Mnoho lekárov gynekológov odporúča počkať asi štyri týždne. Určite nie je bezpečné mať pohlavný styk do dvoch týždňov po pôrode. Počas tejto doby zvyčajne krvácate a hrozí infekcia maternice.
Pokiaľ ale máte stehy, je pravdepodobné, že vám bude odporúčané počkať až po šestonedelí a po riadnej kontrole u lekára.
Vo chvíli, kedy vám lekár dá zelenú a vy môžete opäť začať so sexuálnym životom, musíte si byť istá, že ste nie len fyzicky, ale aj psychicky pripravená a skutočne sa na to cítíte.
A kedy sa začnete cítiť?
Tu vás chceme ukľudniť, skutočne sa nemáte kam ponáhľať, je totiž bežné mať nízke libido v týždňoch alebo dokonca mesiacoch po pôrode. Počas prvých šiestich týždňoch po pôrode budete pravdepodobne vyčerpaná a možno aj ubolená a ohromená zo zmien vo vašom živote. Vaše telo potrebuje čas na uzdravenie.
Pravdepodobne budete mať zníženú vlhkosť vagíny štyri až šesť týždňov po narodení dieťaťa, a to vďaka klesajúcej hladine estrogénu počas tejto doby. Pokiaľ dojčíte, môže táto nízká vlhkosť trvať celú dobu dojčenia.
Existuje mnoho ďalších dôvodov, prečo by ste sa práve v tomto období nemusela cítiť na sex. Prispôsobenie sa materstvu môže byť stresujúce a emocionálne náročné. Môžete si pripadať menej atraktívna alebo menej sebavedomá vo svojom meniacom sa tele, alebo môžete bojovať s tzv. baby blues alebo poporodnou depresiou.
Pokiaľ ešte nie ste pripravená obnoviť sexuálny život, urobte si prestávku. Potrebujete čas, aby ste sa mohli fyzicky aj emocionálne prispôsobiť požiadavkam starostlivosti o dieťa. Nemusíte sa ponáhľať, kým sa nebudete cítiť pripravená. Časom bude celkom iste váš sex uspokojivý, ako tomu bolo pred narodením dieťaťa.
Možno ste už pripravená, ale bojíte sa bolesti
Jednajte pomaly a skúste si skôr užívať dotyky partnera bez toho, aby ste očakávali, kam to povedie. Pokúste sa nájsť čas, kedy sa nebudete stresovať a odpočítavať minúty, pretože vás čaká ďalšia povinnosť okolo dieťaťa. Pokiaľ si nie ste istá, že ste pripravená na pohlavný styk, požiadajte svojho partnera, aby sa vyhol úplnému vniknutiu, pretože stále cítite bolesť.
Zvážte tiež použitie lubrikantu, ktoré by malo zmierniť nepríjemné pocity. Nezabudnite dať svojmu partnerovi vedieť, čo je dobré a čo nie.
Pokiaľ aj po dlhšej dobe zistíte, že sex je stále bolestivý, zvážte návštevu fyzioterapeuta, ktorý s vami bude rehabilitovať panvové dno a pomôže ho vrátiť po pôrode do normálu.
Z pohľadu fyzioterapeutického ide tiež o to, aby ste stabilizovali stred tela. Je dobré si panvové dno predstaviť ako rozvinutý kvet, ktorý sa s aktiváciou uzatvára. Také rehabilitácie môžu pomôcť zmierniť mnoho rôznych nepríjemných symptómov, ktoré trápia mamičky, vrátane bolestivého sexu, úniku moču a ďalších.
Kedy sa vaša vagína vráti do normálu?
Vaša pochva sa počas niekoľkých dní po pôrode začne zmenšovať a znovu získavať svalový tonus. Či sa vaša vagína vráti do svojej pôvodnej veľkosti, závisí na rade faktorov: genetika, veľkosť vášho dieťaťa, počet detí, ktoré ste mali a na pravidelnosti cvičení.
Pýtate sa, ovplyvní dojčenie váš sexuálny život?
Ovplyvniť ho môže. Hormón prolaktín, ktorý je podporovaný dojčením, stimuluje produkciu mlieka, ale môže tiež tlmiť vaše libido .
Vaše prsia už nemusia byť erotogénnou zónou, ako to bolo predtým. Možno tiež zistíte, že niekedy sú príliš citlivé na dotyk alebo sexuálnu stimuláciu. Povedzte to svojmu partnerovi.
Možno sa obávate, že z vašich pŕs potečie mlieko v nevhodný čas a stať sa to môže. Počas vyvrcholenia niektoré ženy zistia, že z pŕs vyteká mlieko. Ako sa dojčenie spravidelní a ustáli, k úniku mlieka počas sexu nemusí dochádzať tak často.
Ako zmení dieťa city k sebe samej?
Možno zistíte (alebo váš partner môže pocítiť), že intenzita puta, ktoré sa vyvíja medzi vami a vaším dieťaťom, vás robí tak nejak menej prístupnou ďalším osobám. Na druhej strane, dieťa môže priniesť do vášho života takú radosť, ktorá zvyšuje sexuálnu intimitu.
Pokiaľ sa váš partner cíti odstrčený vaším vzťahom s dieťaťom, skúste sa mu tiež venovať a hovoriť s ním. Dajte partnerovi šancu, nech sa o vaše dieťa stará a vytvorí si tiež puto. Spoločné radosti a frustrácie z rodičovstva môžu byť veľmi prospešné a môžu dokonca prehĺbiť vaše romantické pocity.
Ako si nájsť čas na sex?
Ak je to možné, vyčleňte si čas. Keď ste s dieťaťom nervózna a rozptyluje vás jeho prítomnosť, skúste, pokiaľ to v začiatkoch pôjde, zariadiť si stráženie bábätka niekým z rodinných príslušníkov na hodinu alebo dve. Pokiaľ to nepôjde, budete musieť počkať, kým dieťa zaspí.
Vaše dieťa sa bezpochyby prebudí v najnevhodnejšiu dobu. Na druhú stranu to pomáha odbúrať napätie, ktoré celkom iste cítite – a môžete sa s partnerom od srdca zasmiať. A buďte trpezlivé. Keď vaše dieťa začne cez noc spať, všetko sa zjednoduší. A vy budete tiež menej unavená.
Ako si udržiavať intímne puto s partnerom aj vtedy, keď ešte nie ste pripravená na sex?
Existuje mnoho spôsobov, ako byť intímna. Kým si v noci ľahnete, venujte pár minút láskaniu. Požiadajte o masáž. Dajte svojmu partnerovi vedieť, že oceňujete jeho trpezlivosť. Udržujte stále tú iskru medzi vami.
Publikováno: 30. 1. 2020