Hypnopôrod – Čo je to?

Povedzte slovo PÔROD nastávajúcej mamičke v poslednom trimestri tehotenstva a šanca, že jej začne divoko búšiť srdce, a že jej myseľ sa zaplaví obavami a v niektorých prípadoch panikou, je vysoká. Ona vie, že ten deň sa blíži a sila ďaleko väčšia než ona sama ju ovládne a bude riadiť jej telo. Pre niektoré ženy je pôrod udalosťou plnou obáv a strachu, ale pre ženy, ktoré sa pripravia, to môže byť iba výzva.

Hypnóza

Tieto múdre ženy používajú hypnózu na zbavenie sa bolesti a strachu z nastávajúceho pôrodu. V minulosti slovo “hypnóza“ predstavovalo obrázok hypnotizérov na javisku, ktorí donútili publikum k ponižujúcim a trapným výkonom. V dnešnej dobe je bežné použitie hypnózy na terapeutické účely v mnohých odvetviach medicíny, zubnej anestézie a súkromných terapií. Aj napriek tomu, je okolo hypnózy stále mnoho mylných predstáv, ktoré môžu niektorých ľudí od tohto veľmi účinného prostriedku terapie odradiť.

Fakty týkajúce sa hypnózy:

 • Celý hypnotický stav je samohypnóza; terapeut je iba sprievodcom. Človek sa rozhodne, či sa uvedie do hypnotického stavu, zostane v ňom alebo z neho vystúpi svojou vlastnou vôľou.
 • Približne 90 – 95 % obyvateľstva môže byť hypnotizovaných. Zvoľnosť, viera a motivácia hrajú veľkú rolu pri schopnosti hypnotizácie.
 • Počas hypnózy nespíte, ani nie ste v bezvedomí, a môžete sa kedykoľvek z hypnotického stavu “vrátiť“ obyčajným chcením.
 • Je jednoduchšie zhypnotizovať ľudí so silnejšou mysľou a vôľou – nie naopak, ako sa často domnievame.
 • Nikto vás nemôže donútiť vyzradiť tajomstvo alebo informáciu proti vašej vôli v stave hypnózy.
 • Hypnóza nie je nábožensky orientovaná, je to len cesta, ako zamerať vašu myseľ na pozitívum.

Kde a ako sa využíva hypnóza

Hypnóza sa používa v zdravotníctve a zubných ordináciách najčastejšie pri pacientoch, ktorí majú život ohrozujúcu alergiu na anestetiká. Hypnóza má veľký úspech a pacienti sú schopní podstúpiť zákroky bez liekov a bolesti. Vieme preto, že myseľ môže byť trénovaná, aby pocit nepohodlia a bolesti daná osoba vnímala len ako tlak. Toto sa dá tiež docieliť pri pôrode s pomocou hypnózy.

Čím viac relaxácie a kľudu mamička pri pôrode zažíva, tým viac sa jej uvoľnenie prehlbuje a je schopná sa uviesť do hlbokého stavu hypnózy. Fyzické uvoľnenie a relaxácia sú naučené a mamička sa denne pripravuje na pôrod s použitím vizualizácie. Keď sa vedomá myseľ hypnózou obíde, môžeme naše podvedomie doslova preprogramovať, aby verilo, že pôrod je pohodlný, ľahký a radostný.

Pôrod a kultúra

V iných kultúrach je pôrod chápaný ako prirodzená a normálna udalosť v živote ženy. Rodiace ženy sú podporované inými ženami a deti sú často prítomné pri tejto udalosti. Touto cestou je zrodenie oslavované a uctievané. Mladé dievčatá potom vyrastú s vierou, že pôrod je pozitívna udalosť a ich očakávanie z narodenia bábätka toto presvedčenie odráža.  Výsledkom je, že ich pôrody sú podobné ako ich predchodcov – bez bolesti a strachu.  Očakávaný pôrod vnímajú pozitívne.

