Prvé dni po narodení bábätka si ako rodičia užívame. Zároveň nás však môžu prepadnúť obavy, či je naša ratolesť naozaj v poriadku. Čo nám ponúka moderná veda, aby sme sa mohli zbaviť strachu o zdravie svojho bábätka?
Mať istotu, že je moje dieťatko v poriadku, chce každý rodič. Ešte donedávna sme sa museli spoliehať len na čas, ktorý odhalil, či sa naše bábätko vyvíja správne, či dvíha hlavičku, začína sa prevaľovať, štvornožkovať, sadne si alebo vstane v ten správny čas. Konzultovali sme všetky pokroky s príbuznými. A ak naše dieťatko čas naťahovalo, nastúpili odborníci. Tí nám mohli potvrdiť alebo vyvrátiť naše obavy, v niektorých prípadoch však už mohlo byť neskoro. Veda a medicína sú však dnes na takej úrovni, že značnú časť neistoty, ktorú ako rodičia pociťujeme, môžu odbúrať, a to ešte pred prvým cieleným pohybom nášho bábätka.
Stačia tri kvapky
Dnes nie je diskutovanejšej témy ako očkovanie. Už pred rokmi viacerí rodičia začali odmietať povinné očkovanie detí, pretože sa obávali negatívnych dopadov na zdravotný stav detí. Internetové fóra sa hemžili prípadmi nežiadúcich účinkov očkovania.
„Rizikom pri očkovaní živými vakcínami sú vrodené formy imunodeficiencie,“ vysvetľuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka spoločnosti Unilabs Slovensko. Práve tieto vrodené poruchy imunity sa prejavujú častými a nezvyčajnými infekciami a závažnými zápalmi ako napríklad zápal kostí, zápal mozgových blán, sepsa, mykotické či rôzne atypické bakteriálne infekcie.
Existuje však už našťastie jednoduchý a minimálne invazívny Test bezpečnosti očkovania (TREC I KREC), vďaka ktorému sa dá zistiť ako naše dieťatko na očkovanie zareaguje. Môže ho absolvovať každé bábätko do šesť mesiacov veku, respektíve do prvého očkovania živou vakcínou. Čím skôr budeme mať ako rodičia výsledok testu k dispozícii, tým skôr sa vieme s pediatrom dohodnúť na starostlivosti o naše dieťatko v budúcnosti. Na test stačia len tri kvapky krvi z päty alebo z pršteka bábätka. Môžeme ho objednať už pred narodením dieťaťa. Vďaka testu sa môžeme ako rodičia pripraviť nielen na očkovanie. Dozvieme sa aj to, ako je na tom je imunita nášho dieťatka. Test si môžete priamo objednať TU.
Z tých istých troch kvapiek krvi sa môžeme okrem toho dozvedieť aj to, či sa náhodou nášho dieťatka netýka závažné genetické ochorenie – spinálna svalová atrofia.
Treba sa poponáhľať
„Ak sa toto závažné ochorenie diagnostikuje ešte pred nástupom prvých príznakov a nasadí sa moderná terapia, liečba je omnoho efektívnejšia,“ vysvetľuje doktorka Dobáková. Hoci je spinálna svalová atrofia zriedkavé ochorenie, chyba v géne, ktorá ju spôsobuje, je častejšia ako by sa mohlo zdať. Prenášačom chybnej genetickej informácie, ktorá má za následok rozvoj choroby, môže byť ktokoľvek z nás a ani o tom nemusíme vedieť. Podľa štatistík je ním totiž každý štyridsiaty dospelý človek. Ochorenie sa vyskytuje približne u jedného z 10-tisíc detí. „Omeškanie diagnózy čo i len o jediný deň nezvratným spôsobom poškodzuje následný vývoj dieťaťa pre chybne sa vyvíjajúce svalstvo,“ upozorňuje odborníčka. Už rozvinuté ochorenie znemožňuje normálny vývoj pohybových schopností dieťatka s následkom invalidity a pri vybraných formách ochorenia v neskoršom období aj nutnosti trvalej podpory dýchania prístrojmi.
Keďže pri spinálnej svalovej atrofii ide o čas, odporúčajú odborníci spraviť Test spinálnej svalovej atrofie (SMA) čo najskôr, a to už od dvoch dní po narodení bábätka. Test si môžete priamo objednať TU.
V prípade, že dieťatko oba spomenuté testy absolvuje naraz, dá sa na tom ušetriť – a to až 21 eur – ich kúpou priamo TU.
Tieto testy nie sú zahrnuté do prenatálneho skríningu. Ide teda o prvé vyšetrenia, ktoré podstúpi novorodené dieťatko.
„Ako jediní na Slovensku ponúkame dva unikátne testy Test spinálnej svalovej atrofie (SMA) a Test bezpečnosti očkovania (TREC I KREC), ktoré môžu odhaliť závažné neurologické ochorenie či vrodené poruchy imunity,“ konštatuje MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka Unilabs Slovensko. Objednať si ich môžu rodičia aj bez doporučenia od pediatra online, viac informácií na www.babylab.sk.
Publikováno: 29. 10. 2021