Ovocie alebo zelenina? Hoci v minulosti patrilo ovocie medzi potraviny, ktoré sa zavádzajú súčasne so zeleninou ešte pred mäsom, dnes je tomu inak. Ako má teda vyzerať prvý príkrm?
Prvý príkrm – ako teda začať?
Zelenina ako prvý príkrm
Práve zelenina patrí medzi potraviny, ktoré by malo vaše bábätko ochutnať ako prvé. Začať môžete varenou mrkvičkou, neskôr pridajte zemiak, tekvicu, cuketu, hrášok, bataty, karfiol, brokolicu, špenát či kaleráb. Potraviny obmieňajte po 2 až 3 dňoch. Ak sa u dieťatka vyskytne alergická reakcia, ľahko zistíte, ktorá potravina ju spôsobila.
Zeleninu bez pesticídov, dusičnanov a chemického ošetrenia pestujte na záhradke alebo nakupujte od lokálnych pestovateľov. V obchodných reťazcoch siahnite po zelenine v BIO kvalite alebo po hotových príkrmoch zodpovedajúcich veku dieťatka. Výrobcovia pri ich príprave musia dodržiavať najprísnejšie bezpečnostné normy.
Mäso a vajcia
Ak sa už vaše dieťatko ,,skamarátilo“ so zeleninou, po 3 až 4 týždňoch môžete do detského jedálnička zaradiť tiež mäso. Najvhodnejšie je hovädzie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, bravčové a jahňacie. Mäso musí byť čerstvé, chudé a dostatočne tepelne upravené varením alebo parením. Do prvého príkrmu pridajte na 200 g zeleniny približne 20 g mäsa. Pomaličky môžete jeho množstvo zvyšovať na dvojnásobok.
Raz za týždeň nahraďte mäso uvareným vaječným žĺtkom a nezabúdajte ani na ryby. Sú cenným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre vývoj mozgu. Údeninám sa vyhnite. Tie sú pre bábätká úplne nevhodné.
Ovocie
Hoci ovocie a zelenina sú si nutrične podobné, podľa súčasných odporúčaní sa ovocie podáva, až keď si dieťatko zvykne na chuť zeleniny a mäsa. Niektoré detičky totiž začnú odmietať zeleninové príkrmy po tom, ako ochutnajú sladké ovocie. No ak váš drobec s radosťou papá obed, môžete mu dopriať sladký dezert v podobe postrúhaného jabĺčka či ovocnej výživy.
Po 2 až 3 dňoch ho môžete nahradiť marhuľou, slivkou, hruškou či iným sezónnym ovocím. Exotickým plodom sa zatiaľ vyhnite.
Ovocie neslaďte ani ho nemiešajte s piškótami (môžu obsahovať bielok, ktorý je alergén).
Obilniny
Obilniny predstavujú snáď najkontroverznejšiu zložku detského jedálnička. Výsledky výskumov však dokazujú, že dieťatko by obilniny malo ochutnať najneskôr do ukončeného 7. mesiaca. Či sa už rozhodnete zahustiť polievočku 1 kávovou lyžicou detskej krupice, pridáte do zeleniny zopár bezvaječných cestovín alebo ponúknete dieťatku na večeru 1 lyžičku obilnej kaše, urobte tak v rámci prvých príkrmov.
Z výskumov i odporúčaní ESPGHAN totiž vyplýva, že:
1. Dieťatko, ktoré nie je dojčené, by malo obilniny ochutnať po ukončenom 4. mesiaci
2. Bábätko, chránené materským mliekom, má lepok prijať po ukončenom 6. mesiaci
3. Dôležitejší ako vek dieťatka je ochranný účinok materského mlieka. Preto by mamičky, ktoré nemôžu alebo nechcú dojčiť dlhšie ako 6 mesiacov, mali lepok dieťatku podať v 5. mesiaci, pokým ho chráni materské mlieko.
4. Zavedenie lepku pred ukončeným 4. mesiacom i po ukončenom 7. mesiaci zvyšuje riziko rozvoja celiakie, cukrovky 1. typu či alergie na pšenicu.
Obilninové kaše
Kašičky patria medzi obľúbené detské príkrmy. I preto ich mnohé maminky pripravujú svojim ratolestiam na raňajky či večeru. Sú zdrojom obilnín a mlieka. Nenechajte sa však zlákať množstvom príchutí a reklamnými trikmi. Kašu vždy vyberajte podľa zloženia a veku bábätka. Prvá kaša by mala byť nemliečna (pripravuje sa s materským alebo umelým mliekom), vyrobená z ryže alebo kukurice a nemala by obsahovať pridaný cukor. Neskôr môžete drobcovi ponúknuť pšenovú, celozrnnú či pohánkovú.
Väčšinu bábätiek večerná kaša dostatočne zasýti a prespia dlhší čas. Myslite však na to, že kaše s obsahom cukru môžu dieťatku dodať energiu, čo si pred zaspávaním neželáte.
Prvý príkrm – čomu sa pri príprave vyhnúť?
Tiež si solíte jedlo predtým, ako ho ochutnáte? Myslíte si, že ak dieťatku príkrm nedochutíte, nebude mu chutiť? Nemusíte mať strach. Bábätko pred zavedením prvých príkrmov nepozná slanú ani sladkú chuť (s výnimkou mlieka). Chuťové návyky si budujeme až vekom.
Znamená to, že pokým dieťatku nebudete ponúkať soľ a cukor, nebude ich samo vyžadovať. Preto, a tiež z dôvodu zvýšeného rizika rozvoja obezity a kardiovaskulárnych chorôb, sa deťom minimálne do 1. roka neodporúča príkrmy soliť ani osladzovať. Vyhnite sa tiež koreniu.