U žien často dochádza k bolestiam brucha v podobe napínania, pichania alebo kŕčov. Dôvody bolesti brucha v tehotenstve sú síce rozmanité, avšak pomocou niekoľkých trikov sa väčšinou dajú veľmi jednoducho zvládnuť.
Rozpínanie maternice
Príčiny bolesti brucha v tehotenstve majú často nevinnejšiu príčinu, ako by sa mohlo nastávajúcej matke zdať. Dôvodom bolesti brucha tak môžu byť maternicové väzy, ktoré držia maternicu na svojom mieste. Väzy sa spolu s rastom maternice rozpínajú. To vedie často k nepríjemnému napínaniu po stranách brucha, ktoré je zrovnateľné s natiahnutím svalov. Bruchu môžete uľaviť tým, že si ľahnete na chrbát. Na uvoľnenie maternicových väzov pomôže tiež teplý kúpeľ.
Pohyb bábätka a bolesti brucha
Bábätko vo vašom brušku spôsobuje, že žalúdok má menej miesta, aby sa mohol roztiahnuť. Preto môžete mať hlavne po jedle nepríjemný pocit v bruchu. Okrem toho je vaše stále rastúce bábätko aktívne a môže tak určitými pohybmi spôsobovať bolesti v podbrušku. Kľaknite si na všetky štyri, aby ste poskytli vášmu bruchu trochu úľavy.

Bolesti brucha vedia v tehotenste potrápiť
Nadúvanie
V dôsledku veľkých hormonálnych aj telesných zmien je potrebné počítať aj s niektorými zdravotnými problémami. Medzi bežné tehotenské problémy patrí napríklad nadúvanie. Zvýšený výskyt nadúvania v tehotenstve má dve hlavné príčiny – hormonálnu a mechanickú. V tehotenstve totiž dochádza k spomaleniu tráviacich procesov vplyvom zvýšenej hladiny ženského pohlavného hormónu progesterónu. Dochádza k ochabnutiu hladkej svaloviny v čreve, čo bráni ľahkému odchodu plynov.
Druhým dôvodom je, že zväčšujúca sa maternica tlačí na črevá, a tým dochádza k mechanickému spomaleniu postupu potravy a plynov. Opatrenia proti nadúvaniu sa v tehotenstve nelíšia od opatrení mimo neho. Spočívajú v tzv. režimových opatreniach a možnosti podania vhodných liekov s obsahom simetikonu, čo je látka pôsobiaca výhradne fyzikálnym spôsobom. Takto sa zabráni nepríjemným bolestiam brucha spôsobených nadúvaním.
Z režimových opatrení je veľmi dôležitá úprava stravovacích návykov. Dostatok času na jedlo vedie k zníženiu množstva zhltnutého vzduchu. Problémy zásadne zmierni vhodná skladba potravín. Je potrebné obmedziť cukry, vyhnúť sa problémovým potravinám a sýteným nápojom. Tiež primeraný pohyb prispieva k zvýšeniu pohyblivosti čriev. Pomôcť môžu aj bylinné čaje (mäta, fenykel, aníz), aplikácia tepla na brucho (termofor) alebo masáž brucha (krúživé pohyby od pravého podbruška v smere hodinových ručičiek).
Nadúvanie je pomerne bežnou záležitosťou a vo väčšine prípadov ho možno obmedziť uplatňovaním vyššie uvedených opatrení. Pokiaľ vás však trápi dlhodobo a bežné opatrenia zostávajú bez účinku, nebojte sa vydať pre radu k odbornému lekárovi.
Tráviace problémy
50 % nastávajúcich matiek trpí v tehotenstve zápchou, ktorá môže spôsobovať kŕče a bolesti v bruchu. Aby ste tomu zabránili, mali by ste veľa piť a jesť potraviny s vysokým obsahom balastných látok. Výrobky z obilia, ako je celozrnný chlieb alebo müsli obsahujú veľa balastných látok a podporujú správne trávenie.
Pozor: Pokiaľ nemáte dva alebo tri dni za sebou žiadnu stolicu, nie je to žiadna tragédia! Nepokúšajte sa o to za každú cenu. Rovnako si neberte žiadne preháňadlá bez lekárskeho predpisu!
Tehotenské hormóny ovplyvňujú vaše vnútorné funkcie a zväčšujúca sa maternica tlačí na žalúdok. Pocit ťažkosti po jedle, nadutosť a kyslé odgrgávanie či bolesť brucha sú nepríjemnými, ale len prechodnými dôsledkami.

Aj nevhodne zložená strava môže stáť za bolesťami brucha
Triky proti nevoľnosti a bolesti brucha
Vyhnite sa určitým jedlám:
- príliš opulentným jedlám, pretože výrazne zaťažujú žalúdok
- príliš kyslým jedlám, pretože produkujú kyselinu
- jedlám, ktoré spôsobujú nadúvanie, ako je kapusta, špargľa a fazuľa
- ako spôsobu prípravy dajte prednosť grilovaniu a dusenej zelenine
- vyhraďte si na jedlo dosť času
- po jedle sa nenakláňajte dopredu a ani sa príliš nepreťahujte, aby ste zabránili kyslému grganiu a páleniu záhy
- dajte si do postele jeden vankúš pod hlavu naviac, aby ste mohli spať takmer v sede
- ak je to nutné, pomôcť vám môžu prípravky na pálenie záhy dostupné v lekárni, pokiaľ neobsahujú bikarbonát sodný. Buďte v pohode, pálenie záhy po narodení bábätka väčšinou samé zmizne.
Náš tip: Rozdeľte si jednotlivé jedlá. Napríklad dezert jedzte až dve hodiny po hlavnom chode.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pridajte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na FB, alebo nás sledujte na Instagrame.
Publikováno: 22. 3. 2019