V našej spoločnosti je to práve naopak. Počas mnohých generácií nám bolo hovorené, že rodenie bábätka trvá veľa bolestných a útrpných hodín doprevádzaných strachom a úzkosťou. Z príbehov, ktoré počúvame od priateľov a rodinných príslušníkov nám behá mráz po chrbte,  a tak toto “dedictvo“ pokračuje.  Pri pôrode zažívame bolesť – z veľkej časti pretože ju očakávame!

Pri uvedomení si ako naša myseľ ovláda naše telo sa rodičia očakávajúci bábätko naučia obklopovať pozitívnymi ľuďmi a správami. Toto im pomôže vytvoriť si pozitívny pohľad a vieru v krásne a radostné zrodenie plné mieru. Terapia Uvoľnenie strachu je nedeliteľnou súčasťou kurzu, kedy rodičia prejavia svoje obavy, prepracujú sa k ich riešeniu a potom ich uvoľnia. Strach pri pôrode môže vyvolať napätie, ktoré spôsobuje bolesť, potom viac strachu a tento cyklus sa opakuje. Pri strachu a napätí sa uvoľňuje adrenalín, telo nemôže efektívne pracovať, pôrod sa stáva nefunkčným a často dochádza k cisárskemu rezu. Oslobodenie sa od strachu pri pôrode môže mať zásadný vplyv na jeho priebeh.

Hypnopôrod

Hypnopôrod učí ženy ako sa okamžite uviesť do sebahypnózy a vytvoriť svoje vlastné prírodné anestetikum kdekoľvek a kedykoľvek táto žena chce. Je to veľmi dôležité, pretože akékoľvek lieky, ktoré sú rodiacej žene podané, môžu byť nebezpečné ako pre ňu, tak pre jej bábätko. Táto žena má absolútnu kontrolu nad svojím telom a je aktívnym účastníkom v priebehu pôrodu. Čím viac jej pôrod postupuje, tým hlbšie sa žena uvoľňuje, dôveruje svojmu telu a jeho prirodzené schopnosti porodiť jemne a ľahko. Jej myseľ je programovaná tak, aby jej dala presne to, čo ona chce a potrebuje.

Najdôležitejšími kladmi Hypnopôrodu sú:

 • Kratší a pohodlnejší pôrod
 • Znížená potreba alebo uplné odmietnutie chemických liekov proti bolesti
 • Vytvorenie pevnejšieho puta medzi matkou a bábätkom
 • Uľahčuje správne prisatie bábätka k prsníku – matka sa cíti pohodlne a sebavedome
 • Bábätká lepšie pijú z prsníka, sú kľudnejšie, uvoľnenejšie a vnímavejšie
 • Štúdie dokazujú, že hypnopôrodné bábätká majú vyššie Apgar Skóre (prvý test – Appearance, Pulse, Grimace, Activity, and Respiration)
 • U ženy vzniká menšia potreba nástrihu hrádze a eliminácia pocitu vyčerpania pri pôrode
 • Techniky Hypnopôrodu je možné použiť aj pri cisárskom reze alebo vyvolaní pôrodu
 • Popôrodná rekonvalescencia má bezpochyby rýchlejší priebeh
 • Riziko popôrodnej depresie je značne znížené
 • Technika Hypnopôrodu môže byť použitá kdekoľvek – doma, nemocnica, pôrodné centrum
 • Použitie Hypnopôrodnej techniky zvyšuje šancu, že bábätko v polohe “koncom panvovým”  sa otočí hlavičkou dolu
 • Otecko/spoločník sa cíti uvoľnene, kľudne a rozumie svojej role pri pôrode; otecko-bábätko bonding
 • Otecko/spoločník sa cíti sebaisto pri komunikácii s pôrodnou asistentkou a doktorom

Hypnopôrod je zástancom zdravého, prirodzeného pôrodu bez intervencií, ale musíme tiež prijať možnosť, že nie vždy je to možné. Kurz hypnopôrodu vám preto tiež poskytne dostatočné množstvo informácií, aby ste mohli spolu urobiť to najlepšie rozhodnutie pre vašu rodinu.

Článok bol vytvorený v spolupráci s

Jemné Zrození

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe