Pýtali sme sa v skupinke Mamičky Happy Baby, čo vás zaujíma na tému „pôrod v čase covid-u“. Teraz si môžete prečítať rozhovor s Mudr. Monikou Zimanovou, ktorá nám na vaše otázky odpovedala. Pani doktorka nám písala úvod do publikácie Ja a moje tehotenstvo. Je mladou lekárkou gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia v Žiari nad Hronom. A možno ste ju videli aj 16. 12. 2020 v relácií Dámsky klub.
Dobrý deň, pani Mudr. Zimanová, rada by som Vám v mene Mamičiek Happy Baby položila pár otázok na aktuálnu tému – pôrod a korona.
Dobrý deň, posnažím sa Vám odpovedať v rámci mojich možností. Ale nedisponujem prehľadnými informáciami o rozdieloch v opatreniach jednotlivých pôrodníc. Na úvod je dôležité povedať, že epidemiologické opatrenia v pôrodniciach sa s vyvíjajúcou situáciou menia.
Budeme to brať na vedomie, pani doktorka. Budem teda citovať otázky mamičiek:
Musím mať absolvovaný covid test pred príchodom do pôrodnice alebo ma otestujú pri príchode?
Aktuálne je rodička pri príjme do našej pôrodnice otestovaná, a to antigénovým aj PCR testom. Každé zdravotnícke zariadenie má podľa aktuálnej situácie vydané odporučené postupy, podľa ktorých postupuje. Čo sa týka testovania a prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode – nie je opäť jednotné pravidlo a je vhodné sa informovať v pôrodnici, v ktorej žena plánuje porodiť.
Rodí sa celý čas v rúšku alebo pri pôrode ho nemusím mať ?
Ja chápem, že predýchavať kontrakcie a vôbec mať dlhšie rúško, obzvlášť pre rodiacu ženu, je náročné. No prekryté ústa i nos by pri pôrode mala mať, pokiaľ je to možné, a to pri spontánnom i cisárskom reze. Pochopiteľne, tiež prítomný personál používa vhodné ochranné prostriedky a pristupuje s ohľadom na individuálny stav rodičky aj dieťatka.
Ak je matka covid pozitívna, ako je to po pôrode s bábätkom? Zoberú jej ho?
Rodičky ešte pred pôrodom sú u nás poučené a podpisujú informovaný súhlas. A v ňom znie – a to citujem: ,,Rozhodnutie o tom, či v prípade, keď je matka podozrivá z infekcie alebo má potvrdenú infekciu Covid-19, bude dieťa ponechané s matkou, alebo bude po narodení ošetrované oddelene, je realizované individuálne, na základe vzájomnej dohody medzi matkou a ošetrujúcim personálom a podľa možností zdravotníckeho zariadenia.“
Čiže, ak aj žena bude pozitívna a jej pozitivita by mala byť jediným dôvodom na separáciu dieťatka, ktorú si ona nepraje a uprednostní akceptáciu rizika prenosu infekcie, aby mohla mať bonding, dojčiť a vôbec byť stále s dieťatkom – je snaha jej v rámci možností daného zariadenia a situácie to umožniť. Našťastie, nemám vedomosť, že by na našom pracovisku došlo k separácií dieťatka covid pozitívnej mamičky.

rozhovor s Mudr. Zimanovou – o pôrode v čase korony
Ako to je s hospitalizáciu? Koľko sú mamičky po pôrode v pôrodnici? Ako sú na izbách?
Štandardný odchod z pôrodnice je po uplynutí 72 hodín od času pôrodu. Môže nastať prispôsobenie podľa individuálneho stavu matky a dieťatka, zvyklostí a situácie oddelenia, priania rodičky a dohody s personálom daného zariadenia.
Môže byť pri pôrode partner, či iná sprievodná osoba?
Treba sledovať vyjadrenia konkrétnej pôrodnice, v ktorej ženy plánujú rodiť, či je prítomnosť sprevádzajúcej osoby povolená, a ak áno za akých podmienok.
Bude ma môcť navštíviť po pôrode otec dieťaťa a dcérka?
Návštevy sú aktuálne zakázané na všetkých oddeleniach.
Dojčenie a očkovanie, áno, či nie?
Aktuálny a štandardný postup MZ SR píše: ,,Dostupné údaje nenaznačujú obavy o bezpečnosti alebo poškodení plodu počas tehotenstva, ale v súčasnosti nie sú k dispozícií dostatočné dôkazy o úplnej bezpečnosti používania vakcín Covid – 19 počas tehotenstva, pretože tieto vakcíny sa u tehotných osobitne neskúmali. Je vhodné, aby tehotné a dojčiace ženy svoj stav individuálne konzultovali so svojimi lekármi a prehodnotili benefity a rizika.“
Máte, pani doktorka, nejaké odporúčanie pre budúce mamičky, ktoré sa v čase covidu chystajú do pôrodnice ?
Či v čase, či v nečase korony, ísť do pôrodnice ,,s čistou hlavou,,. Mám na mysli, aby rodička do pôrodu uzavrela, resp. doriešila čo je možné, hľadala odpovede na otázky, ktoré ju zaujímajú, a potom sa sústredila už len na seba a dieťatko. Situácia v spoločnosti je náročná pre všetkých, ale verím, že práve o to viac budeme k sebe ohľaduplní, a to obojstranne – smerom od personálu k rodičkám i naopak.
Ďakujem za rozhovor:) Veríme, že všetky budúce mamičky zvládnu bez väčších komplikácií pôrod aj v čase covidu. Šťastné a zdravé sa vrátia spolu so svojimi milovanými bábätkami do pohodlia svojich domovov.
Tešíme sa na vás v skupinke Mamičky Happy Baby, kde spolu zdieľame skúsenosti a radíme sa na tému tehotenstva a materstva.
Publikováno: 5. 2. 2021