Nosenie detí bolo ľuďom vlastné odpradávna, u prírodných národov pretrváva tento spôsob prepravy dodnes a ešte aj naše praprababičky brávali svoje ratolesti v „plachetkách“ so sebou na pole. Napriek tomu sa na šatkovanie v našej kultúre dočasne pozabudlo.
Blízky kontakt je pre bábätko doležitý
Ešte pred pár rokmi, keď vyrazila mamička (alebo dokonca otecko!) so svojím dieťatkom v šatke či nosítku, väčšinou to budilo pozornosť okolia (aj keď obvykle s pozitívnymi reakciami).
Dnes už sa však nosenie bábätiek aj väčších detí opäť vracia do bežného života bez toho, aby sa nad tým niekto pozastavoval.
A to je dobre, pretože nosenie je nie len veľmi praktické, ale pre bábätko tiež prirodzené a veľmi príjemné. Schúlená pozícia, v ktorej sa v šatke či nosítku nachádza, simuluje jeho polohu v maternici. Dieťatko máte v tesnej blízkosti, môže vnímať tlkot vášho srdca, ako bolo vždy zvyknuté; váš pohyby, vôňu aj hlas a cíti sa tak v bezpečí. Blízky kontakt je nie len sám o sebe ukľudňujúci, ale tiež sa pri ňom zahrieva a jemne masíruje bruško bábätka, čo pomáha proti bolestiam spôsobeným nadúvaním.
Nosenie ako podpora správneho vývoja bedrových kĺbov
Nosenie je vhodný spôsob prepravy bábätiek už od narodenia (pokiaľ je dieťatko nedonosené, má problémy s dýchaním či neprimeraným svalovým tonusom, poraďte sa najprv s lekárom). Pri správnom polohovaní počas nosenia sa nepreťažuje chrbát dieťatka a vertikálna poloha (ktorú možno dosiahnuť ako v šatke, tak aj v ergonomickom nosítku) – kedy má pokrčené nožičky široko od seba, kolená vyššie než zadoček a chrbát mierne doguľata, dobre podoprený látkou šatky či nosítka, aby sa neprehýbal do strán – je ideálna pozícia na podporu správneho vývoja bedrových kĺbov.
Voľné ruky pri domácich prácach
Pokiaľ dieťatko umiestnite do šatky či nosítka vhodným spôsobom, nebudete ničiť chrbát ani jemu, ani sebe. Váha dieťaťa sa rovnomerne rozloží na všetky popruhy, či časti šatky, ktorými ho máte k sebe pripevnené. Ruky tak máte voľné a naviac sa môžete pohybovať bez obmedzení, ktoré by vám inak spôsobil kočík.
Nosenie môžete praktizovať ako vonku. Ľahko sa tak prepravíte pomovou MHD, nebudete musieť hľadať bezbariérový prístup. Nemusíte riešiť situáciu, kde nechať kočík, aby vám ho trebárs počas návštevy lekára alebo obchodu niekto neukradol. Šatku či nosítko ale môžete používať aj doma, keď sa chce dieťatko nosiť. Pomôže, ak ho trápi kolika, rast zúbkov alebo je z iného dôvodu mrzuté či nekľudné. Nebudú vás bolieť ruky a naviac sa môžete venovať aj iným činnostiam (len napríklad pri varení buďte veľmi opatrní, aby nedošlo k obareniu či inému poraneniu dieťaťa).
Šatka alebo nosítko
Šatka je skvelá svojou variabilitou úväzov. Možno ju ale využiť aj pre fixáciu vo vertikálnej polohe. Nosítko je zase ideálne aj pre odrastenejšie deti. V pozícii na chrbte možno nosiť kľudne i dieťatko s hmotnosťou 25 kg. Nosítko radi využívajú aj menej skúsení užívatelia (či už mamičky, ktoré s nosením iba začínajú, alebo oteckovia. Dokonca aj iní rodinní príslušníci, ktorí budú nosiť dieťatko len príležitostne), pretože sa s ním ľahko manipuluje a zaisťuje vždy optimálnu polohu dieťaťa.
Je to pohodlné
Rada rodičov si nosenie obľúbi natoľko, že iný spôsob prepravy detí ani nevyhľadáva. Nosítko či šatka sa stáva skvelým pomocníkom, ktorý porastie spolu s vašimi deťmi. Zo začiatku ho budete využívať na každodenné presuny s bábätkom a tiež pri jeho uspávaní a ukľudňovaní, neskôr, keď už bude dieťatko väčšie a bude samé chodiť, sa hodí ako doplnok na dlhšie cesty, kedy vašu ratolesť budú bolieť nožičky a bude sa chcieť chvíľu zviesť na vašom chrbte (vďaka skladnosti šatky aj nosítka ho v potrebnej chvíli proste vytiahnete z batohu a výlet môže veselo pokračovať).
Nosíte aj vy? Dávate prednosť šatke či nosítku? Podeľte sa o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pripojte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebookualebo nás sledujte na našom Instagrame.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.