V detstve sa pamäť vyvíja veľmi rýchlo a je to kľúčový aspekt vývoja dieťaťa. Vo veku dvoch rokov dochádza k veľkému vývoju pamäťových schopností detí. V tejto fáze sa deti učia uchovávať a spracovávať informácie. Sú veľmi zvedavé a pre vás nastal ideálny čas, kedy podporiť a rozvíjať ich pamäťové schopnosti.
Ako podporiť rozvoj pamäte dieťaťa v dvoch rokoch
Existuje mnoho spôsobov, ako podporiť rozvíjanie pamäte, ale každé dieťa je iné a má vlastné tempo rozvoja. Spoločná aktivita by mala byť pre vás oboch zábavou.
Aktivity pre rozvíjanie pamäte:
- Hry na zapamätanie: Hrajte hry, kedy si musia zapamätať rôzne veci. Napríklad hru, kedy ukážete niekoľko predmetov, schováte ich za chrbát a dieťa musí spomínať, čo ste mu ukázali.
- Čítanie kníh: Čítanie detských kníh je skvelý spôsob, ako pomôcť rozvíjať jeho pamäť a časovú postupnosť. Keď si pamätá rôzne postavy a dejové línie, pomáha mu to rozvíjať koncentráciu a pozornosť. Po každom čítaní tak spoločne prejdite, čo ste prečítali a čo si obaja pamätáte. Možno budete prekvapení, aké detaily vám unikli a dieťa si ich naopak pozorne pamätá.
- Hľadanie vecí: Hrajte hru, kedy dieťa musí nájsť určitú vec v miestnosti. Táto hra podporuje rozvoj pamäti, pozornosti a sústredenia.
- Pexeso: Pexeso je klasická hra, ktorá pomáha rozvíjať pamäť a pozornosť. Dieťa sa učí zapamätať si polohu obrázkov a hľadať ich páry. Začínajte s menším počtom kartičiek a postupne ich obmieňajte. Pexeso existuje v rôznych obmenách – drevené, klasické papierové ale aj napríklad také, kde druhú položku v páre tvorí len obrys.
- Hudobné hry: Hudba môže pomôcť rozvíjať pamäť a koncentráciu. Hrajte rôzne hudobné hry, kedy si musí zapamätať text piesne alebo takt a rýchlosť hry na nástroj. Alternatívou je aj zvukové pexeso, ktoré vytvoríte jednoducho podľa nášho návodu TU.
- Vizuálne podnety: Dieťaťu pomáha rozvíjať pamäť, keď sa učí rozlišovať farby, tvary a obrázky. Ukazujte mu rôzne predmety a pýtajte sa ho, čo vidí a ako by to popísal.
Náš tip: Ak máte babičku alebo deduška, ktorí môžu a chcú s dieťaťom tráviť čas hraním hier, doprajte im čo najviac spoločného času. Starí rodičia majú často inú mieru trpezlivosti a mnohokrát tým trénujú aj vlastnú pamäť.
U dvojročného dieťaťa používajte jednoduché a zrozumiteľné vety a hry, ktoré sú pre neho prístupné. Učí sa najlepšie vtedy, keď hry sú zábavné a interaktívne.
Registrujte sa a prihláste na odber ďalších zaujímavých informácií, bezplatných testovaní, súťaží a článkov, týkajúcich sa obdobia materstva, ktoré práve prežívate.
Chcete sa dozvedieť viac alebo sa podeliť o vaše skúsenosti s inými mamičkami? Pridajte sa do našej uzatvorenej skupinky mamičiek na FB, alebo nás sledujte na Instagrame.
Publikováno: 27. 3. 2023