Podobne ako pri zinku, aj pri mangáne platí, že ho telo potrebuje v stopových množstvách. Ak ale telu mangán chýba často býva narušený systém rovnováhy.
Mangán je dôležitý na fungovanie mnohých enzýmov, na tvorbu energie, na rast kostí a chrupaviek. Vplýva na metabolizmus proteínov.
Mangán v tehotenstve a po pôrode
Ak ho má ale tehotná žena málo, môže stáť za vrodenými defektmi plodu, spomaleným rastom bábätka v maternici. Po pôrode, v prípade. že ho má dieťa nedostatok, môže súvisieť s epilepsiou, či inými záchvatovými stavmi, pretože veľmi úzko súvisí s hladinou dopamínu.
Môže spôsobiť zníženú toleranciu glukózy či problémy s vnútroným uchom. Úzky súvis má aj porucha tvorby zubov, či abnormálny vývoj tej časti mechanizmu rovnováhy, v ktorej sa riadia motorické funkcie.
Zdroje mangánu
Mangán môžeme nájsť v šošovici, fazuli, pekanových orechoch, mandliach, para orechoch, jačmeni, raži, celozrnnej pšenici, ryži, červenej kapuste, baklažáne, tmavej čokoláde, v čaji a ďalších potravinách. Koreniny, ktoré ho obsahujú, sú napríklad klinčeky, zázvor, tymian a bobkový list.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pridajte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na FB, alebo nás sledujte na Instagrame.
Publikováno: 29. 1. 2019