Predčasný pôrod

Predčasný pôrod

Podľa štatistík zhruba každá desiata žena porodí svoje dieťa predčasne. Ani jedna z nich si však nepripúšťa, že by sa to mohlo takto zvrtnúť. Predčasný pôrod je vždy obrovský šok pre rodičov.

Keďže s tým rodičia detí nepočítajú, nie sú na predčasné narodenie svojho potomka pripravení. Nie každý sa s tým vie vyrovnať jednoducho.

Predčasný pôrod – čo to znamená?

Pod týmto pojmom sa označuje každý pôrod, ktorý skončí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Deti takto narodené sa označujú ako nedonosené. Ale záleží hlavne na tom, v ktorom týždni sa narodili. S každým týždňom naviac je to pre bábätko lepšie, čo sa zdravotného stavu a prospievania týka.

Preto sa delia nedonosené deti na narodené medzi 34. a 37. týždňom tehotenstva ako ľahko nedonosené, stredne nedonosené deti sa narodia medzi 30. a 33. týždňom tehotenstva a pri deťoch narodených medzi 29. a 27. týždňom tehotenstva sa hovorí o ťažkej nezralosti. Pri deťoch narodených pred 26. týždňom tehotenstva sa hovorí o extrémne ťažkej nedonosenosti.

Deti spadajúce do kategórie ťažkej nezralosti a extrémne ťažkej nezralosti trávia v nemocnici veľmi dlhé obdobie a mnohokrát deti trpia rôznymi problémami, najčastejšie sú to problémy s pľúcami, ktoré v tejto dobe ešte nie sú vyvinuté na toľko, aby mohli fungovať bez problémov. Deti musia byť v inkubátoroch, aby boli stabilizované životné funkcie a ich telíčko bolo dostatočne vyhriate, keďže majú nízku telesnú teplotu.

Rodičia a ich podpora

Pre rodičov býva predčasný pôrod šok a je veľmi ťažké s tým na začiatku pracovať po psychickej stránke. Mamička vidí svoje maličké, niekedy ani nie kilogramové bábätko, ktoré bude ešte nejakú dobu v inkubátore namiesto jej náruče. Na Slovensku nájdu rodičia podporu a informácie na webe občianskeho združenia Malíček.

Bábätko a starostlivosť – dotýkajte sa ho

Bábätko je síce krehké a úplne maličké, ale je veľmi dôležité, aby ste sa ho dotýkali, hovorili naňho a ideálne ho klokankovali. Klokankovanie je prikladanie bábätka na hruď mamičky či otecka v priamom kontakte koža na kožu, kedy počuje tlkot srdiečka mamičky ako v brušku a má to veľmi dobrý vplyv na vývoj bábätka. Viac o starostlivosti o predčasne narodené bábätko v článku Rodičovská starostlivosť je dôležitá pre predčasne narodené deti.

Predčasný pôrod

Dojčenie po predčasnom pôrode

Aj keď to znie zložito, snažte sa čo najviac o dojčenie hneď po pôrode. Hoci bábätko ešte nie je schopné sať, snažte sa, aby sa vám mliečko tvorilo, odsávajte a noste svojmu bábätku materské mlieko, dbajte na váš dostatočný pitný režim a stravu. Nie vo všetkých prípadoch to pôjde, ale nie je to nemožné.

Oteckovia a predčasný pôrod

V tejto situácii je veľmi dôležité podporovať svoju partnerku čo najviac. Mamička môže ostať celý čas s bábätkom v pôrodnici. Ak je to možné, v tom prípade je na vás celý chod domácnosti, starostlivosť o deti, školu či škôlku. Snažte sa mamičku čo najmenej zaťažovať ešte aj týmto problémom. Ak mamička neostáva v nemocnici, bude tam dochádzať, čo bude pre ňu tiež veľmi psychicky náročné, snažte sa jej v tejto dobe veľmi pomáhať, či už komunikáciou, podporou a pochopením, ale aj tým, že jej bude pomáhať s bežným chodom domácnosti, keďže môže byť po pôrode či po cisárskom reze ubolená aj po fyzickej stránke.

Návrat domov

Tu veľmi záleží od váhy bábätka, od toho, ako prospieva, a tiež aj od toho, ako to má nastavená nemocnica. Je však dôležité počkať na správne obdobie, kedy už je váha bábätka v poriadku, bábätko je schopné udržať si telesnú teplotu a je schopné dostatočne sa napiť.

Zdieľajte

Prihlásenie

Ukladám zmeny Odosielam
Uložené Hotovo
Došlo k chybe Došlo k chybe