Aromaterapia v období tehotenstva a pri pôrode

Aromaterapia pôsobí na ľudské telo predovšetkým cez čuchové vnemy, v pôrodnej sále ju môžeme využívať tiež vo forme teplých kúpeľov pre rodiace ženy, alebo olejčekmi potierame časti tela (podbruško, kríže, nohy, chrbát).

Je táto možnosť vo vašej pôrodnici?

Možnosť využitia terapie teplou vodou v sprche alebo vo vani, či aromaterapie, vždy o danom pracovisku napovedá, že má záujem podporiť ženy v prirodzenom pôrode. Nie je však v silách daných zdravotníckych zariadení poskytovať ženám aromaterpiu zo zdravotného poistenia, preto je lepšie, keď si ju mamičky zaobstarajú a prinesú samy. Aromaterapia by vždy mala byť produktom kvalitnej kozmetiky renomovaných firiem.

Levanduľa

Najčastejšie je využívaná levanduľa, ktorá pôsobí úžasne ako na psychiku – tú upokojuje, tak aj na telo – to uvoľňuje. Používaniu levandule by sa mali vyhnúť len ženy so sklonom k nízkemu tlaku a tie, ktorým je táto vôňa extrémne nepríjemná. Možnosti jej uplatnenia sú široké.

V predpôrodnom období je odporúčaný kúpeľ s levanduľovým olejom v období „poslíčkov“ (od 38.– 42. týždňa gravidity), aby matky dokázali rozoznať skutočný začiatok pôrodu. Kúpeľ sa pripraví jednoducho použitím 10 kvapiek oleja v 1 lyžici hydrofilného oleja alebo obyčajného mlieka do nie príliš horúcej vody.

Levanduľa ako podpora na otváranie sa pôrodných ciest

Olej rozpustený v týchto nosičoch sa dostane rovnomerne do celého obsahu kúpeľa, kde okrem čuchu pôsobí na náš najväčší telesný orgán – kožu. Kúpeľ nesmie byť horúci; ak ste v ňom dlhšiu dobu, radšej vodu vypúšťajte a pripúšťajte, horúca voda spôsobuje búšenie srdiečka dieťatka a nedobrú látkovú výmenu.

Taký istý kúpeľ môže mamička využiť pri pôrode v 1. dobe pôrodnej, kedy dochádza k otváraniu pôrodných ciest. Rodiacu ženu upokojí a pôrodným cestám napomáha v otváraní. Levanduľový olej v aromalampe sa uplatní pri problémoch so spánkom. Olejček sa dá natierať aj priamo na podbruško v priebehu pôrodu (bruško potom zabaliť do deky).

Citrusy

Na upokojenie vo vypätých situáciách, teda aj pri pôrode, pomáhajú použitím v aromalampe taktiež tieto oleje: mandarínka, pomaranč, neroli, grapefruit, limetka, litseacubeba (zmes citrusov). K aktivácií a zintenzívneniu práce maternice aj fyzických rezerv ženy je výborný rozmarín (kúpeľ pripravíme rovnakým spôsobom, ako v prípade levandule) – pozor, tento kúpeľ nemajú využívať ženy s vysokým krvným tlakom.

 

Bc. Romana Gogelová
pôrodná asistentka

www.svethomeopatie.cz

Zdieľajte
MarťánciMarťáncireklama

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe