Masáže dojčiat, alebo čo teda konkrétne ovplyvním, keď budem pravidelne masírovať svoje bábätko?

Jednoduchých otázok a odpovedí sa ponúka skutočne veľa, pre niekoho prekvapenie, pre niekoho podozrenie, či to nie je prehnané, ale keď sa začítate ďalej, zistíte, že to do seba zapadá a je to vlastne celkom logické a prirodzené, že práve tieto oblasti sú pri pravidelnom masírovaní kladne ovplyvňované, harmonizované a posilňované.

Trebárs počas masáže prídete sami na ďalšie, pretože každá mamička nachádza najviac to, čo počas masáže hľadá, praje si, zodpovedá a vysiela vzájomne so svojim dieťaťom:

Vývin mozgu a dozrievanie nervovej sústavy – naša pokožka je naším najväčším zmyslovým orgánom. Stimulovaním pokožky aktivujeme mozog a nervovú sústavu. Prvý rok života detí je významným medzníkom vo vývine a dozrievaní mozgu aj nervovej sústavy, práve preto je masáž v tomto období veľmi prospešná. (V prvý rok života dôjde k najväčšiemu spojeniu chromozómov, ktoré do konca života nikdy neprebehnú.)

Kvalita spánku a uvoľnenie stresu – počas masáže sa v tele vylučuje oxytocín a iné hormóny šťastia, ktoré pomáhajú zmierniť stres a zlepšiť kvalitu spánku. Len počas kľudného a hlbokého spánku sa dokáže telo a mozog správne regenerovať a vyvíjať.

Uvoľnenie telíčka a navodenie pocitu šťastia – oxytocín spolu s endorfínmi zlepšujú náladu, vnímavosť a komunikáciu s okolím. Masáž tiež dokáže telo zbaviť bolesti a iných nepríjemných pocitov, pričom pomáha deťom precítiť vlastné telo a pocity v ňom. Dieťa tak zažíva seba a svoj svet.

Trávenie a priberanie na váhe– masážou priamo aj nepriamo stimulujeme trávenie a vstrebávanie živín. Uvoľnenie navodené masážou pomáha pri plynatosti, kolike, tráviacich kŕčoch a zápche.

 

 

Imunitný systém – endorfíny vylučované pri masáži, dokážu podstatne viac než len blokovať bolesť. Posilňujú imunitný systém, navodzujú pocit dobrej nálady a podporujú rýchlejšiu liečbu. Na podporu imunity prispieva tiež stimulácia trávenia a obehových systémov.

Citová väzba – dotyky a nežné pohladenia sú nutné na vytváranie pocitov bezpečia novorodencov. Pocitov, ktoré sú potrebné na vytváranie zdravej citovej väzby. Masáž je tiež dokonalým prostriedkom na komunikáciu, prejavy lásky a úcty, vzájomné spoznávanie a hry od prvých momentov života. Významnou mierou prehlbuje citový vzťah medzi rodičmi a dieťaťom, ktorý mu dáva do života pevné základy.

Laktácia a dojčenie – počas masáže dochádza k uvolňovaniu oxytocínu aj v tele mamičky. Tento hormón tak prispieva nie len na budovanie silného puta, ale tiež na tvorbu materského mlieka.

Znižovanie popôrodnej depresie a regenerácie po pôrode – dotyky a maznanie doslova zabíjajú strach a depresiu. Prehĺbením citového vzťahu a zlepšením komunikácie významne bojujeme so stavmi úzkosti po pôrode. Schopnosť pomôcť svojmu dieťatku pri bolestiach alebo jednoducho napomôcť jeho zdravému vývinu výrazne podporuje rodičovské kompetencie. Je to nádherný pocit, keď vidíte, že sa vášmu dieťatku vaša masáž páči. Hormonálne zmeny počas masáže svojho bábätka uvoľňujú aj telo mamičky a dávajú tak priestor na regeneráciu po pôrode.

Nabudúce si povieme, akú dôležitú rolu pri masáži hrá nálada a vnútorné nastavenie Vás/mamičky. Teším sa.

Jana Trantová

www.kojeneckemasaze.cz

Facebook.com/Kojenecké masáže Praha

Zdieľajte
reklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe