nie sú jedno a to isté. Jačmeň či vlčie zrno môžu mať aj dospelí ale najčastejšie nimi trpia deti.

Poznáme dva tipy ochorenia viečok v tvare zrna

Vlčie zrno – chalazión sa nachádza viac v strede viečka, infekcia upcháva mazové žliazky vo vnútri viečka. Liečba trvá dlhšie, keďže napáda hlbšie žľazy. V prípade, že do dvoch týždňov nezmizne, je dobré konzultovať to s lekárom. Väčšinou sa odstráni pomocou chirurgockého zákroku.

Vlčie zrno alebo jačmeň

Vlčie zrno alebo jačmeň?

Jačmeň – hordeolum sa nachádza najmä po okrajoch viečka. Je dôsledkom činnosti stafylokokov a spôsobuje upchatie povrchových žliaz na okraji viečka. Jačmeň sa lieči rýchlejšie, väčšinou si s tým imunitný systém poradí sám.

Ako zistíte, že má vaše dieťa vlčie zrno alebo jačmeň?

Deti majú začervenané a opuchnuté očká, pri žmurkaní ich to pobolieva. Dieťa môže pociťovať tlak na viečku. Väčšinou sa tvorí malý vred. V prípade, že oko slzí a bolesť je dlhšia a neustupuje, skôr naopak, pôjde o vlčie zrno. Naopak pri jačmeni pociťujú detí rezanie v oku.

Liečba

Vlčie zrno – predpisujú sa zvyčajne protizápalové alebo antibiotické maste, ktoré sa aplikujú pod viečko.

Jačmeň – sa lieči len teplými obkladmi. Ale v prípade, že ide o komplikovaný prípad, kedy sa stav nezlepšuje a jačmeň je príliš veľký, je vhodný chirurgický zákrok.

Vlčie zrno alebo jačmeň – babské rady

  • Teplý suchý obklad – prikladá sa niekoľkokrát denne na 5 – 10 minút.
  • Čajové vrecúška – vrecúško zeleného čaju nevyhoďte, ale prikladajte na postihnuté miesto, keďže obsahuje antibakteriálne účinky.
  • Jablkový ocot –veľmi opatrne používať v prípade malých detí. Na vatovej tyčinke 3x denne prikladať na viečko, tak, aby sa nedostal do oka.
  • Koloidné striebro– tiež na vatovej tyčinke potierať viečko a hrčku 3x denne. Je to skvelý pomocník proti baktériám a zaberá rýchlo.
  • Aloe vera– odrežte kúsok z rastlinky, ktorú máte doma a prikladajte na zrno 3x denne.

 

Ako sa vám podarilo vyliečiť doma vlčie zrno alebo jačmeň? Podeľte sa s ostatnými mamičkami v našej uzatvorenej skupine na Facebooku.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Multi-MamMulti-Mamreklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe