„Teraz na teba nemám čas, musím variť.“ Túto vetu môžete kľudne zo svojho slovníka vypustiť. Kedy je čas na domáce práce? Nakoniec nemusíte rozdeľovať prácu a zábavu, môžete ich hravou formou realizovať spoločne s deťmi.
Čas na domáce práce
Deti milujú tráviť maximum času vonku. Nie vždy to ale okolnosti dovoľujú, naviac sa niekedy potrebujete venovať aj iným činnostiam ako hraniu s vašimi ratolesťami, napríklad domácim prácam.
Niektorí rodičia majú pocit, že správna starostlivosť o deti spočíva v tom, že by mali čo najviac z dňa stráviť spoločnými aktivitami – hraním a rôznymi tvoriacimi činnosťami, ktoré budú dieťa čo najviac rozvíjať a cítia sa previnilo, pokiaľ z tohoto času ukrajujú chvíle, kedy trebárs varia či upratujú. Alebo nechávajú tieto práce na čas, kedy dieťatko spí, čím sa ochudobňujú o vlastný odpočinok a priestor, ktorý by mohli mať vyhradený na ničím nerušené chvíle s partnerom.
Domáce práce spolu s deťmi
Primerane veku a schopnostiam vašich ratolestí môžete tráviť spoločný čas aj domácimi prácami. Pre deti to býva ako malé dobrodružstvo, kedy sa môžu zúčastniť „dospeláckych“ aktivít. Naviac sa tak zoznamujú s činnosťami, ktoré zaisťujú fungovanie domácnosti, a zisťujú tak, že nič doma sa nerobí „samo“ (ako si dodnes myslia aj niektorí dospelí), a naviac tak dieťatko postupne vediete k samostatnosti.
Majte s deťmi trpezlivosť. Je jasné, že zo začiatku z ich „pomoci“ vznikne viac škody ako úžitku. Vyhraďte si na spoločnú činnosť viac času, ako keby ste ju robili sami. Kľudne to môže byť na úkor času, ktorý by ste inak venovali hraniu sa s deťmi s hračkami, pretože pre ne to je úplne rovnako zábavné, a vy tak môžete spojiť príjemné s užitočným. Spoločné chvíle vás s deťmi ešte viac zblížia. Neodháňajte ich, keď vám chcú pomáhať. Deti veľmi rýchlo odrastú a možno budú mať čoskoro iné záujmy, než trávenie času s rodičmi. Na tieto spoločné okamžiky budete iste s láskou spomínať, užite si ich preto na maximum a nad trochou rozsypanej múky či rozliatej vody sa proste povzneste.
Pár tipov na spoločné aktivity:
- varenie a pečenie
- prestieranie stolu a odpratanie riadu do/z umývačky
- vysávanie a umývanie podlahy
- leštenie zrkadiel a okien
- triedenie prádla – po prezlečení na čisté/špinavé, podľa farieb do koša na prádlo, do pračky, vešanie vypratého, skladanie prádla a upratovanie štipcov
- zalievanie kvetín, práca na záhradke
- starostlivosť o domácich miláčikov – starostlivosť o srsť (česanie, kefovanie), kŕmenie, hranie (hádzanie loptičky), venčenie
Kedy ste začali s deťmi variť či upratovať? Podeľte sa s nami v našej uzatvorenej skupinke mamičiek na Facebooku alebo priamo tu v komentároch.
Chcete súťažiť, alebo bezplatne testovať produkty s Mamičkami Happy Baby? Zaregistrujte sa a zapojte sa do aktuálnych súťaží a testovaní ešte dnes.
Publikováno: 31. 8. 2018