Vývoj bábätka v 3. mesiaci

Podťe sa s nami pozrieť na vývoj bábätka v 3. mesiaci po narodení. Akým vývojom v tomto období bábätko prejde a čo všetko už vie?

Vývoj bábätka v 3. mesiaci – čo všetko vie bábätko?

Viac sa zaujíma o ľudí okolo – vydáva zvuky, mrnčí – poznáva svoje ruky a fascinujú ho – otvára a zatvára päsť, hrá sa s prstami – natiahne ruky a chytá predmet, objíma hračku – skúša vyslovovať samohlásky – udrží niekoľko sekúnd hlavičku bez podpory.

Vývoj zmyslov

Bábätko sa zaujíma o to, čo sa okolo neho deje. Vidí teraz ďalej než 2,5 metra a precízne pozoruje tváre a predmety. Rozlišuje farby. Najprv začína vidieť červenú, potom zelenú, modrú a nakoniec žltú. Zlepšuje sa jeho sluch. Na náhly zvuk otočí hlavičkou.

Vývoj bábätka v 3. mesiaci

Vývoj bábätka v 3. mesiaci

Fyzický vývoj bábätka v 3.mesiaci

Bábätko priberá priemerne 25 g denne (chlapec váži v troch mesiacoch priemerne 5,800 kg a dievčatko 5,500 kg) a narastie o dva až päť centimetrov (priemerná dĺžka je 60 cm). Vie v ruke udržať hrkálku, pokiaľ mu ju podáme. Snaží sa ju uchopiť druhou rukou, ale bez úspechu. Keď sa hrá, jedná sa väčšinou o cucanie, pretože ústa bábätka sú zdrojom všetkých radostí, a tak cmúľa svoju flašku, svoj cumlík, svoje hračky, svoj palec, svoje prsty a začína dosť slintať, čo nemusí znamenať, že sa tlačí prvý zúbok-trpezlivosť!

Dokáže obrátiť hlavičku, aby pozorovalo predmet, ktorého pohyb začína kúsok napravo, alebo naľavo od stredovej čiary. Sleduje predmet oboma očami. Otočí hlavičku za zvukom na pravej alebo ľavej strane. Spozná vás pohľadom. Zaujíma sa o hrany, rohy a krivky. Jeho chrbátik sa stáva pevnejším, ale ešte nie dosť pevným na to, aby mohlo sedieť bez opory.

Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo už s vaším bábätkom máte za sebou: Vývoj bábätka – 2. mesiac alebo čo vás čaká ďalej v článku Vývoj bábätka – 4.mesiac.

Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.

Zdieľajte
Malicek OZ daneMalicek OZ dane

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe