Vývoj bábätka – 4. mesiac

4 Mesiac SK

Prejdite s nami vývojom bábätka v období 4. mesiaca po narodení. Akým vývojom v tomto období bábätko prejde a čo všetko už vie?

Čo všetko vie bábätko vo 4. mesiaci?

– s istotou pohybuje hlavou

– rukami skúma svoju tvár a veci, ktoré ho zaujmú

– môže vydávať zrozumiteľné zvuky

– začína si pamätať, napríklad vie, že zvonček vydáva zvuk

– rozoznáva najbližších ľudí, reaguje odlišne na hlasy

– je prirodzene dôverčivé, je smelé

 

Prejavuje sa osobnosť dieťaťa. Vie, čo chce a čo nechce. Pokiaľ sa mu niečo podarí, radostne vrieska, pokiaľ nie, dáva to najavo plačom alebo si pomrnkáva. Je hravé, činorodé a dokáže sa na vás nádherne usmievať. Keď je na brušku, naťahuje sa, dvíha hlavičku, ruky a nohy. Keď bábätko pri hre postavíte na nožičky, stojí rovno, hlavičku a chrbátik dobre drží. Niektoré bábätká sa už dokážu pretočiť z bruška na chrbátik, a preto dávajte veľký pozor a dieťa nenechávajte bez dozoru. Tiež odstráňte z ich dosahu ťažké a hranaté predmety, aby ich na seba nestiahli. Počas tohoto mesiaca bábätko priberie asi 750 g.

(Chlapec váži v priemeru medzi 5 a 7, 800kg a dievča medzi 4, 800 až 7,500 kg) a narastie o 3 cm.

Bábätko hrajúce sa na deke

Bábätko hrajúce sa na deke

Jeho veľký objav: ruky. Vidí ich, pozoruje ich, dá si ich do úst, cmúľa ich. Natiahne ruku za predmetom, ktorý chce uchopiť, ale ešte je nešikovné, hoci už nastupuje začiatok koordinácie medzi obomi rukami. Bábätko už dokáže identifikovať a lokalizovať pôvod zvuku a rozpozná kroky mamy, ktorá ide k nemu. Dieťa vie zhruba uhádnuť, odkiaľ prichádza zvuk a pozrie sa tým smerom, aby sa presvedčilo. Pohne hlavičkou, aby sledovalo predmet, ktorý sa pohybuje po celom oblúku doprava alebo doľava. Venuje pozornosť drobným predmetom – hrkálka, zvonček, vaše ruky, vaša retiazka.

Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo už s vaším bábätkom máte za sebou:  Vývoj bábätka – 3. mesiac alebo čo vás čaká ďalej v článku Vývoj bábätka – 5. mesiac.

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe