Vývoj bábätka – 2. mesiac

Prejdite s nami vývojom bábätka v období 2. mesiaca po narodení. Akým vývojom v tomto období bábätko prejde a čo všetko už vie?

Čo všetko vie bábätko v 2. mesiaci?

Na niekoľko sekúnd zdvihne hlavičku – keď s ním hovoríte, skúša vás napodobňovať, otvára a zatvára ústa – začína „rozprávať“ – keď vás uvidí, mrká a prejavuje nadšenie – vidí aj vzdialenejšie predmety – strácajú sa niektoré reflexy – pohyby sú plynulejšie.

Telo bábätka

Bábätko začína rozťahovať ruky a nohy a otvára pästičky. Opúšťa svoju doterajšiu skrčenú polohu.

Jeho telo je ešte slabé, nemá svalový tonus. Počas druhého mesiaca postupne slabne úchopový reflex. Pokiaľ je na brušku dokáže na chvíľu zdvihnúť hlavičku a dokonca ju otočiť. Jeho rast pokračuje. Všeobecne priberá 20 g denne a rastie 1 cm za týždeň. Bábätko stále potrebuje veľa spať a spánok mu zaberie 16 až 20 hodín denne.

Bábätko dvíhajúce hlavičku

Bábätko dvíhajúce hlavičku

Psychomotorický vývoj

Zlepšuje sa jeho pamäť, už si dokáže v pamäti uchovať udalosti za posledných 48 hodín. Začína očami sledovať pohybujúce sa predmety, predovšetkým vašu tvár. Dieťa sa môže pozerať kútikom oka. Jeho očká pracujú spoločne a pohybujú sa za predmetmi. Dokáže zaostrovať na bližšie predmety, napríklad pri dojčení na bradavku. Sleduje predmet, ktorý sa pohybuje v oblúku, aj keď presiahne stredovú čiaru. Reaguje na silné zvuky. Dokáže otočiť hlavičku za zvukom v úrovni ucha. Prejavuje sa plačom, čo zostáva jeho jediným spôsobom vyjadrovania. Začína sa snažiť vydávať zvuky, najprv samohlásky „aaa“, „eee“ potom nasledujú zložitejšie zvuky ako „rrrr“, až príde slávne „a-rrr“.

Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo už s vaším bábätkom máte za sebou: Vývoj bábätka – 1. mesiac alebo čo vás čaká ďalej v článku Vývoj bábätka – 3. mesiac.

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe