Ako správne nosiť dieťatko?

Z pohľadu biológie ľudského chovania sú naše deti nosenci. Ako fyziologickú polohu pre nosenie vnímame polohu vertikálnu.

Z pohľadu biológie ľudského chovania sú naše deti nosenci. Ako fyziologickú polohu pre nosenie vnímame polohu vertikálnu.

Táto poloha má viacero výhod:

●  kontakt „telo na telo“ v najväčšej možnej miere,
●  možnosť intenzívneho vnímania vône detskej hlavičky,
●  podpora reflexného správania.

Túto polohu by malo dieťatko zaujať nielen pri uväzovaní v šatke, ale aj v inom vhodnom ergonomickom nosiči (pozor, nie v nosiči typu klokanka, kde dieťatko „visí“ za rozkrok s ovisnutými nožičkami).

Základné princípy

● nožičky v abdukčno-flekčnej polohe v tvare M, ktorá je vhodná pre správny vývoj bedrových kĺbov (kolienka sú nad úrovňou zadočka a bedrových kĺbov),
●  podsadený zadoček,
●  nožičky v kolienkach musia byť pohyblivé (neplatí pre novorodencov, kde rešpektujeme prirodzené postavenie nožičiek),
●  zaguľatený chrbátik v tvare písmena C,
●  dieťa pevne privinuté k mame,
●  vzdialenosť hlavičky od mamy „akurát na pobozkanie hlavičky“.

Pozícia M

Mamičky, ktoré sa rozhodli nosiť svoje deti v nosiči, sa často pýtajú, v čom ich majú nosiť, aké nosiče sú na trhu dostupné a ako sa v nich orientovať.

Takže malá pomôcka:

1. elastické šatky – sú vhodné pre novorodenca, dobre sa s nimi manipuluje a pre neskúsenú prvorodičku sú skvelou voľbou. Šatku môžu mať celý deň priviazanú na sebe a pripravenú na použitie.

2. pevné šatky – možno ich využiť počas celého „šatkového“ obdobia, ich viazanie nie je žiadna veda (kliknite si na YouTube) a určite sú lepšou voľbou pre novorodenca než iný nosič.

3. ring sling – sú dobré pre rýchlu manipuláciu, presuny autom a pod., nevýhodou je nerovnomerné zaťaženie chrbtice matky. Preto ich veľmi neodporúčam, resp. len ako vedľajšiu pomôcku.

4. ergonomické nosiče – existujú rôzne veľkosti, ich výhodou je rýchlosť upnutia a jednoduchá manipulácia.

5. baby vaky – dnes sa už vôbec neodporúčajú.

Mgr. Adriana Kráľová

Nezabudnite!

Z pohľadu biológie ľudského chovania sú naše deti nosenci. Byť sám znamená pre nosencov byť opustený, je to život ohrozujúci stav, pri ktorom mláďa trpí veľkým strachom. Pri kontakte pokožky s pokožkou vylučuje matka aj dieťa hormón lásky oxytocín. Ten je zodpovedný za to, aby dieťa bolo spokojné a matka bola láskyplnou a starostlivou osobou. Nosenie preto prospieva deťom aj matkám.

Obávate sa toho, či je nosenie detí zdravé?

Evelin Kirkilionis sa rozhodla realizovať štúdiu, do ktorej zahrnula takmer 200 nosených detí, ktoré pozorovala zhruba do nástupu do prvej triedy. Jej štúdia nepreukázala žiadnu súvislosť medzi poškodením chrbtice a nosením detí vo vertikálnej pozícii v ranom období v porovnaní s podobnými výskumami s nenosenými deťmi. Medzi 196 deťmi zahrnutými do výskumu bola väčšina detí nosená 1 až 2,5 hodiny denne, pričom takmer 40 detí bolo nosených viac než 4 hodiny denne, niektoré dokonca šesť až desať hodín. Táto skupina detí je obzvlášť zaujímavá, pretože ani u nej sa nedokázal žiadny vzťah medzi nosením dieťatka a poškodením chrbtice.

Mgr. Adriana Kráľová, certifikovaná poradkyňa pre dojčenie a nosenie detí v šatkách a ergonosičoch. Články publikuje a dojčenie v nich podporuje bez nároku na honorár. Nepodporuje priemysel detskej umelej výživy.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe