Aké môžu byť dôvody plaču bábätiek

Mokrá plienka, nepríjemná poloha: niet dôvodu nedať to najavo. Otecko a mamička tu sú napokon na to, aby mu pribehli na pomoc. Možno je príliš silné svetlo, alebo sa mu nepáči dotyk studených rúk. Niekedy môže plakať preto, že sa mu nepáči náhla zmena polohy, keď nebolo na to dopredu upozornené, alebo ho vystrašil nečakaný alebo nepríjemný zvuk, prípadne sa mu nepáči chuť nejakej novej potravy, ktorú ste mu práve dali ochutnať… Toto všetko môžu byť dôvody plaču!

Každé vyzliekanie je hotová tragédia!

Niektoré deti majú veľmi rady čas kúpania, a pre iné je vyzliekanie nepríjemná záležitosť. Aj keď je teplota v miestnosti vyhovujúca, aj keď k tomu pristupujete s nehou, nič nepomáha, jednoducho to zle znášajú. V skutočnosti sa cítia ohrození, len čo prídu o povzbudzujúci dotyk mäkkej látky alebo plienky na pokožke, akoby stratili ochranu. Ak je to aj prípad vášho bábätka, neobviňujte sa: tento plač nemá nič spoločné s neobratnosťou alebo nezvykom. Preukážte svoju trpezlivosť a pochopenie, vysvetlite svojmu dieťatku, že ho vyzliekate preto, že ho čaká príjemný kúpeľ. Ak treba, vyzliekajte ho pomaly a medzi každým kúskom oblečenia, ktoré mu dávate dolu, chvíľku počkajte. Keď si zvykne na rituály prebaľovania, vyzliekania, obliekania i kúpania, prestane sa báť a nebude už plačom na ne reagovať.

Možno mu je chladno

Krik je spôsob, ktorý používa, aby sa zohrialo, alebo sa ním dožaduje tepla. Skontrolujte teplomer v miestnosti, či teplota neklesla pod 18 °C.

Bábätko sa chce pomaznať

Bábätko má niekedy navidomoči všetko potrebné na to, aby sa cítilo dobre. Je najedené, prebalené, nie je choré… A predsa naďalej plače a odmieta hračku, ktorú mu podávate. Jeho požiadavka je možno jednoduchšia, ako si myslíte. Možno sa chce len trošku pomaznať. Nevšímajte si poznámky typu, že z neho vychováte rozmaznané a vrtošivé dieťa, alebo že sa z domáhania pozornosti stane zlozvyk. Tí, ktorí hovoria takto, nepoznajú potreby dieťaťa a vonkoncom nie vášho dieťaťa. Nedajte na cudzie reči, vezmite bábätko do náručia, ak je to, čo potrebuje, aby sa dobre cítilo. Je to úplne prirodzená a inštinktívna reakcia. Vo vašom náručí dieťatko má pocit istoty na tomto svete. A úplne prirodzene potrebuje tento pocit z času na čas znovu načerpať.

Čo treba vedieť:
– Bábätká reagujú na príjemnú hudbu. Možno to vaše niektorá upokojuje.
– Večerné záchvaty plaču pominú okolo troch mesiacov jeho veku.

Strháva sa zo spánku

Väčšina bábätiek sa v polospánku zmieta natoľko, že ich vlastný pohyb vyruší. Potom sa rozplačú, znovu zaspia, strhnú sa zo spánku a opäť sa rozplačú. Takýto plač nikdy netrvá dlho, lebo potreba spánku je silnejšia.

Nudí sa…

Pomysleli by ste si, že už v takom útlom veku sa možno nudiť? Nie? Je to však možné. Niektoré veľmi aktívne bábätká totiž plačú len preto, že sa nudia. Vy by ste sa azda nenudili, keby ste sami ležali, nemali by ste čo robiť, nemali by ste žiadne „divadlo“, ktoré by ste mohli obdivovať?

Aj bábätko potrebuje rozptýlenie

Niekedy stačí len maličkosť, a bude sa tešiť: Zmeňte polohu ležadla, nechajte ho pozorovať, ako rodinní príslušníci chodia hore–dolu, nech vidí, čo robíte. Rozprávajte sa s ním. Samotná účasť na živote domu mu dostatočne naplní celé dni.

Dojčenské koliky

Často sa stáva, že bábätká plačú na sklonku dňa bez nejakej konkrétnej príčiny. Bezútešne plačú večer čo večer celé hodiny. Takéto záchvaty plaču sú pre rodičov neznesiteľné, lebo sa cítia bezmocní. Pre dieťa sú však užitočné, pretože mu pomáhajú uvoľniť nahromadené napätie. Nie náhodou k tomu dochádza večer, keď nervozita celej rodiny vrcholí, tesne pred spánkom. Keď je bábätko v takomto stave, nežne ho upokojujte. Napriek tomu, že máte pocit márneho úsilia, bábätko bude cítiť vo vás oporu, vašu lásku i pochopenie.

Zdieľajte
MustelaMustelareklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe