Vlčie zrno alebo jačmeň?

Veľmi často sa vytvoria na očiach hrbolčeky, ktoré nie sú iba kozmetickou vadou. Môže ísť o vlčie zrno alebo jačmeň, preto zbystrite pozornosť a nenechajte to len tak.

Hrčky môžu byť veľmi nepríjemné a zvyčajne ide o zápal a zároveň možnosť oka vidieť je obmedzená. Existujú dva tipy týchto zápalov, ktoré nie sú jedno a to isté. Jačmeň či vlčie zrno môžu mať aj dospelí ale najčastejšie nimi trpia deti.

Poznáme dva tipy ochorenia viečok v tvare zrna

Vlčie zrno – chalazión sa nachádza viac v strede viečka, infekcia upcháva mazové žliazky vo vnútri viečka. Liečba trvá dlhšie, keďže napáda hlbšie žľazy. V prípade, že do dvoch týždňov nezmizne, je dobré konzultovať to s lekárom. Väčšinou sa odstráni pomocou chirurgockého zákroku.

Vlčie zrno alebo jačmeň

Vlčie zrno alebo jačmeň?

Jačmeň – hordeolum sa nachádza najmä po okrajoch viečka. Je dôsledkom činnosti stafylokokov a spôsobuje upchatie povrchových žliaz na okraji viečka. Jačmeň sa lieči rýchlejšie, väčšinou si s tým imunitný systém poradí sám.

Ako zistíte, že má vaše dieťa vlčie zrno alebo jačmeň?

Deti majú začervenané a opuchnuté očká, pri žmurkaní ich to pobolieva. Dieťa môže pociťovať tlak na viečku. Väčšinou sa tvorí malý vred. V prípade, že oko slzí a bolesť je dlhšia a neustupuje, skôr naopak, pôjde o vlčie zrno. Naopak pri jačmeni pociťujú detí rezanie v oku.

Liečba

Vlčie zrno – predpisujú sa zvyčajne protizápalové alebo antibiotické maste, ktoré sa aplikujú pod viečko.

Jačmeň – sa lieči len teplými obkladmi. Ale v prípade, že ide o komplikovaný prípad, kedy sa stav nezlepšuje a jačmeň je príliš veľký, je vhodný chirurgický zákrok.

Vlčie zrno alebo jačmeň – babské rady

  • Teplý suchý obklad – prikladá sa niekoľkokrát denne na 5 – 10 minút.
  • Čajové vrecúška – vrecúško zeleného čaju nevyhoďte, ale prikladajte na postihnuté miesto, keďže obsahuje antibakteriálne účinky.
  • Jablkový ocot –veľmi opatrne používať v prípade malých detí. Na vatovej tyčinke 3x denne prikladať na viečko, tak, aby sa nedostal do oka.
  • Koloidné striebro– tiež na vatovej tyčinke potierať viečko a hrčku 3x denne. Je to skvelý pomocník proti baktériám a zaberá rýchlo.
  • Aloe vera– odrežte kúsok z rastlinky, ktorú máte doma a prikladajte na zrno 3x denne.

 

Ako sa vám podarilo vyliečiť doma vlčie zrno alebo jačmeň? Podeľte sa s ostatnými mamičkami v našej uzatvorenej skupine na Facebooku.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe