Smútok namiesto radosti – mnoho matiek postihne popôrodná depresia. Je dôležité, čo možno najrýchlejšie vyhľadať pomoc a toto ochorenie liečiť.
Popôrodná depresia – ako s ňou bojovať
Asi každá desiata žena trpí v prvom roku po pôrode postpartálnou depresiou (PPD). Oproti popôrodnému „Baby Blues“ – poklesu nálady, ku ktorému dochádza v prvom týždni po pôrode, a ktorý zase po niekoľkých dňoch prejde – je popôrodná depresia závažným ochorením, ktoré trvá dlhšiu dobu a je možné ju zvládnuť jedine s odbornou pomocou.
Popôrodná depresia má jasné symptómy – nepodceňujte ich
Popôrodná depresia sa vyznačuje určitými príznakmi, ktoré by nemali byť prehliadané. Pokiaľ si všimnete, že trvale trpíte niektorým z týchto symptómov, v každom prípade sa o tom porozprávajte so svojím lekárom. Častými príznakmi popôrodnej depresie sú:
- únava a vyčerpanie
- smútok a plačlivosť
- pocity viny
- pocit vnútornej prázdnoty
- pochybnosť, či ste dobrou matkou
- strata chuti k jedlu
- poruchy spánku
- poruchy sústredenia
- strach a obavy o vlastné zdravie a zdravie dieťaťa
- panické ataky
- myšlienky na to, že ublížite dieťaťu alebo sama sebe
Depresia sa môže prejaviť už pri dojčatách: V rámci výskumov bola u bábätiek depresívnych matiek zistená zvýšená hladina stresových hormónov v krvi.
Liečba a terapia
Pri popôrodnej depresii je veľmi dôležitá pomoc psychóloga. Toto ochorenie sa lieči väčšinou pomocou psychoterapie alebo sociálnej terapie. Objasnenie skutočnosti, že sa jedná o chorobu, môže matkám dodať odvahu: Viera, že môžu toto tažké obdobie prekonať, im dáva novú nádej. Ak patríte medzi závažné prípady, lekár vám nastaví liečbu popôrodnej depresie podávaním liekov, takzvaných antidepresív.
Opatrenia za účelom prevencie
Aby ste predišli rozvoju popôrodnej depresie, môžete niečo urobiť aj samy:
- Prijmite pomoc: Požiadajte členov rodiny a priateľov, aby vám pomáhali už od začiatku. Nehanbite sa prijať pomoc so starostlivosťou o bábätko. Je dôležité, aby vám počas všedného dňa vždy niekto pomohol a mali ste čas zvyknúť si na novú situáciu s bábätkom.
- Schádzajte sa s matkami: Vymieňajte si poznatky s inými matkami a pridajte sa ku krúžku v materskom centre alebo podobnej skupinke, aby ste sa s vaším bábätkom doma necítili osamelá. Hovorte o svojich problémoch!
- Spite dostatočne a oddychujte: Nedostatok spánku môže príznaky popôrodnej depresie zosilniť. Mali by ste teda spať čo možno najviac a dopriať si dostatok kľudu.
- Vyhľadajte pomoc: Akonáhle u vás spozorujete prvý príznak popôrodnej depresie, mali by ste navštíviť lekára. Vyhľadajte odbornú pomoc čo najrýchlejšie. Tým skôr budete z bludného kruhu von.
Trápila vás po pôrode popôrodná depresia? Ak však chcete ostatným mamičkám poradiť, čo pomohlo vám, pridajte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na Facebooku a sledujte nás na našom Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné otázky týkajúce sa materstva, pôrodu, zdravia, sledujte aj náš facebookový profil Happy Baby SK.
Publikováno: 27. 8. 2018